Статті Зберігання криптовалюти
Холодне зберігання криптовалюти

Холодне зберігання криптовалюти

Нещодавно холодні гаманці використовували лише для довгострокового зберігання криптоактивів, як гроші «під подушкою». Цей варіант вважається найбезпечнішим, тому що такі гаманці зберігають ваші ключі без доступу до інтернету та представлені, зазвичай, у вигляді апаратних пристроїв, схожих на флешки або міні-смартфони. Але світ криптовалют так стрімко розвивається, що останніми роками холодні гаманці дали більше можливостей та функцій ніж просто зберігання, про це згодом.

Як працює холодний гаманець?

Керування холодним гаманцем проходить через звичайну комп’ютерну програму чи мобільний додаток, створені виробником апаратного пристрою. Вони мають доволі зручні інтерфейси та різноманітні функції для операцій з криптою. Після підключення свого апаратного гаманця до програми ви зможете додавати потрібні монети, створювати адреси, переводити чи отримувати крипту, відстежувати свій баланс та його динаміку. Верифікація особи, додаткові сервіси чи сайти вам не потрібні. Сам же холодний гаманець – це апаратний пристрій, який має всередині захищений чіп, ізольований від інтернету, тобто усі важливі дії, а саме генерація сід-фрази, згода та підпис транзакцій, відбуваються офлайн, і вже потім передаються в зашифрованому вигляді в мережу.

Ізольованість від інтернету. Чому це так важливо?

Інтернет – це невіддільна частина нашого сучасного життя, гігабайти інформації проходять через наші смартфони та ноутбуки: захопливі фото, жахливі новини чи кумедні відео. Ця інформація вживається користувачами без будь-якого контролю чи перевірки з добрими, чи корисливими намірами. Будь-яка сторінка в інтернеті може бути заражена шкідливим, фішинговим або шпигунським ПЗ, яке може роками сидіти «мовчки». Але під час підпису транзакції підмінити суму та адресу отримувача на свою. Саме щоб цього не сталося, апаратні пристрої потребують вашого ручного підтвердження на кожному кроці.

Що таке сід-фраза?

Сід-фраза або слова відновлення, або резервна копія – це найважливіше, що ви маєте, користуючись криптогаманцем. Сід-фраза – це складний математичний код, для легкості користування переведений в англійські слова зі спеціального словника (найпоширеніший формат BIP39), генерується холодним гаманцем при першому налаштуванні, зазвичай більше ніде не зберігається та не показується.

Це – ваш доступ до усіх криптовалют, адреси яких ви будете створювати на вашому гаманці. Завдяки словам відновлення ви зможете відкрити доступ до свого балансу на будь-якому криптогаманці, який підтримує цей формат, та розпоряджатися ним. І це може зробити будь-хто, хто знає вашу сід-фразу, саме тому надважливо навчитися зберігати її правильно.

Що буде, якщо загубити апаратний гаманець?

Нічого, якщо він не потрапить у руки хакера. Тому що із деяких гаманців можна вилучити якусь інформацію через фізичний доступ. А взагалі, зазвичай холодні гаманці додатково захищені пін-кодом від 4 символів. Та якщо цей пін-код ввести тричі неправильно, пристрій скидається до заводських налаштувань. А відновити доступ до своїх накопичень можна використовуючи сід-фразу на такому ж або аналогічному пристрої.

Як обрати криптогаманець?

Ledger, Франція – лідер галузі, найпопулярніші криптогаманці у світі. Trezor, Чехія. SafePal, Китай. Ellipal, Китай. BitBox (Shiftcrypto), Швейцарія. Все це – найвідоміші виробники.

Взагалі то, виробників холодних криптогаманців дуже багато, але вони мають різний рівень безпеки та підтримки. Тому при виборі криптогаманця треба уважно вивчити виробника: скільки років він на ринку, які мають чіпи, яку ОС використовують, результати сторонніх тестувань, яка реакція виробника на знаходження вразливостей і багато іншого.

До прикладу, була дуже перспективна китайська компанія Cobo, вони виготовляли криптогаманці преміумсегмента з Air-Gapped (повітрянний зазор), але в один день вони закрилися і припинили підтримку. У людей залишилися їх криптогаманці (які можна використовувати), але вони більше не вдосконалюють рівень безпеки, не оновлюються, відповідно не підтримують нові функції та додавання нових криптовалют.

Також при виборі холодного гаманця, вам треба визначитися з питанням, як ви будете використовувати крипту. Якщо ви хочете лише HODL (зберігати її на довгий термін), то вам ідеально підійдуть більш примітивні та водночас дешеві моделі, які керуються з ПК. Але якщо ви мобільний користувач, часто робите все “на ходу” та далеко від комп’ютера, тоді зверніть увагу на бездротові пристрої, якими можна керувати зі смартфона, наприклад, з функцією блютуз.    

Додаткові можливості холодних гаманців.

Компанії, що йдуть у ногу з часом, додали безліч функцій у свої програми для керування криптою (і не тільки). Такі як: покупка крипти, обмін, стейкінг, лендінг, paraswap, створення та зберігання NFT, U2F для деяких програм (не пов’язаних з криптою) та інше. Майже все, що можуть вам дати біржі або програмні гаманці тільки безпечно. Єдине чого немає, так це – прямого виводу на карту в фіатні гроші.

Інтеграція з сервісами гарячого зберігання.

Деякі гаманці мають можливість інтегруватись з біржами та веб-програмами, наприклад, такими як MetaMask. Тобто ви користуєтесь звичайним гарячим гаманцем, але важливі операції, такі як відправка крипти тощо, потребують вашого фізичного підтвердження на апаратному пристрої. Це значно підсилює безпеку користування гарячими гаманцями та таке поєднання даю вам ще більше можливостей та свободи.

Про холодне зберігання все звучить дуже привабливо, але ж мають бути мінуси. Які вони?

Апаратні гаманці – це доволі складні пристрої, які потребують постійної підтримки та вдосконалення з боку виробника, тому іноді можуть виникати якісь програмні збої, усунення яких потребує часу. Або звичайні фізичні пошкодження, або втрата пристрою приведе до того, що ви не зможете нічого зробити, поки не придбаєте новий девайс. Також до мінусів можна віднести стрімкий розвиток. Наприклад, девайси, випущені п’ять років тому вже є застарілими, не можуть підтримувати оновленні функції та їм на заміну прийшли більш сучасні моделі.

Також для недосвідчених користувачів може стати мінусом стовідсоткова відповідальність за свої гроші. Користуючись холодним гаманцем, ви залишаєтесь анонімним, не маєте жодних договорів, персональних менеджерів чи відділів зв’язку. Ніхто не допоможе вам, якщо ви загубили сід-фразу або відправили гроші за неправильною адресою. Служба підтримки допоможе лише в питаннях програмного характеру.

Висновки.

Холодні гаманці – це єдине правильне рішення для довготривалого збереження будь-яких криптовалют, але важливо усвідомити свою стовідсоткову відповідальність за свої гроші та дії з ними.

Сід-фраза – єдина резервна копія вашого гаманця. Лише вона відновить доступ до ваших грошей.

Балансом зручності та безпеки повсякденного використання крипти буде вибір апаратного гаманця з блютуз. Його надалі можна під’єднати до сервісів гарячого зберігання, так ви зможете використовувати всі можливості онлайн-гаманців більш безпечно, тобто з фізичним підтвердженням транзакцій на вашому пристрої.