Статті Вступ в ДеФі (DeFi)
Централізовані (CEX) та децентралізовані (DEX) біржі: в чому різниця?

Централізовані (CEX) та децентралізовані (DEX) біржі: в чому різниця?

Централізовані біржі (CEX), наприклад, Binance, — це платформи для онлайн-торгівлі, які здійснюють пошук покупців і продавців за допомогою «книги замовлень». Вони функціонують практично так само, як брокерські рахунки в Інтернеті, тому вони настільки популярні серед інвесторів.

Децентралізовані біржі (DEX), як-от PancakeSwap або Uniswap, — це автономні фінансові протоколи, які працюють на основі смарт-контрактівСмарт-контракт - (англ. Smart contract – розумний контракт) – це комп’ютерний аналог звичайних договорів, спеціальна програма (алгоритм), яка виконує якісь дії при виконанні сторонами угоди певних умов. Smart-contracts надають можливість безпечно обмінюватися криптовалютами, грошима, цінними паперами, а також іншими товарами та послугами безпосередньо між учасниками угоди, без участі посередників. Смарт-контракти також є основою створення та існування нових токенів на базі інфраструктурних блокчейнів. Наприклад, токени блокчейну Ethereum ERC-20 і ERC-721 самі по собі є смарт-контрактами., що дозволяють крипто-трейдерам обмінювати один цифровий актив в інший. Усі транзакції є публічними в блокчейні.

Занурмося в плюси та мінуси кожного типу біржі, щоб дізнатися більше про те, що може запропонувати кожна торгова платформа та чим вони відрізняються.

До плюсів централізованих бірж належать:

 • Обсяги торгів. Централізовані біржі, як правило, високоліквідні. Наприклад, Binance регулярно фіксує щоденні обсяги торгів на суму понад 30 мільярдів доларів.
 • Конверсії валют Фіат/Крипта та Крипта/Фіат. Централізовані біржі, як правило, підтримують фіатні криптовалюти як на ринках, так і поза ними. Це означає, що ви можете купити біткоїни, наприклад, за гривню.
 • Додаткові можливості. Окрім широкого набору цифрових активів, які підтримуються CEX, вони пропонують набагато більше функцій, окрім обміну одного активу на інший, таких як маржинальна торгівля, торгівля крипто-деривативами, біржовий стейкінг та інше.
 • Простота використання. Однією з привабливих якостей більшості CEX є користувальницький інтерфейс. Враховуючи, що більшість новачків не знайомі з криптопарами або простими термінами, CEX чудово справляється з роботою, направляючи користувачів у криптопростір.

До мінусів належать:

 • Сувора політика «Знай свого клієнта» (KYCKYC - процедура KYC (від англ. Know Your Customer – «знай свого клієнта») зобов’язує всі фінансові організації, зокрема біржі криптовалют, ідентифікувати та верифікувати особистість кожного клієнта). Для користувачів, які прагнуть зберегти конфіденційність під час торгівлі, CEX не є найкращим вибором. Централізовані біржі зазвичай вимагають від користувачів проходження процедури KYC.
 • Не ваші ключі доступу, не ваші монети. Хоча CEX забезпечують легку торгівлю, високу ліквідність тощо, їхні гаманці – кастодіальніКастодіальний гаманець - це гаманець, ключі та доступи до якого зберігаються третьою стороною. Таким чином, ви не маєте повного контролю над своїми коштами. Але, у той самий час, біржі беруть на себе зобов’язання гарантувати безпеку вашим коштам. Тут все будується на довірі та репутації.
 • Хаки. Оскільки біржі зберігають кошти користувачів, вони є ласою мішенню для кіберзлочинців, які бажають наживитися на прогалинах в захисті криптобірж.

Тепер перейдемо до плюсів та мінусів децентралізованих бірж

До плюсів належать:

 • Конфіденційність та анонімність. Використання децентралізованої біржі зазвичай вимагає лише підключення гаманця та підписання транзакції.
 • Безпека. Децентралізовані біржі, як правило, більш безпечні, ніж централізовані, з двох причин: вони є некастодіальними та відсутній ризик витоку приватних даних користувача.
 • Інтеграція DeFi. DEX дає користувачам доступ до світу смарт-контрактів і DApps, які надають фінансові послуги, включаючи кредитні та ощадні продукти.

До мінусів належать:

 • Обмежена торгівля. Наразі функції DEX обмежені. В більшості випадків вам доступно обміняти одну криптовалюту на іншу. Такі функції, як маржинальні угоди, лімітні ордери, ф’ючерси, опціони тощо, як правило, недоступні, але починають зустрічатися в сучасних продуктах.
 • Ефективність. Децентралізовані біржі не такі швидкі та ефективні, як CEX, через проблеми з масштабованістю, з якими стикається більшість блокчейнів.

Торгівля та інвестування в криптовалюту несуть ризики незалежно від того, який тип біржі ви використовуєте. Однак ризики, створювані двома типами торгових платформ, відрізняються. 

До ризиків централізованих бірж належать:

 • Біржові хаки представляють реальну загрозу для користувачів бірж централізованих, які тримають кошти на біржах. Біржові хаки вже траплялися, бувало біржа покривала втрати користувачів своїм коштом, а бувало, що біржа закривалася через значні втрати після хаку.
 • CEX підпадає під дію фінансових регуляцій, які можуть змінитися за одну ніч. Це створює потенційний ризик для коштів, які зберігаються у вашому гаманці.
 • Централізовані біржі зазвичай вимагають підтвердити свою особу. У разі порушення безпеки зберігання даних (простими словами – якщо біржу хакнуть) це може призвести до того, що ваші персональні дані будуть продані в темній мережі.

До ризиків децентралізованих бірж належать:

 • DEX не є кастодільним, що означає, що лише ви маєте контроль над своїми коштами. У тому ж ключі, якщо ви втратите фразу відновлення гаманця, ви втратите свою крипту.
 • Децентралізовані торгові майданчики будуються за допомогою смарт-контрактів, що створює певний ступінь ризику коду. Це означає, що якщо в коді торгової платформи є помилки або вразливості, він може бути використаний і кошти будуть втрачені.

Обидва типи криптовалютних бірж дозволяють користувачам купувати та продавати криптовалюту з відмінностями в таких ключових елементах, як ліквідність, безпека та зручність використання.

Для новачків, які хочуть приєднатися до криптопростору, CEX надають простий і швидкий спосіб торгівлі. DEX, з іншого боку, більше підходять для досвідчених трейдерів, які шукають конфіденційність і повний контроль над своїми цифровими коштами.