Статті Що необхідно мати для початку
Web 3.0 знаходиться на ранній стадії, тому поки що доступні тільки первинні уявлення про технологію.

Що таке Web 3.0?

Останні декілька років висловлюється думка, що нинішня модель Інтернету морально застаріла і вимагає перегляду, оскільки корпорації жадібно збирають дані користувачів, зловживають цензурою та знають про користувачів більше, ніж їхні найближчі родичі. Лідери думок та індустрії пропонують свої ідеї щодо формування нового покоління Інтернету ‒ Web 3.0 і розповідають про те, як зробити Мережу кращою та безпечнішою.

Важливо зазначити, що так звані версії Інтернету формувалися з часом поступово. Немає чіткого історичного переходу від Web 1.0 до Web 2.0. Ймовірно, людство також не зможе моментально перейти на Web 3.0. Мережа розвивалася, на сайтах починали з’являтися нові функції, Інтернет прийшов до нових концепцій і користувачі помітили, що вони вже користуються зовсім іншою інфраструктурою.

Основні концепції Web 3.0 окреслив керівник компанії Netscape Джейсон Калаканіс у 2007 році. По-перше, важливо зазначити, що, як і раніше, ніхто не має чіткого уявлення про те, яким буде новий виток розвитку Інтернету. По-друге, Web 3.0 знаходиться на ранній стадії, тому поки що доступні тільки первинні уявлення про технологію. Основною проблемою Джейсон Калаканіс вважає знецінення ресурсів та сервісів: відносна простота створення сайтів призвела до виникнення одноманітності.

До визначальних характеристик Web 3.0 належать:

  • Децентралізація: дані більше не зберігатимуться на єдиних серверах, а розподіляться між користувачами. Необхідні обчислення переїдуть із дата-центрів на ноутбуки, смартфони та інші гаджети користувачів.
  • Штучний інтелект та машинне навчання: інтелектуальні алгоритми не зникнуть із Мережі, вони будуть розвиватись та допомагати користувачам шукати необхідний контент.
  • Відкритість: програмне забезпечення буде переважно з відкритим кодом, що дозволить досконально розуміти, як влаштовані інструменти і яким чином вони взаємодіють із користувачем.
  • Свобода: очікується, що цензура в Мережі буде скасована, і кожен матиме можливість публікувати будь-який контент, роль модерації візьме на себе спільнота, а не корпорації.
  • Розповсюдженість: фахівці припускають, що в епоху Web 3.0 Інтернет буде практично в будь-якому куточку світу, а розповсюджувачами стануть IoT-пристрої та розумні гаджети.

Крім ключових відмінностей фахівці пророкують й інші зміни. По-перше, може змінитися метод авторизації в сервісах на єдиний ключ до всіх ресурсів в Мережі. Щось схоже реалізовано зараз: за допомогою облікового запису Google або Facebook можна увійти на практично будь-який сайт, але у випадку Web 3.0 єдиний обліковий запис може стати і гаманцем, і банківським додатком.

По-друге, Інтернет стане більш демократичним і користь контенту визначатимуть Децентралізовані автономні організації (ДАО), якими стануть нинішні великі компанії та сервіси, а учасники ДАО матимуть право голосу та прийматимуть важливі для контенту та самих організацій рішення.

Зараз ідеї Web 3.0 все ще залишаються ідеями та викликають більше питань, ніж розуміння. До того ж, концепцію часто просувають крипто-інвестори та NFT-ентузіасти, які зводять все до нового виду заробітку.