Статті Видатні постаті криптоіндустрії
Джастін Сан - одна з найсуперечливіших та найвпливовіших фігур криптоіндустрії. Poloniex Huobi JustLend SunSwap. створення TRON

Джастін Сан

Джастін Сан. Одна з найсуперечливіших та найвпливовіших фігур криптоіндустрії

Джастін Сан, засновник блокчейну TRON, міцно зарекомендував себе як провідна фігура у світі криптовалют. Його репутація є суперечливою, часто викликаючи у спільноти неоднозначну реакцію на його рекламні трюки та відвертість у соціальних мережах. 

Завдяки своєму статусу, він є важливою рушійною силою в нашому секторі володіючи армією понад 3,4 мільйона підписників у Twitter. Його досягнення ставлять його в ряд найплідніших підприємців у сфері сучасних технологій.

Ранні роки життя

Джастін Сан, народжений 30 липня 1990-го року в китайському місті Сінін, завжди мав сильну тягу до слави та уваги. Хороший студент, Сан був захоплений ліберальними ідеями та ніколи не цурався протистояти владі.

У старому профілі Сана у журналі GQ, опублікованому в Китаї, він згадував свої шкільні роки, кажучи, що часто був «лідером думок у студентському містечку», який часто йшов проти мейнстриму. Яскравий критик освітньої політики, він також був плідним письменником, який публікував статті, сповнені жорсткої критики китайського уряду.

Вперше Сан відчув смак слави після того, як його рідна школа оголосила про плани адаптувати навчальні посібники для учнів відповідно до різних категорій. Це означало, що студенти з сімей з низьким рівнем доходу та ті, хто, як вважають, мають екстремістські погляди, отримають альтернативне керівництво та викладачів. Сан різко розкритикував це рішення в онлайн-дописі, який облетів весь Китай. Він назвав спробу жорстокою і спрямованою на інституціоналізацію жорсткого контролю над учнями, та порівняв шкільну систему з нацистською Німеччиною.

Саме такі дописи допомогли йому отримати популярність як в Інтернеті, так і в друкованих ЗМІ. Він був зображений на обкладинці гонконзького журналу Yazhou Zhoukan, який описав його як молодого «лідера громадської думки».

Сан продовжив навчання та здобув ступінь Бакалавра Історії в Пекінському Університеті у 2011, а 2013-го Магістра вивчення Східної Азії в Університеті Пенсільванії. Обсяг його інвестицій у криптовалюти досі невідомий, але після повернення до Пекіна у 2013 році він уже був одним із наймолодших криптомільйонерів.

Шлях у технологічній сфері та створення TRON

Повернення Сана до Китаю ознаменувало початок насиченого року для амбітного підприємця. Невдовзі він приєднався до Ripple Labs, тоді ще молодої компанії, яка працювала над створенням міжнародної розрахункової системи. Бувши першим співробітником Ripple у країні, він працював головним представником компанії у великому китайському регіоні, а пізніше став радником.

Водночас Сан займався розробкою стартапу Peiwo – це додаток для обміну голосовими повідомленнями. Ще до запуску цього проєкту у липні 2017 року Сан покинув свою роботу у Ripple. У Китаї проєкт швидко набрав кілька мільйонів користувачів і буквально запустив молодого підприємця на місяць, з якого можна було вже підкорювати віддалені космічні простори.

Уряд Китаю похвалив молодого підприємця, який, своєю чергою, сказав, що в Китаї «найкраще середовище для підприємців у світі». Навіть Джек Ма, легендарний засновник і генеральний директор онлайн-гіганта Alibaba, звернув увагу на Сана та особисто запросив його стати одним із тридцяти студентів першого класу його Університету Хупан у 2015 році.

Сан навчався в університеті протягом трьох років і закінчив його у 2018 році, захистивши дисертацію на тему «Народження децентралізованого Інтернету». Однак залишається незрозумілим, які предмети вивчав Сан під час навчання в університеті, оскільки єдині заняття, про які згадувалося громадськості, викладав сам Ма і називалися «CEO 101».

Створення TRON

Швидкий ріст слави завдяки його присутності в Інтернеті та потужним зв’язкам дозволили йому заснувати Tron Foundation у 2017 році. Сінгапурська компанія своєю чергою вже створила TRON, децентралізований протокол на основі блокчейну з внутрішньою цифровою валютою Tronix (TRX). Щоб профінансувати амбітний проєкт, Tron Foundation провела первинне розміщення монет (ICO), зібравши понад 70 мільйонів доларів.

Сан обрав найкращий час для ICO, оскільки продаж монет завершився незадовго до того, як Китай заборонив будь-який продаж токенів своєю сумнозвісною забороною ICO. Більшість інших емітентів токенів були змушені мігрувати до більш дружніх до ICO країн, таких як Гонконг та Японія. Ці умови зробили Tron найпопулярнішим блокчейном в Китаї. Не маючи очевидних наслідків від нових обмежень та отримавши 70 мільйонів доларів, компанія швидко налагодила партнерські відносини з рядом великих компаній в Азійському регіоні.

