Статті Блокчейни
Що таке Layer 0 (Рівень 0) у блокчейні?

Блокчейн Рівень 0 (Layer 0 Blockchain). Інфраструктура для екосистем блокчейнів

Блокчейн – це унікальне поєднання вже наявних технологій – криптографії, теорії ігор, та інших. Криптовалюти лише одна з них. Це все забезпечує ефективність, прозорість та безпеку для усунення посередників, зниження витрат та підвищення ефективності.

Технологія розподіленого реєстру (DLT) зберігає інформацію, підтверджену криптографією та узгоджену через визначений мережевий протокол без нагляду з боку центрального органу. Ця технологія забезпечує довіру між людьми та сторонами, які не мають причин довіряти один одному. Вони дозволяють мережам безпечно передавати активи та дані безпосередньо між користувачами.

За відсутності централізованого управління блокчейни є надзвичайно безпечними. Проте вони повинні бути добре масштабованими, щоб вмістити кількість користувачів, транзакцій та інших даних, що швидко зростає. Потреба масштабованості при збереженні першокласної безпеки призвела до появи різних рівнів блокчейнів.

Класифікація рівнів блокчейну

Один зі способів класифікувати різні частини екосистеми блокчейну — класифікувати їх за рівнями, якби це були Інтернет-протоколи. Їх можна класифікувати за такими рівнями:

  • Layer 0 (Рівень 0): базова інфраструктура, на якій можна побудувати кілька Layer 1 блокчейнів.
  • Layer 1 (Рівень 1): базові блокчейни, які використовуються розробниками як основа для створення програм, наприклад децентралізованих додатків (DApps).
  • Layer 2 (Рівень 2): рішення для масштабування мережі, які обробляють дії за межами блокчейнів рівня 1, щоб полегшити їх транзакційне навантаження.
  • Layer 3 (Рівень 3): рівень додатків на основі блокчейну, включаючи ігри, гаманці та інші децентралізовані програми.

Однак не всі екосистеми блокчейнів можна віднести до цих категорій. Деякі екосистеми можуть пропустити певні рівні, тоді як інші можна класифікувати як багаторівневі, залежно від контексту.

Протоколи Рівня 0 допомагають розв’язувати проблеми, з якими стикаються мережі Рівня 1, побудовані з монолітною архітектурою, як-от мережа Ethereum. Створюючи більш гнучку базову інфраструктуру та дозволяючи розробникам запускати власні цільові блокчейни, ціль Layer 0 ефективніше розв’язувати такі проблеми, як масштабованість і сумісність.

Які проблеми вирішує Layer 0 (Рівень 0)?

Проблема сумісності

Сумісність означає здатність блокчейн-мереж взаємодіяти одна з одною. Ця властивість забезпечує більш тісно переплетену мережу продуктів і послуг на блокчейні, що, своєю чергою, пропонує кращий досвід користувача.

Блокчейн-мережі, побудовані на тому самому протоколі Рівня 0, можуть легко взаємодіяти одна з одною без необхідності спеціальних блокчейн-мостів. Layer 0 дозволяє блокчейн екосистемам створювати функції та випадки використання один одного. Деякі загальні результати цього – підвищення швидкості транзакцій і більша ефективність.

Проблема масштабованості

Монолітний блокчейн, такий як Ethereum, часто перевантажений, оскільки єдиний протокол Рівня 1 забезпечує всі важливі функції, такі як виконання транзакцій, консенсус і доступність даних. Це створює вузьке місце для масштабування, яке рівень 0 може пом’якшити, делегуючи ці важливі функції різним блокчейнам.

Ця конструкція гарантує, що кожна мережа блокчейну, побудована на одній інфраструктурі рівня 0, може оптимізувати певні завдання, тим самим підвищуючи масштабованість. Наприклад, ланцюжки виконання можна оптимізувати для обробки великої кількості транзакцій за секунду.

Проблема гнучкості для розробників

Протоколи Рівня 0 дають розробникам велику гнучкість для налаштування власних блокчейнів, дозволяючи їм визначати власні моделі випуску токенів і контролювати властивості DApps, які вони хочуть створити на своїх блокчейнах.

