Статті Крипто активи
Що таке анонімні криптовалюти? Анонімні монети та Приватні криптовалюти. Zk-SNARKs. Monero, Dash, Zcash. Як залишатись невидимим у мережі

Анонімні криптовалюти. Як залишатись невидимим у мережі

Багато користувачів фінансового сектору приділяють увагу анонімності. Можливість здійснювати платежі, не розкриваючи своєї особи, знайшла відгук у багатьох і зробила криптовалюти привабливим засобом платежу. Проте, з плином часу стало очевидним, що анонімність у світі криптовалют більше схожа на міф, ніж реальність. 

У таких блокчейнах, як Bitcoin, Ethereum, Dogecoin або Litecoin, будь-які стандартні транзакції не забезпечують повну анонімність. Навіть якщо транзакції не пов’язані з підтвердженими обліковими записами, їх теоретично можливо відстежити. Особливо легко ідентифікувати користувача, якщо він переказує кошти з особистого гаманця на криптобіржу, де проводиться процедура верифікації.

З метою задоволення потреб анонімності, розробники запропонували рішення у вигляді анонімних криптовалют. Вони забезпечують невидимість транзакцій та підвищують безпеку активів. У цій статті ми надамо детальну інформацію про приватні цифрові валюти, які сприятимуть анонімності фінансових операцій між учасниками.

Що таке анонімні криптовалюти?

Анонімні монети це окрема категорія криптовалют, що забезпечують конфіденційність і анонімність при проведенні транзакцій. Вони ховають джерело та призначення транзакцій, використовуючи різні методи, такі як приховування балансу та адреси гаманця, а також змішування кількох транзакцій для запобігання аналізу ланцюжка. В результаті ідентифікувати власника гаманця дуже складно, а в деяких випадках практично неможливо.

Анонімні монети вирішують два різні завдання: забезпечення анонімності та невідслідковування. Анонімність приховує особистість за кожною транзакцією, тоді як неможливість відстежити робить вкрай складним виявлення кінцевих точок транзакцій через аналітичні послуги блокчейну.

Технології, що використовуються для забезпечення анонімності

Приватні криптовалюти реалізують ряд алгоритмів та підходів в рамках свого протоколу, що забезпечують анонімність та запобігають відстеженню транзакцій. Серед найбільш поширених методів, які застосовуються в анонімних криптовалютах, можна виділити stealth-адреси, технологію змішування транзакцій, кільцеві підписи та Zk-SNARKs.

  • Stealth-адреси. Система стелс-адрес працює так, що відправник генерує для кожної транзакції унікальну адресу, навіть якщо кілька платежів надсилаються одному одержувачу.
  • Кільцеві підписи. Кільцеві підписи є схемою, за якої одна транзакція підписується кількома учасниками, приховуючи при цьому ідентичність відправника. Група учасників формується випадковим чином.
  • Zk-SNARKs. Zk-SNARKs розшифровується як “Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge”, означає “доказ із нульовим розголошенням інформації”. Це дозволяє одному користувачу довести іншому істинність будь-якого затвердження X, не розкриваючи при цьому жодної додаткової інформації, крім підтвердження самого затвердження X.
  • CoinJoin. Відомий як “міксер монет”, є методом, при якому транзакції від різних учасників об’єднуються в одну загальну транзакцію, а потім кошти перерозподіляються між учасниками з використанням нових адрес.

Найбільші за ринковою капіталізацією анонімні криптовалюти

На ринку часто з’являються нові криптовалюти і їх розробники найчастіше стверджують, що створили справді конфіденційні криптовалюти. Проте, не всі з них досягають успіху та стійкості. Розгляньмо найпопулярніші та перевірені часом анонімні криптовалюти.

Monero. Багато експертів вважають Monero найкращою анонімною криптовалютою, оскільки вона використовує потужний набір інструментів конфіденційності, включаючи RingCT, приховані адреси та кільцеві підписи, щоб забезпечити повну анонімність.

У цій системі інформація про відправника та одержувача залишається відомою лише учасникам угоди. Для забезпечення анонімності переказів розробники скористалися технологією кільцевого підпису, яка подібна до електронного підпису. Під час створення транзакції в мережі Monero включаються дані про інші операції. Цей метод додатково ускладнює простеження. Крім того, він унеможливлює відстеження сум переказів.

Dash. Dash – це анонімна криптовалюта, що походить від форку біткоїна і була створена у 2014 році. Запущена вона була з назвою XCoin, далі перейменована на DarkCoin, поки згодом не отримала назву Dash. Основною рисою анонімності Dash є використання функції PrivateSend, яка використовує метод CoinJoin для замішування реальних даних транзакцій.

Dash Core Group, компанія відповідальна за розвиток цієї криптовалюти, наголошує на зручності використання та захисту інтересів користувачів. Попри те, що Dash почав свій шлях як форк біткоїну, анонімність не була його початковою характеристикою. Всередині блокчейну Dash деталі транзакцій, такі як баланси та адреси, доступні для загального огляду. Користувач сам вирішує, чи використовувати функцію PrivateSend, чи ні.

Zcash. Zcash – ще одна з провідних анонімних криптовалют. Її запуск відбувся у 2016 році, і вона має спільні риси з Dash, оскільки також є форком біткоїна. У процесі підтвердження транзакцій криптовалюта використовує механізм Proof-of-Work.

Zcash є першою криптовалютою, що у своїй основі використовує модифікацію протоколу нульового розголошення (або нульового знання) під назвою zk-SNARK. Цей протокол дозволяє користувачам перевіряти справжність про захищених транзакцій, не розкриваючи ні сторони, ні суми, залишаючи видимими лише тимчасові мітки. Важливо, що всі монети Zcash взаємозамінні, і їхню історію походження неможливо простежити.

Завершальні думки

Криптографія як наука про методи захисту даних займає ключову роль у забезпеченні безпеки в онлайн-комунікаціях. У цьому контексті анонімні криптовалюти відіграють важливу роль у криптовалютній екосистемі. 

Попри це, все ще ведуться дискусії щодо можливого негативного використання таких валют у незаконних цілях. Проте, статистика свідчить про те, що лише мала частина криптовалют використовується для незаконних дій, таких як відмивання грошей або фінансування тероризму.