Статті Ази трейдингу
Що таке цикли на фінансових ринках? Як можна використовувати фінансові цикли на практиці?

Як працює циклічний аналіз і для чого він потрібен у крипті

На ринку криптовалют є тренди — бичій та ведмежий, всі розуміють, як вони працюють: один — вгору, інший вниз. Ще є випадкові флуктуації: кит зайшов, кит вийшов, хом’яки злякалися — та ще багато інших. А є цикли: вони завжди впливають на ціну, їх багато, та їх можна використовувати для торгівлі. В цій статті ми розберемо як це робити.

Що таке цикли на фінансових ринках?

Припустимо, що попит на фотоапарати різко зріс і тепер всі їх хочуть. Великі виробники фотоапаратів розгортають виробничі потужності, наймають більше співробітників, виробляють устаткування. Проходить час — і фотоапарати нікому більше не потрібні: попит зменшився, а їх пропозиція тепер підвищена. У цьому відчувається щось циклічне.

Або інший приклад: економічні кризи, які відбуваються раз на 10 – 15 років. А як щодо сезонності та сезонних товарів? А як щодо технологічних проривів, що відбуваються циклічно?

Декілька випадкових синусоїдних функцій
(так виглядають ідеальні цикли з точки зору математики)

Сума циклів
{теж свого роду цикл, тільки непростий, на перший погляд)

Загалом, економічна логіка підтверджує, що цикли на ринках є — і для кожного продукту вони свої. Те саме підтверджує і математика. Економісти навіть вивели кілька підтипів циклів в економіці, які впливають взагалі на весь ринок у великому значенні цього слова:

  • Цикл Кітчина (2-4 роки). Ці цикли починаються через дисбаланс попиту-пропозиції та інертність великого бізнесу, про це говорили вище.
  • Цикл Жюгляра (7–11 років). Цикли Жюгляра починаються через затримки у модернізації виробництва та оновлення виробничої бази. Сюди ж додаються інвестиційні цикли, бо гроші не можна залучити разом.
  • Цикл Коваля (15–25 років). Такі цикли пов’язують із соціодемографічними змінами, оновленням технологічної бази, міграційними процесами, та розбудовою ринку праці.
  • Хвилі Кондратьєва (45–60 років). Повна зміна всього: політичного, соціального, демографічного, та технологічного устрою.

Як це виглядає на практиці

У вступі ми вже розібралися, що на ціну активу постійно впливають три компоненти: випадкові флуктуації, тренд та цикл. Погляньмо, як це працює.

Синій колір відповідає за трендову компоненту,
помаранчевий — абсолютно випадкові флуктуації, а червоний — цикл

На цьому графіку можна побачити, що ціна залежить від циклу безпосередньо, але з ним співвідноситься

Як можна використовувати фінансові цикли на практиці?

Очевидно, якщо знати циклічну компоненту під час руху ціни, можна якщо не передбачити її, то з деякою ймовірністю припустити, куди вона рушить. Якщо цикл тисне нагору, а тренд — вниз, значить, буде бій. Якщо і цикл, і тренд — вгору, швидше за все, буде ріст.

Ціна активу = випадкові флуктуації + тренд + цикли

Залишилося знайти цикли, закладені у вартість активу (а їх багато) і поширити їхню дію на область майбутнього. Тільки ось проблемка: у нас є графік руху ціни та нічого більшого.

У наступному розділі ми намагатимемося зрозуміти, як це робиться. Обережно там буде математичний аналіз!

Як шукати цикли на графіках

Обережно, у цьому блоці є математика. Якщо ви ніколи цим не займалися, не пам’ятаєте 11 клас або вам зовсім нецікаво, як це влаштовано, можете сміливо пропускати та йти до наступного блоку.

Примітка для уважних: щоб проста людина могла розібратися в тому, що відбувається, в статті не було взято на перевірку статистичну значущість, асиметричність циклів, остаточне видалення тренду та багато чого ще.

Мета статті — не навчити руками проводити циклічний аналіз, а показати, як він виглядає, загалом.

Крок перший: вибрати дані

Якщо неякісно вибрати дані для аналізу, можна отримати різні результати, які іноді суперечать один одному. Цикли за денними історичними даними цін – це одне, за тижневими – інше. І так з усіма параметрами. Усього таких параметрів кілька: природа даних, тип даних, довжина відрізка та ступінь стиснення.

Природа даних. У різні періоди часу різні товари виконують різну функцію. ETH у 2018 році та ETH у 2022 році – це різні активи з різною фундаментальною вартістю. Суть у тому, що нам потрібно вибрати такий відрізок даних, який буде однорідним по всій своїй довжині та по суті.

Тип даних. Спотовий ринок, ф’ючерсні контракти, найближчі ф’ючерсні контракти — різні формати активу можуть спотворювати ціну. Нам цей показник не надто важливий, тому що в крипті, як правило, використовують безперервні ф’ючерси, які не спотворюють ціни.

