Статті Операції з криптовалютою
Що таке криптокредитування? Як працює криптокредитування? Переваги та недоліки отримання криптозайму. Де можна взяти крипто-кредит?

Криптокредитування. Що це таке та як працює?

Розквіт ринку криптокредитування відбувся у 2020 році коли світова економіка різко зупинилася через COVID. Пандемія призвела до різкого скорочення кредитування по всьому світу. Багато людей шукали інший спосіб змусити свої активи працювати на них. Криптовалютні кредити стали швидким та простим способом для власників криптовалют отримувати пасивний прибуток від їхніх криптоактивів з порівняно високою відсотковою ставкою.

Ринок криптокредитування стрімко зростав до середини 2022 року, проте відсутність норм і регуляторів в індустрії призвела до багатьох проблем, серед яких криза ліквідності кредиторів та банкрутства великих лендінгових компаній, таких як Celsius Network, Voyager Digital, Holdnaut та Babel Finance.

Що таке криптокредитування?

Криптокредитування — це процес тимчасової передачі права власності на криптоактив позичальнику в обмін на процентні платежі або комісію.

Криптокредитування найчастіше здійснюється через криптовалютні кредитні платформи – це централізовані або децентралізовані посередники, які пов’язують позичальників та кредиторів.

Однією з основних переваг крипто-займів є те, що ваш кредитний рейтинг тут не оцінюється, на відміну від того, як у традиційних банки. Таке кредитування є доступним для людей, які не мають фінансової історії, не мають банківського рахунку та самозайнятих працівників, яким складно отримати доступ до кредитів, тому що їх непостійні доходи не відповідають вимогам банку.

Щоб оформити кредит, вам необхідно надати певну суму в заставу, після чого можна відразу отримати бажану суму на свій гаманець. Зазвичай, криптокредити є надзаставними, тобто ви можете отримати позику більше, ніж сума застави. За своєю природою криптокредитування схоже на банківське, тільки замість бюрократизованої організації виступає DeFi платформа або інші власники криптовалют. При цьому позичальник може вибрати будь-яку з представлених криптовалют на майданчику: від біткоїна до нових коїнів, які тільки виходять на ринок.

Як працює криптокредитування?

Починається все з того що кредитор вносить на депозит зазначену суму криптовалюти, після чого позичальник передає обумовлену заставу, яка зберігається в умовному депонуванні на сторонній платформі криптокредитування.

При наданні застави за криптовалютним кредитом позичальник повинен надати активи, що становлять від 70% до 100% вартості кредиту. У деяких випадках, залежно від платформи, це правило встановлюється на рівні 150%, що стимулює позичальника утримуватися від невиконання зобов’язань і дає кредитору впевненість у тому, що він отримає назад всю суму кредиту. Крім того, це допомагає впоратися з коливаннями ринкових умов та вартості активів.

Переваги та недоліки отримання криптозайму

Серед переваг криптокредитування:

  • Доступність. Кредитування доступне будь-якому користувачу, незалежно від його соціального статусу, рівня доходу, національності та географічного положення.
  • Швидкість укладання угоди. Як правило, процес отримання кредиту не перевищує 10-15 хвилин.
  • Низькі відсоткові ставки. У середньому відсоток платежів у криптовалюті варіюється від 2% до 11%.
  • Можливість вибору криптовалюти для позики. Більшість DeFi майданчиків пропонують багато різних монет як інструмент кредитування, включаючи такі популярні монети, як BTC, ETH, USDC, USDT та інші.
  • Відсутність перевірок кредитної історії. Отримати кредит у цифрових активах можуть навіть користувачі з поганою кредитною історією та низьким прибутком.

Серед недоліків криптокредитування:

  • Нерозвинений інститут страхування.
  • Надлишкові заставні вимоги.
  • Технологічні ризики.
  • Можливість хакерських атак.

Де можна взяти крипто-кредит?

Нині є приблизно 240 децентралізованих майданчиків готових надати послуги кредитування, але далеко не всі є сильними та надійними гравцями на ринку. Якщо обирати 3 найкращих майданчики, то ми б виділили:

Aave

Платформа Aave постійно знаходиться у Топ-3 найпопулярніших DeFi додатків за показником TVL (загальна кількість заблокованих коштів у протоколі). Однією з головних переваг майданчика є підтримка різних блокчейнів. Aave підтримує токени, створені на різних блокчейнах, а спеціальний функціонал мостів дозволяє обмінювати один токен на інший, навіть якщо вони створені в різних мережах. На сьогодні платформа підтримує понад 10 різних блокчейнів, включаючи Ethereum, Polygon, Fantom та інші.

MakerDAO

MakerDAO – це кредитна платформа, створена на блокчейні Ethereum. Компанія почала надавати широкий спектр послуг на ринку DeFi однією з перших, чим і заслужила широку популярність та репутацію. Майданчик також є емітентом стейблкоїна DAI, в якому видаються криптовалютні позики. Монета прив’язана до долара США у співвідношенні 1:1, а користувачі можуть запозичувати DAI до 66% вартості своєї застави.

Compound

Лендінг-платформа Compound входить до трійки лідерів ринку криптокредитування. На цій платформі можна оформити криптозайм у топових криптомонетах, залишивши в заставу свої альткоїни. Також компанія постійно розвиває свою екосистему, пропонуючи нові можливості клієнтам.

Завершальні думки

Платформи криптокредитування приносять користь як позичальникам, так і кредиторам. Також вони пропонують власникам криптовалют ще один варіант пасивного доходу, а інвесторам — можливість отримувати максимум вигоди від своїх коштів, використовуючи їх як заставу. Незалежно від того, який проєкт ви оберете для управління своїми кредитами – DeFi або CeFi, обов’язково вивчайте умови кредитування та віддавайте перевагу надійним платформам. Технологія блокчейну спростила процес кредитування, подарувавши нам новий потужний інструмент для отримання прибутку.