Статті Крипто активи
Що таке NFT?

Що таке NFT?

NFT – це невзаємозамінний цифровий актив, який представляє реальні об’єкти, такі як мистецтво, музика, ігрові елементи та відео. NFT може мати попит, тому що він був створений відомим художником або складений музикантом світового рівня. NFT також може бути корисним у грі або необхідним для завершення колекції. Загалом, цінність NFT залежить від його автентичності та рідкості. Їх купують і продають в Інтернеті, часто за допомогою криптовалюти, і, як правило, вони створюються та існують за допомогою блокчейн-технології.

Незважаючи на те, що вони існують з 2014 року, зараз NFT набувають популярності, оскільки вони стають все більш вживаним способом купівлі та продажу цифрових творів мистецтва.

Відомий цифровий художник Майк Вінклеманн, більш відомий як «Beeple», створив композицію з 5,000 щоденних малюнків – мабуть, найвідоміший NFT 2021 року “EVERYDAYS: The First 5,000 Days”, який був проданий на Christie’s за рекордні 69,3 мільйона доларів.

Отже, чим NFT відрізняється від криптовалюти? NFT – це невзаємозамінний токен. Зазвичай, він створюється з використанням тих самих технологій, що й криптовалюта, як-от Bitcoin або Ethereum, але на цьому подібність закінчується.

Фізичні гроші та криптовалюти є «взаємозамінними», тобто їх можна торгувати або обмінювати один на одного. Вони також однакові за вартістю — один долар завжди коштує рівно стільки ж, як і інший долар; один біткоїн завжди дорівнює іншому біткоїну.

Вартість NFT залежить від того, що він представляє. Коли справа йде до крипто-мистецтво, воно дуже схоже на будь-який інший вид мистецтва. Важливим є те хто його створив, художня цінність твору і те, наскільки він може мати попит серед інших колекціонерів.

NFT-сфера унікальна тим, що її токени є невзаємозамінними. Кожен з них має цифровий підпис, який унеможливлює обмін NFT або порівняння одного з іншим. Зокрема, більшість NFT існують та зберігаються в блокчейні Ethereum, хоча й інші блокчейни також підтримують технологію NFT.

NFT створюється або «карбується» з цифрових об’єктів, які представляють як матеріальні, так і нематеріальні предмети, зокрема: витвори графічного мистецтва, GIF-файли, відео, предмети колекціонування, віртуальні аватари, скіни відеоігор, дизайнерські кросівки, музика тощо. Навіть твіти! Співзасновник Twitter Джек Дорсі продав свій перший твіт як NFT за понад 2,9 мільйона доларів.

За своєю сутністю, NFT схожі на фізичні предмети колекціонування, проте у цифровій формі. Тому замість того, щоб придбати та повісити на стіну фізичну картину, покупець отримує цифровий файл зображення.

Володар NFT отримує виключні права власності на відповідний цифровий об’єкт. Завдяки тому, що NFT побудовані на технології блокчейну, будь-хто може перевірити кому належить право власності; а володар NFT може передати токен (право власності на NFT-токен) іншій особі. Автор NFT може зберігати конкретну інформацію в метаданих NFT. Наприклад, художники можуть підписувати свої твори мистецтва, включивши свій підпис у файл.

Якщо ви хочете створити власну колекцію NFT, вам потрібно буде отримати цифровий гаманець, який дозволить зберігати NFT та криптовалюти. Ймовірно, вам доведеться придбати певну криптовалюту, наприклад ETH, залежно від того, які валюти приймає автор NFT та на якому блокчейні побудований маркетплейс. Після того, як ви налаштуєте та поповните свій гаманець, ви можете купувати NFT. На даний момент найбільшими маркетплейсами NFT є:

  • OpenSea.io: ця однорангова платформа є постачальником «рідкісних цифрових предметів і предметів колекціонування». Щоб почати, все, що вам потрібно зробити, це створити обліковий запис для перегляду колекцій NFT.
  • Rarible: як і OpenSea, Rarible — це демократичний відкритий ринок, який дозволяє художникам і творцям випускати та продавати NFT.
  • Foundation: тут художники повинні отримати запрошення від інших творців, чиї роботи розміщені на цій платформі, щоб виставити свої NFT на продаж.

Хоча наведені вище платформи є популярними та тисячі творців і колекціонерів ними користуються, переконайтеся, що ви ретельно провели дослідження та свідомо вирішили купувати NFT. Оскільки, час від часу, деякі художники стають жертвами імітаторів, які роблять репліку NFT, і продають копі під виглядом оригіналу. Такі NFT не мають жодної цінності.