Статті Ази трейдингу
Що таке ефективність ринку та як вона визначає можливості заробітку

Що таке ефективність ринку та як вона визначає можливості заробітку

Ефективність ринку показує, наскільки швидко та точно інформація про проєкти та активи впливає на ціну. На ефективних ринках це відбувається майже миттєво, на неефективних — повільно або взагалі не відбувається.

Наприклад, фондовий ринок США у 1906 році був неефективним. Тоді як у Сан-Франциско стався землетрус, акції Тихоокеанської залізниці обвалилися лише за три дні після цього. Занадто повільно повзла інформація зі сходу на захід.

А ринок нафти у 2022 році є ефективним. Варто було тільки ОПЕК заговорити про те, що вони можуть встановити стелю цін на нафту, як вартість одразу поповзла вгору. Тобто подія ще не відбулася, але сам факт, що ОПЕК допускає це, моментально штовхає ціну нагору.

Загалом поняття ефективності ринку — це теорія. Економісти вже півстоліття сперечаються, чи працює вона. І є три варіації цієї теорії.

  • Слабка гіпотеза ефективного ринку: у ціну активу закладено всю ринкову інформацію з минулого.
  • Середня гіпотеза ефективного ринку: у ціну активу закладено всю ринкову інформацію з минулого та загальнодоступну інформацію з сьогодення.
  • Сильна гіпотеза ефективного ринку: у ціну активу закладено всю ринкову інформацію з минулого, загальнодоступну з сьогодення та інсайдерську.

Надалі, ми не будемо використовувати різні теорії. Вам достатньо розуміти, що ринкова ефективність — це метрика, яка показує, як швидко та точно ринок (учасники ринку) засвоює інформацію. Звідки ця інформація надійшла — інше питання.

Від чого залежить ефективність ринку

Найважливіші чинники це обсяг угод та ліквідності на ринку. Чим вищий обсяг угод, тим ефективнішим буде ринок, чим нижчий — тим менша ефективність.

Від обсягу ринкової ліквідності залежать інші чинники: швидкість проведення угод, інфраструктура, оперативність появи інформації. Але ці чинники з’являються самі собою, коли інвесторів стає багато, і хтось хоче заробити на інвестиційній інфраструктурі.

Наприклад, ринок мистецтва – неефективний. Не так багато художників продають картини задорого, і не так багато людей готові їх купити. Інформація там розповсюджується повільно — із рук в руки. Ціна формується не за ринковими механізмами, а торгом.

Це працює і на фондових ринках: в акцій типу Apple, якими торгують багато інвесторів, цінові коливання між заявками на купівлю та продаж — мізерні: тобто ринок у кожен момент часу може визначити справедливу вартість акції з великою точністю.

Там, де ліквідності менше, коливання зростають, і справедливу вартість визначити буває складно. Тут, до речі, і ламаються теоретики ефективного ринку, які вважають, що ринки настільки швидко засвоюють інформацію, що заробити на них неможливо.

Насправді все легко: якщо ринки ефективні настільки, що заробити за допомогою інформаційної переваги не можна, трейдери та капітали б уже давно з таких ринків пішли що призвело б до обвалу ліквідності. Обвал ліквідності, своєю чергою, зробив би ринки неефективними й каталізував повернення капіталів та інвесторів.

Навіщо це знати, якщо ви оперуєте на криптовалютному ринку?

Загалом, навіть якщо ви не в крипторинках, для вас це все одно буде корисно.

На ефективних ринках зазвичай важко заробити. Якщо ринок ефективний, він швидко засвоює інформацію, що надходить, і все, що відбувається навколо — тому будь-які результати фундаментального чи технічного аналізу вже заклали у вартість інші учасники ринку. Так, можна щось купити чи продати, але це буде казино.

На неефективних ринках легше заробити. Чим менш ефективний ринок, тим більший шанс, що ви можете знати більше за інших учасників ринку, швидше зреагувати та більше заробляти.

Чи можна вважати криптовалюту ефективним ринком?

Коротка відповідь – ні. В одному з недавніх досліджень фахівці порівняли котирування BTC із класичними активами типу золота, S&P500 та валютної пари USD/EUR. Ефективність ринку розраховували як капіталізацію ринку, помножену на швидкість зміни ціни.

Виявилося, що крипторинок значно менше класичних ринків, але швидкість «вбирання» інформації тут набагато вища. Все тому, що торги відбуваються 24/7, інформація поширюється швидко, а поріг входу на торги низький.

А все-таки, торги BTC не такі ефективні, як торги класичними активами. Зрозуміло, що в інших валют ефективність, як правило, ще нижча, а десь у сегменті NFT — значно нижча.

Завершальні думки

Доки на ринок не прийшла критично велика кількість інституційних інвесторів та великі гроші, його ефективність буде низькою, а можливості заробити на ринкових неточностях залишаться високими. Особливо в сегментах з низькою капіталізацією або NFT. Але це скоро може змінитися. Застрибнути в останній вагон ще можна.