Статті Крипто активи
Найбільші міфи про Біткоїн

Найбільші міфи про Біткоїн

Якщо ви думаєте, наприклад, що вартість біткоїна «недостатньо обґрунтована» або що він занадто нестабільний для будь-якого використання в реальному світі, цей посібник для вас. В цій статті ми відокремлюємо факти від вигадок, щоб розповісти правду про найпопулярнішу криптовалюту у світі.

Міф №1: біткоїн – це фінансова бульбашка

Деякі люди й справді купують біткоїн як спекулятивний актив з метою отримання великого прибутку, але це не означає, що сам біткоїн є бульбашкою. Фінансові бульбашки – це економічні цикли певного активу, що характеризуються нестійким зростанням ринкової вартості цього активу. Вони з’являються, коли інвестори розуміють, що ціни набагато вищі за фундаментальну вартість активу. Час від часу біткоїн порівнюють із сумнозвісною ранньою спекулятивною бульбашкою: голландською «тюльпаноманією» (детальніше на Wikipedia). У 1637 році спекулянти спричинили зростання цін на деякі сорти тюльпанів у 26 разів. Пузир проіснував півроку, луснув, так і не відновившись.

Насправді: Протягом 12 років біткоїн пройшов кілька циклів цін — і щоразу відновлювався, щоб досягти нових максимумів. Як і для будь-якої нової технології, очікуються цикли підйому та спаду. Наприклад, наприкінці ери dot.com, у дев’яностих, акції Amazon знизилися приблизно зі $100 доларів до $5 доларів, щоб у наступні десятиліття стати однією з найдорожчих компаній у світі.

Міф №2: біткоїн не має ніякого реального застосування

Критики люблять стверджувати, що біткоїн не є корисним у реальному світі, а якщо він і є таким, то в основному він корисний для незаконної діяльності. Жодне з цих тверджень не відповідає дійсності. Біткоїн має довгу історію як засіб здійснення платежів без банку чи посередника. І його дедалі частіше використовують великі інституційні інвестори як хеджування від інфляції.

Насправді: Як і будь-яка форма грошей, частина з них використовується неправомірно. Але у порівнянні з американськими доларами, незаконне використання біткоїнів — це крапля у морі. Згідно зі звітом, лише 2,1% обсягу транзакцій з біткоїнами в 2019 році було пов’язано зі злочинністю. Оскільки усі транзакції з біткоїнами відбуваються на відкритому блокчейні, органам влади часто простіше відстежити незаконну діяльність, ніж у традиційній фінансовій системі.

Міф №3: біткоїн не має реальної вартості

Хоча біткоїн і не забезпечений жодним фізичним активом, але ж насправді долар США, та практично будь-яка інша фіатна валюта, також не є забезпеченими. Проте Біткоїн запрограмований так, щоб бути дефіцитним, що робить його стійким до інфляції. А ось інфляція фіатних валют може й виникнути, коли “друкується” їх велика кількість.

Насправді: Буде тільки 21 мільйон біткоїнів. Цей дефіцит є основним чинником його цінності. Мало того, що пропозиція обмежена, так і кількість нових біткоїнів, що видобуваються, з часом зменшується. Ба більше, біткоїн також отримує цінність від роботи, яку вносять комп’ютери в мережі за допомогою процесу, який називається майнінгом.

Міф №4: біткоїн просто замінить конкурент

Біткоїн був першою дійсно успішною цифровою валютою. Хоча нові криптовалюти вже давно обіцяють випередити біткоїн завдяки новим функціям або іншим перевагам, жодна навіть так і не наблизилась за популярністю чи капіталізацією до біткоїна.

Насправді: Хоча за останнє десятиліття було створено тисячі нових криптовалют, біткоїн завжди був і залишається найдорожчою криптовалютою за ринковою капіталізацією зі значним відривом від інших. Він також є найпопулярнішою криптовалютою, займаючи близько 60% ринку. Ще однією причиною є перевага біткоїна як першопрохідця і його місія – бути децентралізованою та відкритою валютою.

Міф № 5: Інвестування в біткоїн – це гемблінгГемблінг - (азартні ігри, ігри на гроші, англ. Gambling) – це ігри з метою виграшу грошей або інших матеріальних цінностей.

Біткоїн справді має значну волатильність ціни протягом останнього десятиліття, але цього й слід очікувати від молодого ринку, що розвивається. З 2010 року біткоїн постійно набирав вартості — на момент написання статті його ринкова капіталізація перевищувала $400 мільярдів доларів. Оскільки біткоїн продовжує розвиватися, тим самим приваблюючи нових користувачів, влади багатьох країн по всьому світу активно впроваджують регуляцію, що допомагає залучити інвестиції в криптосферу.

Насправді: Для інвестора в біткоїн існує фундаментальне обґрунтування віри в те, що вартість активу може зрости, тоді як у казино ви знаєте, що шанси схиляються не на вашу користь. Звичайно, немає ніяких гарантій щодо майбутнього продовження результатів, але довгострокова тенденція біткоїна до зростання його вартості за останнє десятиліття лише закріпилася.

Міф №6: біткоїн не є захищеним

Мережа Bitcoin ніколи не була хакнута. Його код з відкритим вихідним кодом був ретельно перевірений незліченною кількістю експертів з безпеки та вчених в галузі комп’ютерних технологій. Біткоїн також був першою цифровою валютою, яка вирішила проблему подвійних витрат. Крім того, всі транзакції з біткоїнами є незворотними.

Насправді: Основний протокол біткоїна функціонує безперебійно та безпечно 99.9% часу з моменту його створення в 2009 році. Величезна кількість обчислювальної потужності захищає мережу. Майнери, які підтримують мережу, знаходяться по всьому світу з нодами у 100 різних країнах, а це означає, що відсутня централізована точка збою.

Міф №7: біткоїн шкідливий для навколишнього середовища

Майнінг біткоїнів – це енергозатратний процес, але визначити вплив на навколишнє середовище важко. По-перше, всі аспекти цифрової економіки потребують енергії. Розглянемо всю глобальну банківську систему та всю енергію, необхідну для обробки банківських транзакцій та живлення офісних будівель, банкоматів, місцевих відділень та багато іншого.

Насправді: Недавні дослідження Ark Investment Management дійшли висновку, що: «біткоїн набагато ефективніший, ніж традиційні банківські операції та видобуток золота в глобальному масштабі». Значна частина видобутку біткоїнів забезпечується відновлюваними джерелами енергії (включаючи вітер, гідро та сонячну енергію).