Статті Блокчейни
Що таке форк? Яке він значення для блокчейну та чому відбувається

Що таке форк? Яке значення він має для блокчейну та чому відбувається

Вам не потрібен словник, щоб зрозуміти, що таке форк. Термін, який можна перевести як “виделка”, дозволяє зрозуміти, що таке форк: створення розгалуження на блокчейні. Виделка, в результаті якої виникає нова мережа, паралельна вже наявній.

Загалом, форк — це створення нової гілки від коду, що вже існує, для початку іншого проєкту. Така гілка може розвиватися незалежно від основної, проєкт може мати опції, недоступні у початковому варіанті.  

Форк – це подія, яка передбачає, що частина блокчейну буде відокремлена в інший, копіюючи вихідний код і змінюючи його для створення іншого блокчейну. Наприклад, криптовалюта Litecoin (LTC) є форком Bitcoin (BTC), оскільки її розробники скопіювали код Bitcoin, внесли низку змін та запустили новий проєкт.

Чому трапляється fork?

Блокчейн криптовалют є відкритим вихідним кодом, що означає, що код є безплатним та доступним для всіх; як для перегляду, так і для використання.

Оскільки валюти розвиваються та змінюються, необхідно вносити деякі зміни до їхніх протоколів. Такі зміни можуть варіюватись від невеликого додавання нової функції до масових змін, таких як збільшення максимального розміру блоку.

Коли розробники вносять у проєкт серйозні зміни, нова версія перестає бути повністю сумісною з попередньою, і якщо частина користувачів не оновиться, вони втратять зв’язок з учасниками мережі, які перейшли на нову версію. Таким чином відбувається форк, тобто ланцюжок блоків поділяється на дві гілки.

Іноді, всередині спільноти майнерів, зміни блокчейну можуть розглядатися по-різному. Деякі приймають зміни, а інші – ні. Такий поділ в інфраструктурі мережі також може призвести до створення нових блокчейнів та нових криптовалют.

Які є види форків?

Головна основа для категоризації форків – це кількість внесених змін до коду. Існує два види форків.

 • Хард форки (важкі форки) – вносять серйозні зміни порівняно з основною версією блокчейну, що призводить до того що ті хто виконав оновлення не можуть взаємодіяти з вузлами ланцюжка. Транзакції між попередніми та поточними версіями блокчейну неможливі. Тому, для повного переходу старого програмного забезпечення на оновлену версію потрібно чекати, коли всі учасники мережі приймуть нові правила.
 • Софт форки (м’які форки) – вносять незначні зміни, тому старі версії блокчейну можуть взаємодіяти з новими вузлами, і навпаки. Завдяки цьому передача інформації всередині блокчейну буде можлива. Але якщо майнінг проходить через неоновлену частину блокчейну, то кожен новий блок відхилятиметься від обробки та прийняття новими вузлами. Софт форк повинен підтримуватися більшістю хеш-потужності мережі, інакше він втратить захист та перестане бути функціональним.

Під час хард форку ВСІ майнери мають оновити системи та застосовувати нові правила, а для софт форку потрібна лише більшість вузлів для оновлення та узгодження нової версії.

Це означає, що софт форк несе мало хаотичного ефекту в мережі, оскільки як старі, так і модернізовані вузли продовжуватимуть розпізнавати нові блоки та підтримувати консенсус щодо блокового ланцюжка.

Переваги та недоліки форків

Спочатку формат форків був можливістю для відкриття нових можливостей блокчейну. Завдяки форкам ентузіасти навчилися покращувати вже чинні моделі та готувати основи для нових проєктів. Проте, є і люди, які використовують їх лише особистого збагачення.

Переваги форків:

 • нові можливості для майнінгу, наприклад, зменшення вимог щодо кількості обчислювальної потужності для запису нового блоку;
 • зниження конкуренції у майнінгу, завдяки чому фармінг форків виявляється вкрай вигідним;
 • покращення мережі, внесені зміни можуть позитивно вплинути на рівень безпеки, усуваючи вразливості та виправляючи баги;
 • диверсифікація портфеля, кожному власнику основного токена нараховуються токени форкнутої мережі, дозволяючи урізноманітнити інвестиційний портфель.

Мінусом, що найчастіше зустрічається, є використання внесених змін з метою заробітку грошей, а не поліпшення вже наявної мережі. Тоді як блокчейн практично не зазнає змін, розробники починають активно піарити новий продукт, який фіктивно набирає популярності. Ділки отримують прибуток, а інвестори втрачають активи.

Наслідки форків

Кожен тип фору має певні наслідки для мережі, що особливо помітно при виділенні дочірніх проєктів великих криптовалют. 

Наслідки хард форку:

 • Вигода. Кожен власник будь-якої кількості монет, які піддаються змінам, має можливість заробити. При форці криптовалюти кожен власник оригінальної криптовалюти отримує нові токени. Наприклад, токен ABC, під час внесення змін до мережі, мав вартість у $100, а щойно створений форк ABC Cash став має ціну у $50. Отже, кожен власник ABC збільшив свій капітал на 50%.
 • Зростання капіталізації. Випуск кожної нової криптовалюти породжує зростання ажіотажу, що виливається у швидке підвищення вартості. А поява форка впливає мінімум на два ці токени. Трейдери, які отримали монети у перші тижні торгів, зможуть добре заробити.

Наслідки софт форку:

 • Підвищення кількості транзакцій. Завдяки цьому кожен майнер отримує більше прибутку.
 • Зменшення комісій
 • Збільшення пропускної спроможності, зменшення очікування на підтвердження транзакції, скорочення черги.
 • Покращення системи захисту завдяки додаванню мультипідпису.
 • Оптимізація блокчейну

Софт форк дозволяє внести дрібні зміни до проєкту, щоб поліпшити його якість, але зазвичай згодом все закінчиться повноцінною зміною коду.

Майбутнє форків

Форки мають значний вплив (як позитивний, так і негативний) на екосистему. Вони дозволяють створювати та вдосконалювати криптовалюту, але іноді призводять до криз та конфліктів, які розпалюють напругу у спільноті. У міру того, як криптовалютну індустрію приходитимуть нові люди з новими цілями, роль форків буде лише посилюватись.