Статті Ази трейдингу
Що таке спотовий ринок та як на ньому торгувати? Що таке спотова торгівля? Що таке спотовий ринок? Плюси та мінуси спотового ринку

Що таке спотовий ринок та як на ньому торгувати?

Спотовий ринок є фундаментальною основою, на якій будуються всі інші напрями криптовалютної торгівлі. Кожен трейдер, який приходить в цю індустрію, повинен вивчити його в першу чергу, а також навчитися правильно використовувати доступні інструменти.

Термін “спотова торгівля” з’явився на традиційних ринках задовго до створення першої криптовалюти. І його можна вважати базовим поняттям для будь-якого трейдера, який тільки-но починає свій шлях у світі фінансів.

Що таке спотова торгівля?

Спотова торгівля – це процес безпосередньої купівлі та продажу фінансових активів з оплатою “на місці” (on the spot). Торгувати на споті можна будь-якими активами — криптовалютами, цінними паперами, фіатною валютою та товарами. Спотові трейдери прагнуть отримати прибуток на ринку, купуючи активи з розрахунком на зростання їхньої ціни. Коли ціна активу підніметься, вони зможуть продати актив із прибутком. 

Поточна ринкова вартість активу називається спотовою ціною. За допомогою спотового ордера на біржі ви можете купувати або продавати активи за найкращою доступною ціною споту. Однак завжди є ризик, що ринкова ціна зміниться під час виконання (чи навіть розміщення) ордера. Крім того, для виконання ордера за бажаною ціною може не вистачити торгового об’єму. Наприклад, якщо ви розміщуєте ордер на 5 BTC за спотовою ціною, але за такою ціною на ринку є тільки 2 ETH, частина ордера, що залишилася, буде виконана за іншою ціною.

Спотові ціни оновлюються в режимі реального часу і змінюються в міру збігу ордерів. Позабіржова спотова торгівля влаштована інакше: трейдер може отримати фіксовану суму за фіксованою ціною безпосередньо з іншого боку без книги ордерів.

Що таке спотовий ринок?

Спотовий ринок є публічним майданчиком, де активи купуються миттєво. Покупець купує у продавця актив за фіат чи інший актив. Зазвичай актив зараховується вам на баланс негайно, але це залежить від активу, що торгується. Процес торгівлі схожий зі стандартною угодою в магазині за розрахунок готівкою.

Спотові ринки існують для різних класів активів, включаючи криптовалюти, акції, товари, форекс та облігації. Швидше за все, ви краще знайомі зі спотовими ринками та спотовою торгівлею, ніж думаєте. Деякі з найбільш популярних ринків, такі як NASDAQ та NYSE (Нью-Йоркська фондова біржа) є спотовими.

Як торгувати на спот-ринку?

Проводячи spot-угоди, потрібно враховувати, що рівень прибутку залежить від ефективності аналітики. А найпоширеніший вид контрактів на спотовому ринку — це позиції, які миттєво виконуються.

У більшості випадків для спотового трейдингу застосовується три види ордерів:

 • Простий ринковий ордер. Виконується майже миттєво за поточною ціною. Іншими словами, трейдер вибирає лише бажаний актив та обсяг угоди.
 • Лімітний ордер. У цьому випадку трейдер може вибрати актив, вказати його ціну (ліміт) та обсяг угоди. Ордер буде виконаний не відразу, а лише в той момент, коли курс дійде до вказаної ціни (ліміт-рівня).
 • Лімітний стоп-ордер. Цей вид ордера працює, так само як і лімітний, але виставляється не одразу. Разом із ціною монети (ліміт) трейдер зазначає також курс активації ордера (стоп). Позиція відкривається у той момент, коли вартість монети підходить до ціни активації (стоп).

Всі три види ордерів можна відкривати на купівлю та продаж. Аналогічні типи угод застосовуються і терміновому ринку, але вони виставляються в останній момент укладання договору, а чи не за його реалізації.

Прості spot-угоди на біржі криптовалют можуть дозволити трейдерам заробити суттєві суми. Але для цього потрібно вміти вибирати перспективні токени з метою подальшого їхнього продажу за вигідною ціною.

Як виконується угода на спот-ринку?

Незалежно від ринку, спотова купівля чи продаж на біржі відбувається за такою схемою:

 1. Подається заявка із зазначенням активу, його ціни та кількості.
 2. У продавця блокується обсяг активів, необхідний для виконання контракту. На рахунку покупця заморожується необхідна сума.
 3. Після укладання угоди актив передається покупцю, а гроші – продавцю.

При цьому терміни виконання можуть змінюватись в залежності від різних факторів. Наприклад, спотові контракти на цінні папери можуть проводитись із затримкою. Це зумовлено тим, що дані про інвесторів, які уклали spot-угоду, потрібно записати до депозитарію та до реєстру акціонерів.

Плюси та мінуси спотового ринку

До переваг spot-торгівлі можна віднести:

 1. Можливість просто відкривати позиції у режимі реального часу.
 2. Прозорість та простота трейдингу.
 3. Прогнозована прибутковість операцій.
 4. Можливість відкривати лонг позиції (на покупку) та короткі позиції (на продаж).
 5. Відкриття угод на будь-який проміжок часу – від кількох секунд до кількох років.

Трейдинг на спотовому ринку має і мінуси, які потрібно враховувати:

 1. Обов’язкова наявність активів обох контрагентів.
 2. Низький рівень волатильності. Активні трейдери вважають це недоліком, оскільки вони одержують свій прибуток завдяки високій волатильності.
 3. Підвищений поріг входу. Для укладання контракту необхідно забезпечити обсяг активів, що відповідає мінімальному лоту.

Отже

Торгівля на спотових ринках — один із найпоширеніших способів торгівлі, особливо для трейдерів-початківців. Хоча торгівля на спотовому ринку може здаватися простою, ніколи не завадить знати її переваги, недоліки та потенційні стратегії. Крім знання основ слід подумати вивчення технічного аналізу, фундаментального аналізу та аналізу ринкових настроїв.