Свого часу це був перспективний та інноваційний блокчейн, який одним з перших використав механізм DPoS і міг видавати до 2000 транзакцій за секунду. Мережа боролася за свій сегмент ринку з Ethereum та EOS та пропонувала зручне середовище для запуску децентралізованих додатків та смарт-контрактів. На цей час основними локомотивами мережі Tron залишаються:

  • JustLend. Платформа кредитування на TRON, де користувачі можуть позичати, позичати, вносити активи та отримувати відсотки
  • SunSwap. Це децентралізована криптовалютна біржа, на якій торгується 60 торгових пар криптовалют.
  • USDD. Алгоритмічний стейблкоїн який активно просуває Джастін Сан який активно використовується на попередньо зазначених платформах.
  • USDT. Tron став одним із перших блокчейнів, на якому з’явився цей токен і досі має попит внаслідок низьких комісій. У мережі Tron випущено $37 млрд USDT, що на $5 млрд більше, ніж на Ethereum.

Купівля BitTorrent

У червні 2018-го Джастін Сан придбав один із найвідоміших протоколів P2P-обміну даними – BitTorent. Його задум полягав у тому, щоб перевести BitTorent на блокчейн, токенізувати його та вдосконалити. 

Користувачам обіцяли децентралізований майданчик обміну файлами з нативним токеном BTT у якого буде важливий для платформи функціонал. По ідеї BTT повинен був стимулювати вузли зберігати стабільну і швидку роздачу файлу, а також використовуватися як плата за звантаження файлів. 

Він навіть організував ICO для токена BTT, під час якого вдалося зібрати $7.2M. Проте, далі щось пішло не за планом, оскільки BTT виявився непотрібним для протоколу, в той час, як користувачі продовжили користуватися BitTorent, тільки без токена.

Інвестиція у біржу Poloniex

Poloniex – одна із найстаріших криптобірж на ринку заснована ще у 2013 році. В листопаді 2019 року Джастін Сан підтвердив, що Tron Foundation інвестувала у Poloniex разом з іншими компаніями, зазначаючи що майданчик працюватиме автономно. 

Втім, невдовзі після інвестиції Poloniex почала лістити багато монет, стандарту TRC-20, додала численні торгові пари для TRX”. Після анонсу інвестицій Джастін Сан зазначив, що Poloniex планували використовувати як платформу, орієнтовану на китайських користувачів, але посилення регулювання звело ці плани нанівець. Далі Poloniex лише втрачає свої позиції на ринку і зараз торговий об’єм щоденних торгів рідко перевищує $50 мільйонів.

Нині ж, попри формально незалежний статус, серед спільноти Poloniex отримала репутацію кишенькової біржі Сана. І майданчик справді інтегрований з багатьма проєктами на базі TRON, а для деяких є єдиним джерелом ліквідності.

Зв’язок з біржею Huobi

Новина про те, що Леон Лі – один із засновників Huobi, планує продати свою частку акцій з’явилася у серпні 2022 року, потім преса підтвердила угоду, але без інформації про нового покупця, що викликало хвилю чуток у Твіттері. Незабаром після цієї угоди Сан додав до свого статусу у профілі Твіттер HuobiGlobal Advisor, чим згенерував теорію про те, що саме він купив частку Леона Лі.

Щоправда, Сан відразу спростував ці чутки, уточнивши, що просто обіймає посаду радника в Huobi та не є власником акцій майданчика. Але згодом, в одному з інтерв’ю Джастін назвав себе «ймовірно, найбільшим» власником нативних токенів біржі Huobi –  HT. Справжня роль і вплив Сана в Huobi досі не ясна, але, судячи з дій біржі, він причетний до прийняття рішень на найвищому рівні.

Скандальна особистість

Ім’я Джастіна Сана асоціюється з численними скандалами, які висвітлювались у ЗМІ. Наприклад, у 2019 році Сан оголосив про партнерство TRON із футбольним клубом «Ліверпуль», проте останній спростував цю інформацію.

З примітних епізодів також варто згадати обід із великим інвестором Уорреном Баффетом. Зустріч неодноразово відкладалася, причому причини перенесення, заявлені Саном, були дуже сумнівні. Обід все ж таки відбувся в січні 2020 року. Баффет відомий своїм скептицизмом до криптовалют, і Сан не зміг переконати його.

У грудні 2021-го Джастін Сан оголосив, що йде з TronDAO і стане уповноваженим представником Гренади у Всесвітній Торговій Організації. Але відразу після краху Terra (LUNA) через їх стейблкоїн UST у 2022 році він запропонував свій децентралізований стейблкоїн USDD та майданчик для фармінгу з 30% APY (річна відсоткова дохідність). При цьому алгоритм роботи USDD точно повторює механізм UST і прив’язаний до TRX тому очевидно, Джастін так і не зміг залишити своє дітище.

Статки Джастіна Сана

Станом на 2023 рік приблизний капітал Джастіна Сана становить приблизно $285 мільйонів. Його багатство в основному пояснюється успіхом як підприємця в криптоіндустрії, зокрема його позицією генерального директора і засновника Tron. На його основному крипто-гаманці зберігається понад 150 мільйонів доларів у різних криптовалютах. Плюс його особисті інвестиції та акції інших компаній нараховують більше ніж $100 мільйонів.

Завершальні думки

Джастін Сан – одна з найсуперечливіших і найвідоміших особистостей на крипторинці. Він успішно використовував особистий бренд для просування своїх проєктів. Більшість проєктів Сана все ще живі, але назвати їх лідерами ринку складно: майданчики, до яких він приклав руку, просіли за всіма показниками.

З усім тим Джастін Сан залишається криптаном, який стоїть за одним з найбільших по капіталізації блокчейнів і опосередковано кермує біржею, що поступається тільки Binance. Тому спільнота має достатньо приводів як для поваги, так і для недовіри або навіть ненависті до Джастіна Сана.