Статті Ази трейдингу
Індекс страху та жадібності. Fear & Greed Index. Як розраховується індекс страху та жадібності? Переваги та недоліки використання

Що таке індекс страху та жадібності (Fear & Greed Index)?

Страх і жадібність – це людські емоції, з якими ми всі знайомі. Людська психологія та наш процес прийняття рішень є багатогранними та складними, оскільки включають багато факторів. У цій статті ми розглянемо, як страх і жадібність впливають на колективний процес прийняття рішень, і як індекс страху та жадібності намагається виміряти цей вплив на криптовалютні ринки.

Оригінальний індекс страху та жадібності був ключовим ринковим індикатором, розробленим CNN Money для вимірювання того, як ці дві емоції впливають на фондовий ринок. Мета індексу полягала в тому, щоб визначити, чи торгуються певні ринки, чи активи вище їх передбачуваної вартості через жадібність або нижче їх передбачуваної вартості через страх.

Індекс страху та жадібності представлений у вигляді діапазону від надзвичайного страху з одного боку до надзвичайної жадібності з іншого.

Індекс CNN спирався на кілька факторів для вимірювання наявності та ступеня страху та жадібності на фондових ринках. Однак деякі з цих факторів не застосовуються до ринків криптовалют. Це призвело до розробки індексу страху та жадібності для криптовалют.

Як розраховується індекс страху та жадібності?

Всього було розроблено декілька індексів криптовалют, але ми візьмемо за приклад індекс Alternative.me, який використовує такі зважені джерела даних:

 • Волатильність (25%): поточна волатильність ринку та середні значення порівняно з останніми 30 і 90 днями: чим вища волатильність, тим вищий страх;
 • Імпульс/обсяг ринку (25%): порівняння обсягів купівлі та продажу за останні 30 і 90 днів: більші обсяги купівлі порівняно з безпосереднім минулим означають більшу жадібність;
 • Соціальні медіа (15%): інтерес у соціальних медіа до біткоїна, обсяг взаємодії в соціальних мережах і загальні настрої користувачів
 • Опитування (15%): Опитування думок користувачів та інвесторів
 • Домінування (10%): Зростання домінування біткоїнів зазвичай свідчить про страх
 • Тенденції (10%): тенденції пошуку Google

Як вам розшифровувати індекс страху та жадібності?

Індекс представляє показник, який охоплює весь спектр. Подумайте про рівень 50 як про «збалансований». Якщо ринок має значення нижче 50, це може означати, що ринок може бути недооцінений і готовий до підйому. З іншого боку, якщо показник вище 50, ринок відчуває жадібність, і він може бути переоцінений і готовий до відкату.

З огляду на це, значення 52 не є надзвичайно жадібним. Однак значення 93 було б. Для оцінки страху 48 не є важливим, але оцінка страху 2 має привернути вашу увагу.

Індекс регулярно оновлюється на основі розрахунків і джерел даних, щоб показати поточні, а також історичні значення.

Аналіз страху: Розглянемо на прикладі, якщо індекс показує зростання почуття страху протягом останніх тижнів починаючи із показниками «48 – Страх» у попередньому місяці потім «30 – Сильний страх» за попередній тиждень і «23 – Надзвичайний страх» сьогодні. Така динаміка вказує на те, що загальний настрій є страхом, і що тенденція поки що рухається до збільшення страху.

Це свідчить про те, що все більше і більше учасників ринку збувають свої активи, а ринок знаходиться у спадному/ведмежому напрямку, і існує ймовірність того, що певні активи можуть торгуватися нижче їх передбачуваної вартості.

Аналіз жадібності: альтернативно, якщо індекс демонструє надзвичайну жадібність і має тенденцію до посилення протягом попередніх тижнів, це свідчить про те, що жадібність домінує, і ринки поки що знаходяться в бичачому напрямку, і що деякі активи можуть торгуватися вище їх передбачуваної вартості.

Важливо розуміти, що ці показники відображають емоції деяких учасників ринку і не є остаточними індикаторами майбутніх показників ринку. Також важливо уникати «стадного менталітету», коли просто стежити за настроями ринку, не звертаючи уваги на інші ключові показники. У деяких ситуаціях надзвичайний страх або надзвичайна жадібність можуть сигналізувати про майбутній поворот у ринкових умовах, що може завдати шкоди учасникам ринку, які не помітять ознаки.

Переваги та недоліки індексу страху та жадібності

Використання індексу має багато переваг. Деякі з основних включають:

 • Простота: одна з найбільш значущих переваг індикатора полягає в тому, що ним дуже просто користуватися. Більшість трейдерів розділять показники індексу на квадранти та розробити конкретні стратегії для кожної настрою індексу.
 • Широка популярність: ще одна суттєва перевага використання полягає в тому, що трейдери відносно часто слідкують за індексом. Іншими словами, це може мати певний аспект «самореалізованого пророцтва».
 • Може підтверджувати сигнали розвороту ринку: індекс може підтверджувати сигнал розвороту, якщо використовувати його разом з іншими формами технічного аналізу. 

Хоча цей індекс може бути корисним, немає нічого ідеального. Використовуючи цей інструмент, слід пам’ятати про кілька речей, зокрема:

 • Неоднозначність: Ви повинні керуватися здоровим глуздом, торгуючи за допомогою цього індикатора. Зрештою, це не так просто, як сигнал купівлі чи продажу. Це загальний показник того, як «почувають себе» трейдери.
 • Не обов’язково стандартизований: хоча ми говорили про найпоширеніший розрахунок для індексу страху та жадібності, існують інші версії, які викликають плутанину.
 • Не самодостатня система: хоча індекс може бути дуже корисним, це не окрема система. Трейдери не будують свою стратегію на основі цього індексу, але він, як правило, досить добре працює як вторинний або третинний індикатор.

Завершальні думки

Зрештою, індекс слід розглядати як підтвердження технічного або фундаментального аналізу. Ви не можете торгувати лише на його основі, оскільки його важко визначити кількісно. Тому, якщо ви хочете включити його у свій аналіз, подумайте про те, щоб доповнити його іншими метриками та індикаторами, щоб отримати більш збалансоване уявлення.