Статті Блокчейни
Халвінг біткоїна - чому це важливо. Вплив халвінга на економічну складову біткоїна. та на ціну BTC. Коли наступний халвінг біткоїна?

Що таке халвінг — на прикладі Біткоїна

Майнінг біткоїнів — це процес, коли люди використовують свої комп’ютери для участі в мережі блокчейнів як обробник транзакцій і валідатор. Біткоїн використовує систему під назвою підтвердження роботи (PoW). Це означає, що майнери повинні довести, що вони доклали зусиль для обробки транзакцій, щоб отримати винагороду. Ці зусилля включають час і енергію, необхідні для запуску апаратного забезпечення комп’ютера та розв’язання складних задач шифрування.

Біткойн-майнери розв’язують математичні задачі та підтверджують легітимність транзакції. Потім вони додають ці транзакції в блок і створюють ланцюжки цих блоків транзакцій, утворюючи блокчейн. 

Коли блок заповнюється транзакціями, майнери, які обробили та підтвердили транзакції в блоці, винагороджуються біткоїнами. 

Що таке халвінг біткоїна?

Халвінг біткойнів — це подія, коли нагорода за майнінг блоку зменшується вдвічі, що означає, що майнери біткоїнів отримуватимуть на 50% менше біткоїнів за кожну транзакцію, яку вони перевірять. Халвінг BTC стається кожних 210,000 блоків, що трапляється приблизно кожні 4 роки.

Халвінг є невіддільною частиною економічної моделі біткоїна, оскільки він відповідає за стабільний темп створення нових монет і його подальше регулювання. Такий контрольований рівень інфляції є однією з основних відмінностей між криптовалютами та традиційними фіатними валютами, які, по суті, мають нескінченну пропозицію що знаходиться в обороті.

Навіщо потрібний халвінг?

Основне завдання халвінгу – контролювати емісію криптовалюти та стримувати її інфляцію.

Ще до того, як у 2012 році відбувся перший халвінг, творець Ethereum Віталік Бутерін пояснив його необхідність, порівнявши біткоїн із золотом: «Запаси золота у світі обмежені, і з кожним здобутим грамом отримувати золото, що залишилося, стає все важче і важче. У результаті такої обмеженої пропозиції золото зберігало цінність міжнародного засобу обміну та накопичення понад шість тисяч років, і є надія, що біткоїн зробить те саме».

Де ми знаходимося в поточному циклі халвінгу?

Четвертий і наступний халвінг планується завершити 25 березня 2024 року, і залишилося видобути приблизно 72,000 блоків, перш ніж досягти цієї точки. Виходячи з цієї несталої оцінки, кількість днів від попереднього халвінгу 11 травня 2020 року становить ~1,414 днів. Трохи статистики по попереднім халвінгам:

  • Перший халвінг: з 3 січня 2009 року по 28 листопада 2012 року – 1,413 дня.
  • Другий халвінг: з 28 листопада 2012 року по 8 липня 2016 року – 1,318 днів.
  • Третій халвінг: з 9 липня 2016 року по 10 травня 2020 року – 1,401 день

Оскільки дата халвінгу залежить від того, коли буде видобуто чергові 210,000 блоків, тобто від темпів росту мережі, швидкість обчислення змінюється, але у середньому залишається одному рівні. Збільшення зростання хешрейту (потужностей майнінгового обладнання) через зростання ціни компенсується зростанням складності розрахунків. І навпаки при падінні ціни та зниженні хешрейту складність знижується. Тому графік халвінгу передбачуваний, але можливі похибки у кілька тижнів.

Як ви можете бачити з наведеної вище таблиці, кількість видобутих біткоїнів і винагорода за блок зменшуються вдвічі під час кожного халвінгу. До 2032 року понад 99% біткойнів буде видобуто, і, за оцінками експертів, до 2140 року буде видобуто 100% від загального обсягу біткоїнів. Коли це станеться, майнери будуть нагороду у вигляді комісій, які платитимуть користувачі мережі, за обробку транзакцій. Ці комісії гарантують, що у майнерів все ще будуть стимули для майнінгу та підтримки мережі.

Станом на кінець 2022 року в обігу вже перебувало близько 19,2 мільйона біткоїнів. Це означає що залишилося лише близько 1,8 мільйона BTC, які можна отримати як нагороду за майнінг.

Як халвінг впливає на ціну біткоїна?

Після першого проведеного в листопаді 2012 року халвінга ціна зросла більш ніж у 200 разів за 6 місяців. Наступний халвінг виявився менш впливовим на ціну, оскільки ціна ВТС зросла всього у 2 рази. Після третього халвінга з травня по листопад 2020 року зростання ціни зросло в 1,56 раза.

Чому знижується вплив халвінгу? Проведений халвінг удвічі знижував винагороду і тим самим впливав зниження пропозиції монет на ринку. Але, якщо у 2012 році нагорода у кількісному вираженні була знижена на 25 ВТС, то у 2020 – лише на 6,25 ВТС. Також з кожним новим халвінгом та зростанням ціни на ринку збільшувалася кількість активних трейдерів та інвесторів, в той час, як частка майнерів поступово знижувалася. Це пояснює основну причину, через яку роль халвінгу у формуванні ціни ВТС поступово зменшується.

Які наслідки має халвінг для інвесторів та майнерів?

Оскільки халвінг біткоїна є важливою подією, він має значний вплив на різні сторони, залучені в мережі біткоїна. Ось короткий опис того, як халвінг біткоїна впливає на основні зацікавлені сторони мережі біткоїна.

Інвестори: Халвінг зазвичай призводить до зростання цін на криптовалюту через скорочення емісії, що означає, що це гарна новина для інвесторів. Торгова активність у блокчейні криптовалюти зростає в очікуванні халвінгу. Однак, як було показано раніше, темпи зростання цін відрізняються залежно від халвінга.

Майнери: вплив майнінгу на екосистему біткоїнів є складним. З одного боку, зменшення пропозиції біткойнів збільшує попит і ціни. Але менша кількість винагород також ускладнює виживання окремих майнерів або невеликих майнінгових компаній в екосистемі біткоїна, оскільки їм може бути важко конкурувати з великими майнінговими організаціями. 

Згідно з дослідженнями, потужність майнінгу біткойна є антициклічною щодо його ціни. Таким чином, коли ціна криптовалюти зростає, кількість майнерів у її екосистемі зменшується, і навпаки. Подія халвінгу характеризується зростанням ціни та може збільшити ймовірність 51% атаки на мережу біткоїна, оскільки майнери виходять з її мережі, тим самим роблячи її менш безпечною.

Завершальні думки

Халвінг біткойнів призводить до штучної інфляції цін у мережі криптовалюти та вдвічі скорочує швидкість, з якою нові біткойни випускаються в обіг. Очікується, що ця система діятиме до 2140 року, коли буде досягнуто запропонований ліміт у 21 мільйон для біткоїнів. Після цього майнери отримуватимуть винагороду за обробку транзакцій.

У 2009 році винагорода за кожен видобутий блок у ланцюжку становила 50 біткойнів. Після першого халвінгу він становив 25, потім 12,5, а потім став 6,25 біткойна за блок станом на 11 травня 2020 року. Халвінг біткойна має серйозні наслідки для мережі. Інвестори можуть очікувати подорожчання ціни після самої події. Для майнерів подія халвінгу може призвести до консолідації в їхніх рядах, оскільки окремі майнери та невеликі групи випадають з екосистеми майнінгу або поглинаються більшими гравцями.