Статті Вступ в ДеФі (DeFi)
Що таке блокчейн-мости та як вони працюють?

Що таке блокчейн-мости та як вони працюють?

Блокчейн-міст — це інструмент, який дозволяє переносити активи (криптовалюту / монети) з одного блокчейну на інший і таким чином вирішує одну з головних проблем різних блокчейнів — відсутність сумісності. Дуже часто криптоактиви створюють лише на одному блокчейні, наприклад, лише на Ethereum чи лише на BNB Chain, чи тощо. Мости створюють синтетичні похідні (копії ваших монет), які представляють той самий актив, але вже на іншому блокчейні.

Якщо ви використовуєте блокчейн-міст для відправки однієї монети блокчейну Solana на гаманець блокчейну Ethereum, цей гаманець отримає Wrapped («обернутий») токен, який був «обернений» мостом – перетворений на токен на основі цільового блокчейну. У цьому випадку гаманець Ethereum отримає «мостову» версію Solana, яка була перетворена в токен ERC-20 – загальний стандарт токенів для змінних токенів на блокчейні Ethereum.

У той час,  як мости відкривають нові ринки та працюють у напрямку світлішого міжблокчейнового майбутнього, вони стикаються зі своїми власними проблемами безпеки. Цей факт можна підтвердити величезним хаком на суму $326 мільйонів доларів мосту Wormhole у лютому 2022.

Деякі мости, відомі як односпрямовані або односторонні, дозволяють переносити активи лише на цільовий блокчейн, а не навпаки. Наприклад, Wrapped Bitcoin дозволяє надсилати біткоїн в блокчейн Ethereum – конвертувати BTC в стейблкоїн ERC-20 – але не дозволяє надсилати ефір в блокчейн Bitcoin.

Інші мости, такі як Wormhole і Multichain, є двонаправленими або двосторонніми. Це означає, що ви можете вільно перенести активи в інший блокчейн, а потім повернути назад. Так само як ви можете відправити солану в блокчейн Ethereum, ви можете відправити ефір до Solana блокчейну.

Централізовані та децентралізовані блокчейн-мости

Мости бувають централізованими та децентралізованими. Різниця в тому, хто контролює токени, які використовуються для створення мостових активів. Весь обернений біткоїн (WBTC) зберігає компанія BitGo, що робить цю компанію централізованим мостом. І навпаки, об’єднані активи на Wormhole автоматично утримуються протоколом, тобто він є більш децентралізованим.

Перенесення активів з одного блокчейну на інший блокчейн має безліч переваг. По-перше, блокчейн, на який ви переносите активи, може бути дешевшим і швидшим, ніж його рідний блокчейн. Можна привести в приклад Ethereum, де висока комісія за транзакції та повільна пропускна здатність ускладнюють новачкам участь у децентралізованих фінансах (DeFi). Замість цього новачок може перенести кошти з Ethereum на дешевший блокчейн та оперувати на ньому.

Інші інвестори можуть використовувати мости, щоб максимально використовувати ринки, які існують лише на інших блокчейнах. Наприклад, протокол DeFi Orca доступний лише на Solana, але підтримує обернену версію ETH (ефіру).

Користуватися мостами стає все легше. Багато протоколів DeFi мають інтегровані мости. Це дозволяє користувачам обмінюватися токенами з різних протоколів, не залишаючи платформу.

Розуміння сутності блокчейн-мостів та практичне їх використання є невід’ємною складовою розуміння децентралізованих фінансів (DeFi).