Довжина відрізка даних. Якщо кількість точок буде замалою, ми зможемо побачити достатньої кількості повторень циклу і підтвердити його статистичну значущість. З іншої сторони занадто великий відрізок теж спотворюватиме вибірку, тому що ринки неоднорідні: те, що було актуально рік тому, зараз уже не актуальне і на цикли не впливає.

Як правило, для аналізу підходять дослідження в районі 2000-5000 точок. Менше чи більше – гірше.

Ступінь стиснення. Часи, дні, тижні або місяці – ми можемо вибрати різні формати стиснення, щоб знайти цикли. Внутрішньо денні цикли по хвилинах зазвичай дуже важко шукати через велику кількість флуктуацій та шуму. З тижневими, квартальними та річними даними у криптосфері складно оскільки галузь молода і виходить замало точок.

Залишаються денні цикли, з ними можна якось працювати.

Крок другий: подивитись очима

По-перше, на цьому етапі необхідно очистити графік від екстремальних і нездорових піків, які можуть спотворити вибірку. По-друге, варто подивитися на цикли, які помітні неозброєним поглядом. Можливо, там є щось цікаве?

На графіку ETH з 2020 року є явно неадекватні піки надто швидкого росту ціни.
Ці піки ціни можна трохи послабити, згладити пікові значення щодо решти.

Крок третій: позбутися тренду

Щоб знайти цикли, потрібно видалити тренд та випадкові флуктуації. Почнемо із тренду. Його легко прибрати, якщо перевести дані до логарифма. Зробити це треба тому, що для звичайних графіків знайти цикли на порядок важче, оскільки зміна ціни ETH на 5% у 2020 році значно менша, ніж зміна на 5% у 2021 році. Щоб позбавитися цього спотворення треба перевести дані до логарифма.

Логарифм сильно згладжує лінію тренду, але ще не прибирає її.

Крок четвертий: позбутися флуктуацій

Після того як ми позбулися тренду, лишилося прибрати флуктуації. Їх легко позбутися за допомогою ковзної середньої (англ. moving average): це така функція, яка замінює значення точки на середнє арифметичне значення кількох точок навколо неї. Якщо візьмемо ковзну по 11 днях – потрібно взяти п’ять точок праворуч від вихідної точки, п’ять зліва – і вивести середнє арифметичне.

Крок п’ятий: знайти цикли

Тут починається вища математика, розбирати яку ми не будемо. Потрібно використовувати ряди Фур’є, спектральний аналіз або періодограми. Все це – математичний інструментарій, який за бажання можна знайти у відкритому доступі, але складно. Навчитися ним користуватися складно.

Ці інструменти у нас з’явилися не тому, що математики трейдили ночами. Колись фізики за допомогою розкладання на ряди Фур’є навчилися розкладати будь-яку хвилю (звук) на суму хвиль (звуків), які її становлять. Те ж саме робить трейдер, коли великий масив даних (графік без тренду і флуктуацій) намагається розкласти на суму циклів.

Найпоширеніший метод пошуку циклів — спектральний аналіз. За результатами цього аналізу можна виділити цикли, які в отриманому масиві даних регулярно повторюються і, очевидно, впливають на ринок. Виглядає спектр потужності якось так:

Кожен пік спектру потужності – можливий цикл

Загалом усе. Цикли ми знайшли, тепер із ними можна працювати. Далі залишаються дрібниці: перевірити цикли на статистичність, врахувати їх асиметрію. Звичайно, це не трейдинговий грааль, потрібно використовувати додаткові інструменти для торгівлі. Але доповнення приємне.

Для тих кому не цікавий виш мат

Є спеціальні сервіси, які дозволяють проводити циклічний аналіз. Найпопулярніший із них — Foundation for the Study of Cycles, це організація, яка займається регулярним вивченням циклів.

Сервіс проводить комплексну аналітику — є й завантажені масиви даних, наприклад, BTC/ETH/LTC, але можна завантажувати й свої. Математичний апарат у них провідний, тому можна виловити всі найважливіші цикли.

Цикли, які знайшов сервіс на графіку ETH

Як аналог можна дивитися розбори на YouTube каналі фонду. Вони виходять регулярно, але не завжди стосуються крипти: по суті розумний чоловік на камеру за допомогою сервісу розбирає ринкову ситуацію в окремих сегментах.

Зверніть увагу

Важливо розуміти, що цикли ми шукаємо за чинним масивом даних, тому існують вони лише ретроспективно. Якщо за пів року провести таке ж дослідження, ви знайдете зовсім інші цикли, оскільки картинка зміниться.

Тому циклічний аналіз слід проводити регулярно. Що стосується нашого масиву даних — хоча б раз на кілька місяців.