Статті Вступ в ДеФі (DeFi)
Що таке CeFi (Centralized Finance – Централізовані Фінанси)?

Що таке CeFi (Centralized Finance – Централізовані Фінанси)?

До того, як з’явилася концепція децентралізації, CeFi (скорочено від англ. Centralized Finance – централізовані фінанси) були однією з революційних технологій, яка поєднувала деякі переваги прибутковості DeFi зі зручністю та безпекою стандартних продуктів фінансових послуг. Щоб зрозуміти централізовані фінанси, нам потрібно зрозуміти, що таке централізація.

Процес централізації належить до концентрації процесів планування та прийняття рішень всередині організації одним керівником або певним органом управління. У централізованій організації за центральним офісом (органом управління) зберігаються повноваження щодо прийняття рішень, тоді як усі підпорядковані установи отримують від них розпорядження. У головному офісі знаходяться керівники та спеціалісти, які приймають важливі рішення. Для прикладу, якби ми використовували термін CeFi стосовно реального світу, то в катерію CeFi увійшла б уся наша фінансова система, а саме: банки, біржі, страхові компанії, інвестиційні фонди тощо. А ось у крипті яскравими прикладами централізованих фінансових компаній є великі криптобіржі, такі як Binance та Coinbase.

Будь-яка взаємодія користувача з централізованою криптобіржею відбувається за чітко визначеними алгоритмами та дозволами, що встановила сама біржа. Гроші користувачів зберігаються на рахунках (гаманцях) криптобіржі. Це означає, що звичайний користувач не має доступу до свого гаманця, оскільки не має приватного ключа. Біржа бере на себе обов’язки створення, контролю безпеки та взаємодії гаманців користувачів. Крім того, біржа встановлює певні обмеження кожному користувачу: які валюти доступні для торгівлі, ліміти на торгові операції, ліміти на депозит та вивід з біржі тощо.

CeFi створює можливість для отримання пасивного доходу за допомогою криптовалютних рахунків збереження, які функціонально подібні до ощадних рахунків традиційного банку, але можуть запропонувати значно більший відсоток дохідності. Зазвичай, цей дохід генерується внаслідок того, що біржа надає позики іншим суб’єктам. Прикладом є трейдери, що торгують з плечем чи фонди – вони часто позичають капітал для збільшення своїх прибутків. На відміну від звичайних ощадних рахунків, криптовалютні депозити наразі не підлягають страхуванню державою, тому ви повинні розуміти пов’язані з цим ризики.

CeFi дає змогу позичати гроші під ваші криптовалютні активи, так само як ви використовуєте традиційні активи (квартира, авто, цінні папери) як заставу, щоб отримати банківський кредит. Зворотна сторона кредитування — відсотки, які користувачі платять за позику грошей. На відміну від банківських позик, позики CeFi, як правило, не вимагають оформлення документів та виконання інших бюрократичних процедур.

До ризиків CeFi належать:

  • Вищий рівень ризику, адже користувачі не знають як саме буде використовувати їх кошти той чи інший CeFi продукт/постачальник послуг. Немає чітко визначених норм щодо рівня ризику який має дотримуватися CeFi проект та органів, що будуть це контролювати.
  • Крипто-депозити наразі не підлягають державному страхуванню, яке захищає заощадження (депозитні вклади) в традиційній банківській системі.
  • Провайдери CeFi можуть тимчасово заморожувати доступ до ваших монет на певний проміжок часу.

Крипто-фінансова система невпинно розвивається. І DeFi, і CeFi займають важливе місце у світі криптовалют. Вони пропонують привабливий дохід, значно швидші транзакції та інфраструктуру, які сприяють відкритому фінансуванню.