Статті Верифікація та безпека
Що таке скам? Його види та супутні ризики

Що таке скам? Його види та супутні ризики

Світ криптовалют ще дуже молодий і на кожному кроці ви можете стати жертвами шахраїв (скамерів). Кожен криптовалютчик точно мінімум один раз стикався зі скамом. Саме тому поставтеся до прочитання цієї статті дуже відповідально.

Для того, щоб ви не втратили свої активи, необхідно розуміти, що шахраї найчастіше використовують довіру та неуважність нових користувачів, щоб їх скаманутиСкаманути - (від англ. scam) – обманути, кинути на гроші. Ми розуміємо, що перший скам може демотивувати вас продовжувати свій розвиток в криптосфері, тому підготували унікальну статтю про скам та його види.

Скам (від англ. scam – шахрайство, афера, обман) — це вид шахрайства, який передбачає заволодіння віртуальними активами шляхом обману людей, які прагнуть інвестувати або придбати криптовалюти. Оскільки більшість криптоактивів і супутніх послуг не регулюються фінансовими установами та державними організаціями, малоймовірно, що ви зможете повернути гроші, що були втрачені внаслідок шахрайства. До найпоширеніших різновидів скаму належать: 

  • Фішинг/спуфінг: є найпопулярнішою формою скаму. Електронні листи та повідомлення в соціальних мережах підробляються, щоб зробити вигляд, ніби вони надіслані з законного та надійного джерела. Інколи це «джерело» — наприклад, постачальник кредитних карток, банк або шахрай, що видає себе за вашого знайомого — вимагає оплати за щось у криптовалюті. Більш детально цей вид скаму та як не стати жертвою шахраїв ми розглянемо в окремій статті.
  • Схеми Понці: тип інвестиційного шахрайства, коли жертв обманом заманюють інвестувати в вигаданий проект (який не існує взагалі) або «схему швидкого збагачення». По суті, це фінансова піраміда або МММ. В цій схемі обіцяють надприбутки, які, зазвичай, покриваються першопрохідцям за кошти нових користувачів. Наприкінці проект закривається і всі активні вкладники втрачають усі кошти.
  • Фейкові біржі: шахраї надсилають електронні листи або повідомлення в соціальних мережах, обіцяють доступ до віртуальних грошей, що зберігаються на біржі. Єдиним нюансом є ​​те, що користувачу зазвичай доводиться спочатку сплатити невелику комісію або депозит. Насправді цієї біржі ніколи не існувало, а ваші гроші втрачені назавжди.
  • Підроблені програми: кіберзлочинці підробляють офіційні криптовалютні програми та завантажують їх у магазини додатків (Chrome Web Store / App Store / тощо). Після встановлення такої програми шахрай може вкрасти особисті та фінансові дані або розмістити на пристрої шкідливе програмне забезпечення. Інші ж програми можуть обманом змусити користувачів оплатити послуги, що не існують або спробувати отримати доступ до криптовалютного гаманця.
  • Pump & Dump, або памп і дамп (з англ. — «накачати та скинути»): схема маніпулятивного підвищення курсу криптовалют з подальшим їх сильним обвалом. Часто шахраї заохочують інвесторів купувати активи в маловідомих криптовалютних проектах на основі фейкової інформації. Ціна зростає – шахрай продає власні активи – отримує прибуток. Жертви залишаються з криптовалютою, ціна якої значно впала та навряд чи виросте.
  • Фейкові пресрелізи: шахраї іноді вводять в оману навіть журналістів або лідерів думок, щоб вони висвітлили неправдиву інформацію. Були прецеденти, коли авторитетні сайти новин писали про відомі компанії, які збираються використовувати чи придбати певні криптовалюти. Фальшиві пресрелізи були частиною схем «пампів та дампів», покликаних підвищити вартість криптовалютних активів, які шахраї збираються продати після того, як ціна виросте.
  • Фейкові схвалення знаменитостей: шахраї викрадають облікові записи знаменитостей у соціальних мережах або створюють фальшиві, заохочуючи підписників інвестувати в шахрайські схеми, подібні до наведених вище.

Перед тим як почати заробляти та інвестувати у криптовалюти, треба навчитися зберігати свої гроші в безпеці у світі криптовалют.  Детальніше про те, як ви можете вберегти та захистити себе від скаму за посиланням.