Статті Крипто активи
Що таке «напівзамінний» (Semi-Fungible) токен?

Що таке «напівзамінний» (Semi-Fungible) токен?

Вибухове зростання популярності NFT поклало початок нової хвилі інновацій навколо невзаємозамінних активів, включаючи появу нового типу «напівзамінних» токенів (SFT), які поєднують характеристики невзаємозамінних та взаємозамінних токенів. Квитки на концерт, подарункові ваучери та купони – це приклади напівзамінних предметів.

«Напівзамінний» токен або SFT — це відносно нова група токенів, які можуть бути як взаємозамінними, так і невзаємозамінними протягом свого життєвого циклу. Спочатку SFT діють як звичайні взаємозамінні токени, оскільки вони мають таку ж вартість як і інші ідентичні SFT.

Наприклад, токен, який представляє дійсний ваучер Rozetka вартістю у 1,000 гривень, матиме таку ж цінність, як ідентичний ваучер з тим же терміном дії, і тому буде взаємозамінним.

Відмінним фактором, який робить цей спеціальний тип токенів «напівзамінним», є те, що після їх погашення токени втрачають свою номінальну вартість. Ця втрата обмінної вартості робить токени, термін дії яких закінчився, невзаємозамінними.

Інший спосіб зрозуміти це — уявити, що ви володієте токеном, який представляв собою квиток на концерт, щоб побачити останній виступ The Beatles. Квиток мав номінальну вартість і його можна було обміняти на інший ідентичний квиток на концерт за умови, що це був той самий гурт у ту саму дату та в тому самому місці. Після завершення концерту жетон, що представляє квиток, стане предметом колекціонування та матиме абсолютно нову вартість. Це також означатиме, що токен більше не можна обміняти на дійсний квиток на концерт того ж початкового номіналу, щоб побачити інший гурт.

Цей процес перетворення із взаємозамінних токенів у невзаємозамінний токен після погашення – це те, через що напівзамінні токени отримують свою назву.

Сьогодні можна карбувати SFT за допомогою стандарту Ethereum ERC-1155. Це один із кількох стандартів токенів Ethereum – інструменту для створення токенів на блокчейні Ethereum, які сумісні з усіма іншими технологіями на основі ERC.

Стандарт ERC-1155 був створений розробниками блокчейн-ігор Enjin, Horizon Games і The Sandbox у 2017 році і, по суті, є комбінацією стандартів ERC-20 (взаємозамінний токен) і ERC-721 (невзаємозамінний токен). Це дає можливість створювати і керувати як взаємозамінними, так і невзаємозамінними токенами за допомогою одного смарт-контрактуСмарт-контракт - (англ. Smart contract – розумний контракт) – це комп’ютерний аналог звичайних договорів, спеціальна програма (алгоритм), яка виконує якісь дії при виконанні сторонами угоди певних умов. Smart-contracts надають можливість безпечно обмінюватися криптовалютами, грошима, цінними паперами, а також іншими товарами та послугами безпосередньо між учасниками угоди, без участі посередників. Смарт-контракти також є основою створення та існування нових токенів на базі інфраструктурних блокчейнів. Наприклад, токени блокчейну Ethereum ERC-20 і ERC-721 самі по собі є смарт-контрактами..

SFT особливо корисні в ігровій індустрії, де є взаємозамінні елементи, такі як ігрова валюта, як-от золоті злитки, а також невзаємозамінні предмети, як-от предмети колекціонування та зброя. Це означає, що ігрові компанії можуть створювати обидва типи токенів і забезпечувати їх взаємодію, щоб гравці могли легко обмінювати такі речі, як зброю, на золоті злитки і навпаки.