Щоб заохотити розробників створювати щось на їх базі, протоколи Рівня 0 часто надають прості у використанні набори для розробки програмного забезпечення (SDK) і бездоганний інтерфейс, щоб гарантувати, що розробники можуть легко запускати власні блокчейни.

Як працює протокол Layer 0 (Рівень 0)?

Існують різні способи роботи протоколів Рівня 0. Кожен відрізняється своїм дизайном, функціями та фокусом. Але загалом протоколи Рівня 0 служать основним блокчейном для резервного копіювання даних транзакцій з різних ланцюгів Рівня 1. Хоча існують кластери ланцюжків Рівня 1, побудовані на протоколах Рівня 0, існують також міжланцюгові протоколи передачі, які дозволяють передавати токени та дані через різні блокчейни.

Структури та зв’язки цих трьох компонентів можуть сильно відрізнятися від одного протоколу Рівня 0 до іншого. Тут ми розглянемо кілька прикладів:

Polkadot (DOT)

Співзасновник Ethereum Гевін Вуд розробив Polkadot, щоб дозволити розробникам створювати власні блокчейни. Протокол використовує основний ланцюг, який називається Polkadot Relay Chain, і кожен незалежний блокчейн, побудований на Polkadot, відомий як паралельний ланцюг або парачейн.

Polkadot функціонує як міст між парачейнами для ефективного обміну даними. Він використовує шардинг, метод розбиття блокчейнів або інших типів баз даних, щоб зробити обробку транзакцій більш ефективною.

Polkadot використовує перевірку Proof-of-Stake (PoS) для забезпечення безпеки мережі та консенсусу. Проєкти, які будують на Polkadot, беруть участь в аукціонах, щоб претендувати на слоти. Перший парачейн-проєкт Polkadot був обраний на аукціоні в грудні 2021 року.

Avalanche (AVAX)

Запущений у 2020 році Ava Labs з фокусом на протоколах DeFi, Avalanche використовує інфраструктуру трьох блокчейнів, що складається з трьох основних ланцюжків: ланцюга контрактів (C-ланцюг), ланцюга обміну (X-ланцюг) і ланцюга платформи (P-ланцюг).

Ці три ланцюжки налаштовані спеціально для виконання основних функцій в екосистемі, щоб підвищити безпеку, прагнучи до низької затримки та високої пропускної здатності. X-Chain використовується для створення та торгівлі активами, C-Chain для створення смарт-контрактів, а P-Chain для координації валідаторів і підмереж. Гнучка структура Avalanche також робить можливим швидкий і дешевий обмін та транзакції.

Cosmos (ATOM)

Мережа Cosmos, заснована у 2014 році Ітаном Бухманом і Джей Квоном, складається з основної мережі блокчейну PoS під назвою Cosmos Hub і налаштованих блокчейнів, відомих як Zones. Cosmos Hub передає ресурси та дані між підключеними зонами та забезпечує спільний стійкий рівень безпеки.

Кожну зону можна налаштовувати, що дозволяє розробникам створювати власну криптовалюту з індивідуальними параметрами перевірки блоків та іншими функціями. Усі додатки та служби Cosmos, розміщені в цих зонах, взаємодіють за допомогою протоколу Inter-Blockchain Communication (IBC). Це дозволяє вільно обмінюватися активами та даними між незалежними блокчейнами.

Завершальні думки

Залежно від того, як вони розроблені, блокчейни Рівня 0 можуть потенційно розв’язувати деякі проблеми галузі, такі як сумісність і масштабованість. Однак наскільки успішним буде впровадження Layer 0, ще належить побачити. Існує багато конкурентних рішень, спрямованих на досягнення подібних цілей.

Наскільки значущу роль відіграватимуть блокчейни Рівня 0 у розв’язання проблем галузі, залежатиме від їхньої здатності залучати розробників для створення на цих протоколах і від того, чи додатки, розміщені на них, створюватимуть реальну цінність для користувачів.