Статті Вступ в ДеФі (DeFi)
Що таке пули ліквідності в DeFi і як вони працюють?

Що таке пули ліквідності в DeFi і як вони працюють?

Ліквідність будь-якої речі — це можливість швидко продати її за ринковою ціною. Чим простіше обміняти річ на гроші, тим ліквіднішою вона вважається. Наприклад, станки на заводі мають низьку ліквідність — продати їх швидко і за реальною вартістю не вийде. А в грошей абсолютна ліквідність — їх, по суті, міняти на себе не треба, вони самоліквідні.

Пули ліквідності є джерелом життя більшості сучасних протоколів децентралізованих фінансів (DeFi). Вони дозволяють функціонувати багатьом найпопулярнішим DeFi додаткам (dApps) і пропонують криптоінвесторам можливість отримувати дохід від своїх цифрових активів. 

Але що таке пули ліквідності та чому вони відіграють таку важливу роль у DeFi?

Що таке пул ліквідності?

Пули ліквідності – це сховища активів, необхідні для того, щоб об’єднати запаси клієнтів. У класичній фінансовій структурі такі послуги надають банки, які дозволяють робити вклади. Майданчик, який отримав активи, вже самостійно розпоряджається коштами для заробітку, віддаючи обумовлений відсоток вкладнику.

У блокчейні пул ліквідності — це те саме сховище активів, але кошти заблоковані всередині спеціального смарт-контракту. Отримані монети використовують для забезпечення торговельної активності на децентралізованих біржах (DEX). DEX — це біржа, яка не покладається на третю сторону для зберігання коштів користувачів. 

Пули ліквідності необхідні DEX, тому що вони вводять концепцію Автоматизовані маркет-мейкери (AMM). AMM визначають котирування цін на токени та стимулюють користувачів надавати ліквідність торговим парам та отримувати прибуток. Крім того, вони автономні та усувають необхідність у методі створення ринку за книгою заявок, який використовується централізованими біржами (CEX).

Пули ліквідності створюються, коли користувачі блокують свою криптовалюту в смарт-контрактах, які потім дозволяють використовувати цю крипту іншим. Користувачі, що називаються постачальниками ліквідності (LP), додають рівну вартість двох токенів у пул, щоб створити ринок.

Ви можете думати про пули ліквідності як про накопичені краудфандингом резерви криптовалют, доступ до яких має будь-хто. В обмін на надання ліквідності ті, хто фінансує ці резерви, отримують відсоток від комісії за транзакції за кожну взаємодію користувачів. Без ліквідності AMM не змогли б зіставити покупців і продавців активів на DEX, і вся система зупинилася б.

Як функціонують пули ліквідності?

Автоматичні маркет-мейкери (AMM) – це алгоритм, яка забезпечує торгівлю на блокчейні без використання книги ордерів (механізм централізованих бірж). Коли ви купуєте монету на децентралізованій біржі, на іншій стороні немає продавця. Замість цього ваші операції управляються алгоритмом, який керує тим, що відбувається у пулі. Крім цього всього, ціни також визначаються цим алгоритмом на основі угод, які відбуваються в пулі.

Тому, коли ви торгуєте на АММ, ви укладаєте угоду зі смарт-контрактом. Якщо покупець хоче здійснити покупку, продавець для цього не потрібен. Що потрібно покупцеві для покупки токена – це достатня ліквідність у пулі. Будь-хто може бути постачальником ліквідності, щоб його можна було розглядати як вашого контрагента у деякому сенсі. Але це не те ж саме, як модель із книгою ордерів як у CEX, оскільки ви взаємодієте з контрактом, який управляє пулом.

Для чого використовуються пули ліквідності?

Є багато способів отримати вигоду від функцій, які пропонують пули ліквідності. Деякі з найкращих варіантів використання пулів ліквідності:

 1. Фарм ліквідності (Yield Farming або Liquidity Mining)
  Користувачі вносять кошти в пули ліквідності, які потім використовуються для отримання доходу на автоматизованих платформах, що генерують прибуток. Пули ліквідності є базою таких автоматизованих платформ.
 2. Ефективне управління
  Ще один варіант використання пулів це управління. За деяких обставин для висунення пропозиції щодо управління проєктом може знадобитися значна кількість токенів. У цьому випадку, учасники можуть об’єднатися навколо спільної справи, яка, на їхню думку, є важливою для протоколу, створивши пул токенів.
 3. Карбування синтетичних активів
  Пули ліквідності використовуються при створенні синтетичних активів на блокчейні. Ви можете створити синтетичний токен, заклавши деяку заставу в пулі ліквідності та під’єднавши його до довіреного оракула.
 4. Страхування
  Іншим потенційним ринком DeFi є страхування ризиків смарт-контрактів. Багато з цих проєктів DeFi сектору мають в основі пули ліквідності.
 5. Траншування (Tranching)
  Ця передова концепція, запозичена з традиційних фінансів, передбачає поділ фінансових продуктів на основі їх ризиків і прибутковості. Ці продукти дозволяють LP вибирати індивідуальні профілі ризику і прибутковості.

Переваги 

Пули ліквідності – це основа децентралізованих фінансів. Їхні переваги перегукуються з перевагами DeFi-середовища в цілому. Вони включають високу частоту та швидкість транзакцій, скорочення шляхів доступу до фінансування для сервісів та кінцевих користувачів, а також зручність.

Пули ліквідності вдихнули життя в децентралізовані біржі на блокчейні Ethereum. Спочатку біржі DEX були в хиткому положенні через низьку ліквідність. Тож охочих торгувати на DEX-біржах було замало.

Також, робота DEX-ів за моделлю традиційних маркет-мейкерів означала б багаторазове збільшення вартості кожної угоди на біржі, тому що в такому разі довелося б сплачувати одночасно комісію біржі, маркет-мейкерів, а також мережі за газ. Пули ліквідності виправили це, надавши стійкий масив ліквідності, що постійно підтримується, в безпосередньому доступі, що гарантує торгівлю за стабільними цінами в будь-який час.

Недоліки та ризики

Практика надання ліквідності DEX-біржам технічно мало чим відрізняється від стейкінгу або фармінгу прибутковості, тому ризики, пов’язані з нею, схожі на ризики цих практик.

Непостійні збитки (impermanent loss) — якщо ціна закладеної криптовалюти зросте, це може зробити процес надання ліквідності невигідним. Ці втрати можуть бути крихітними, але іноді вони можуть бути величезними. Тому, варто уважно вивчити ринок загалом та вибрані монети зокрема, перш ніж закладати кошти.

Уразливості смарт-контрактів — будь-які програмні протоколи піддаються зламам та хакам. При виборі пулу ліквідності слід орієнтуватися на найбільші та найпопулярніші пули або прийняти ймовірність того, що доступ до засобів може бути скомпрометований або втрачений внаслідок багу чи злому.

Маніпуляції з боку творців пулу — як і будь-які інші елементи DeFi-індустрії, пули ліквідності нерідко використовуються для обману шляхом надання обмеженому колу осіб прав прямого доступу до засобів у смарт-контракті. Провайдерам-початківцям варто проявляти особливу пильність при виборі проекту та пулу.

Висновок

Пули ліквідності — один з основних елементів DeFi-середовища. Вони втілюють головну ідею децентралізації та свободи доступу до фінансів. Пули дозволяють користувачам торгувати безпосередньо зі смарт-контрактом, не чекаючи дозволів та згод третіх осіб. Зробити внесок у пул ліквідності може будь-хто. Ця ініціатива приносить винагороду, нерідко багаторазову. Однак, варто виявляти пильність у виборі пулів.