Статті Блокчейни
Що таке блокчейн?

Що таке блокчейн?

Перший протокол, схожий на блокчейн, був запропонований криптографом Девідом Чаумом у 1982 році. Пізніше, у 1991 році Стюарт Хабер і В. Скотт Сторнетта написали роботу про консорціумиКонсорціум - є комбінацією публічних і приватних блокчейнів і містить централізовані та децентралізовані функції. (як ставити штампи часу на цифровий документ). Але саме Сатоші НакамотоСатоші Накамото - псевдонім людини або групи людей, які розробили протокол криптовалюти Біткоїн і створили першу версію програмного забезпечення, у якому цей протокол був реалізований. винайшов і впровадив першу мережу блокчейну після розгортання першої в світі цифрової валюти – біткоїна.

Блокчейн – децентралізована база даних, яка одночасно зберігається та оновлюється на багатьох комп’ютерах, з’єднаних один з одним за допомогою Інтернет мережі. Слово «блокчейн» перекладається з англійської як «ланцюг блоків». Ця назва досить точно відображає сутність блокчейна. Його порівнюють із намистом, кожна намистина (блок) якого – запис дії, а ланцюжок не може порватися. Блокчейн – це непорушний цифровий запис дій.

Кожен блок є певний цифровий код (не тільки числовий), і будь-який наступний блок містить інформацію з попереднього блоку. Отже, слід вважати, що це не лише база даних, а й спосіб шифрування і передачі.

В усьому світі цю технологію активно використовують для переказу криптовалют. Якщо ви відправили криптовалюту по блокчейну, тисячі комп’ютерів по всьому світу підтвердять і збережуть всю інформацію про переказ.

Процес переказу займе лічені хвилини, а за допомогою деяких інших блокчейнів – навіть секунди. Гроші у блокчейні неможливо втратити чи підробити. Немає третіх осіб та посередників, а точність розрахунків гарантується математичною точністю технології.

Існує чотири основних типи блокчейнів:

1. Публічні блокчейни – це відкриті децентралізовані мережі комп’ютерів, доступні кожному, хто хоче запитати або підтвердити транзакцію (перевірити на точність). Ті, хто підтверджують транзакції, отримують винагороду. Їх називають майнерами. Для публічних блокчейнів використовуються механізми консенсусу Proof-of-WorkProof-of-Work - (PoW) (від англ. proof of work – дослівно: «доказ роботи») — це децентралізований механізм консенсусу, який вимагає від членів мережі (майнерів) докладати зусиль шляхом вирішення складної математичної головоломки, щоб запобігти будь-якому обману системи. або Proof-of-StakeProof-of-Stake - (PoS) (від англ. proof of stake, умовно: «підтвердження долі») — це механізму консенсусу, який дозволяє власникам депозитити криптовалюти і створювати валідаційні ноди, що дає їм право перевіряти нові блоки транзакцій, додавати їх до блокчейну та отримувати за це винагороду.. Два найпопоулярніших приклади публічних блокчейнів – Bitcoin та Ethereum.

2. Приватні блокчейни. Вони не є відкритими, доступ до них обмежений. Люди, які хочуть приєднатися, потребують дозволу від системного адміністратора. Зазвичай, ними керує певна організація, тобто вони централізовані. Наприклад, Hyperledger — це приватний блокчейн із дозволом.

3. Гібридні блокчейни або консорціуми. Консорціуми є комбінацією публічних та приватних блокчейнів і містять централізовані та децентралізовані функції. Наприклад, Energy Web Foundation і Dragonchain.

4. Сайдчейни — це блокчейни, що працюють паралельно основному ланцюгу. Це дозволяє користувачам переміщувати цифрові активи між двома різними блокчейнами та покращує масштабованістьМасштабованість - означає здатність системи розширятися, збільшуватися/розвиватися, щоб задовольнити зростаючий попит під час збільшення користувачів системи. та ефективність. Прикладом сайдчейна є Liquid Network.

Завдяки багатьом перспективним реальним сценаріям використання, як-от швидкі транскордонні платежі та смарт-контракти, технологія блокчейн залишиться з нами надовго. Технологія блокчейну сьогодні у багатьох асоціюється з Біткоїном, але це не зовсім вірна асоціація, так як блокчейн – це просто спосіб розподіленого зберігання даних, у якого може бути безліч застосувань, наприклад: вибори та голосування, продажі, страхування, документообіг, логістика, кредитування, нерухомість.

Існує ще багато сфер, які вимагають надійного захисту і чиї елементи можуть бути збережені у вигляді даних. Біткоїн – це лише один з безлічі проектів, який отримав величезну популярність завдяки божевільному зростанню вартості, весь цей «хайп» приховує під собою чудову технологію, здатну зробити світ кращим. Хоча ми розуміємо, що технологія блокчейн для багатьох залишиться складною для розуміння темою, але не для вас.