Статті Крипто активи
Найрозповсюдженіші стандарти токенів ERC-20 BEP-20 ERC-721 ERC-777 ERC-1155 Обернені токени (Wrapped tokens)

Що таке стандарти токенів та як вони працюють?

Більшість криптовалют мають єдиний набір правил що описують їх характеристики, які називаються «стандартом токенів». Стандарти токенів важливі, оскільки вони надають правила розробникам, як створювати та використовувати токени в певному протоколі. Стандарти токенів гарантують сумісність між усіма продуктами, розробленими відповідно до цього стандарту.

Стандарти токенів

Стандарти токенів — це набір узгоджених правил, що визначають дизайн, розробку, поведінку та роботу криптовалютних токенів на певному протоколі блокчейну. Для того, щоб стандарти токенів були корисні, вони мають бути прийняті масово. Без прийняття ці правила не можуть бути зведені в статус “стандарту”, оскільки стандарти – це правила, яким зазвичай слідує широке коло людей.

Навіщо потрібні стандарти токенів?

  • Сумісність. Стандарти токенів гарантують, що всі продукти, створені за допомогою цього стандарту, можуть взаємодіяти або працювати разом.
  • Компонованість. У програмуванні наявність системи, що здатна компонуватися, дозволяє розробникам повторно використовувати наявні компоненти для створення нових продуктів. Це стосується і створення токенів.
  • Ефективність. Стандарти токенів полегшують взаємодію між смарт-контрактами. Коли смарт-контракти відповідають стандартам токенів їх можна використовувати для моніторингу всіх токенів у мережі.

Найрозповсюдженіші стандарти токенів

  • ERC-20. Це найпопулярніший стандарт токенів на Ethereum. Стандарт ERC-20 дозволяє створювати звичайні взаємозамінні токени. Такі популярні токени, як Shiba Inu, Tether, Uniswap, та ApeCoin, були створені за стандартом ERC-20.
  • BEP-20. Це стандарт токенів на блокчейні BSC (Binance Smart Chain). Властивості стандарту BEP-20 такий самий, як ERC-20, адже блокчейни мають однакову архітектуру.
  • ERC-721. Цей стандарт дозволяє створювати незамінні токени в мережі Ethereum. Це стандарт, який використовується для багатьох найпопулярніших NFT.
  • ERC-777. Це стандарт взаємозамінних токенів, який покращує стандарт ERC-20. Стандарт ERC-777 забезпечує підвищену конфіденційність і розв’язує певні проблеми, які існують з токенами ERC-20.
  • ERC-1155. Цей стандарт допомагає заощадити витрати, дозволяючи групувати транзакції. Цей стандарт можна використовувати для взаємозамінних токенів, таких як Basic Attention Token, і незамінних токенів, таких як CryptoPunks.

Обернені токени (Wrapped tokens)

Токени на різних блокчейнах рідко можуть взаємодіяти один з одним.  Для розв’язання цієї проблеми створили Wrapped-токени – обернені активи, які прив’язуються до вартості монети на рідній мережі.

Наприклад, Wrapped BTC (WBTC) на блокчейні Ethereum. Це токен ERC-20, який забезпечений справжнім Bitcoin у співвідношенні 1:1. Тож, власники WBTC можуть використовувати BTC в іншій мережі (торгувати ним, класти у фармінг, стейкінг та взаємодіяти з іншими токенами ERC-20 стандарту).

Стандарти токенів дозволяють використовувати різні активи у межах одного блокчейну. Це розв’язує проблему несумісності активів і надає гнучкості як для мережі.

Отже

Для ефективної роботи смарт-контрактів у мережах блокчейн необхідні стандарти токенів, які визначають їх реалізацію та надають програмні інтерфейси, на основі яких можна створювати децентралізовані програми.