Статті Блокчейни
Що таке ноди?

Що таке ноди?

Ноди (від англ. node – “вузол”) – це комп’ютери, які підключені до певної мережі, наприклад, мережі Біткоїн, що забезпечують її функціонування. Якщо бути точним, ноди – це програмне забезпечення, що дозволяє взаємодіяти з мережею. Ноди виконують важливу роль у блокчейні, а саме – підтвердження транзакцій та блоків, перевірку блоків і, таким чином, забезпечення безпеки та безвідмовної роботи мережі.

Ноди поділяються на звичайні та майстер-ноди. Майстер-ноди є не у всіх блокчейнах. Наприклад, у Біткоїні таких немає, а в блокчейні Dash – є. Майстер-ноди – це вузли в деяких блокчейнах, які виконують додаткові функції та отримують за це винагороду. Користувачі завантажують собі весь блокчейн та спеціальне ПЗ, щоб стати майстер-нодою.

Звичайні ноди, як у біткоїну, поділяються на повні та полегшені.

Повні ноди – це вузли, у яких є копія всього блокчейна. Наприклад, щоб функціонувати в мережі біткоїну, на повній ноді повинен бути скопійований весь блокчейн BTC, причому він постійно синхронізуватиметься з мережею і записуватиме нові блоки. 

Полегшені ноди, на відміну повних, неспроможні самі перевіряти валідність транзакцій та блоків. Вони лише завантажують заголовки і можуть лише перевірити, чи включена дана транзакція в блок. Інакше кажучи, полегшені ноди звертаються до повних задля перевірки даних, тобто їх робота залежить від повних нод.

Чи одержують власники нод винагороду за свою роботу?

У мережі Біткоїн – ні. У цій мережі заробляють лише майнери за виконання обчислень. Запуск та експлуатація своєї ноди не приносить доходу. Ethereum створювався на консенсус алгоритмі Proof of Work, як і Біткоїн, але з переходом на Eth 2.0, систему Proof of Stake, з’являться ноди валідаторів, які будуть отримувати винагороду.

То навіщо тоді запускати свою повну ноду, якщо з неї не отримаєш прибуток?

По-перше, ноди запускають ентузіасти мережі, тим самим підвищуючи стійкість до збоїв та безпеку всього ланцюжка. Чим більше нод, тим важче «обдурити» мережу і тим вона більш стійка.

По-друге, ті люди (і організації), які проводять багато транзакцій, зацікавлені покладатися у перевірці своїх переказів на себе, а не на інших учасників мережі. Собі довіряють більше, ніж іншим, тож і запускають власні ноди.

І по-третє, повні ноди можуть брати участь у голосуванні щодо подальшого розвитку мережі (хардфорки, софтфорки тощо).

Все сказане вище відноситься до біткоїну. А як справи з другою криптовалютою – ethrereum?

У Ethereum є ноди таких видів: повні, неповні та архівні. Перші дві ноди аналогічні до таких, як у BTC. Архівні ноди – це повні ноди, які зберігають архів історичних станів блокчейну. За допомогою архівних нод можна дізнатися інформацію щодо будь-якого блоку в ланцюжку в будь-який момент часу. Повні ж ноди зберігають усю інформацію в блокчейні, але історичні стани не записують.

З переходом на ETH 2.0Ethereum 2.0 - також відомий як ETH2, є оновленням блокчейну Ethereum. Оновлення спрямоване на підвищення швидкості, ефективності та масштабованості мережі Ethereum за допомогою переходу від консенсусу Proof-of-Work до консенсусу Proof-of-Stake у мережі з’являться ноди валідаторів – це ноди, в які будуть поміщені токени ETH та які виконуватимуть роль перевірки транзакцій згідно з консенсусом Proof-of-Stake. Щоправда, щоб «підняти» таку ноду, знадобиться 32 ETH (~$50,000 на момент написання статті).