Статті Способи заробітку
Як проходить публічний збір коштів для криптопроектів

Як проходить публічний збір коштів для криптопроектів? ICO, IEO, IDO?

Індустрія криптовалют швидко розвивається, тому з’являється безліч нових проектів, для розвитку яких розробники залучають зовнішнє фінансування. Для цього вони здійснюють емісію своєї криптовалюти (створюють криптовалюту) та влаштовують токенсейл.

Токенсейл — це продаж власної криптовалюти проєкту перед лістингом на біржі. Ранні інвестори купують нову криптовалюту безпосередньо у команди за найнижчою ціною. Тим самим вони фінансують перші кроки команди, їхнє просування та вихід на криптовалютний ринок.

За своєю суттю, токенсейл —  це збір коштів методом краудфандингу, коли гроші збираються на реалізацію ідей команди проекту. Якщо інвесторам подобається ідея та вони хочуть заробити на своїй інвестиції — вони приєднуються до фінансування. У майбутньому такі спонсори можуть розраховувати на прибуток, якщо проект успішно вийде на ринок. Однак, варто зазначити, що далеко не кожній команді виходить пройти всі етапи становлення. Іноді виникають технічні та організаційні моменти, які ускладнюють або унеможливлюють подальший розвиток проекту.

Проте ранні інвестори все одно купують токени нових проектів. Участь у токенсейлах за останні роки набула досить великої популярності. Насамперед покупці розраховують продати придбані криптоактиви набагато дорожче після виходу їх на біржі. Це один зі способів отримання «іксів» на криптовалютному ринку.

Поширені форми публічних токен сейлів

ICO (Initial Coin Offering, Первинна пропозиція монет)

Спочатку для збору коштів на розвиток криптопроектів використовувався аналог традиційної первинної пропозиції акцій — Initial coin offering (ICO), продаж компанією своїх токенів за інші криптовалюти. Першим ICO в історії став випуск токенів Mastercoin у 2013 році. Через ICO залучили фінансування такі проекти як Ethereum, TRON, Cardano та Tezos, нативні токени криптобірж Bitfinex та Huobi Global. 

З плином часу у 2017 році ICO стали хітом у криптопросторі: інвестори вхопилися за цей тренд та до кінця 2017 року нові проекти залучили приблизно $4,9 мільярда доларів. Однак зростання кількості шахрайських (СКАМ) проектів призвело до обвалу популярності ICO. На заміну у 2018 році з’явився новий метод збору коштів під назвою Initial Exchange Offering (IEO).

IEO (Initial Exchange Offering, Первинна біржова пропозиція) 

Це ICO, проведенням якого займається відома криптовалютна біржа. Платформа підбирає якісні проекти (на свій суб’єктивний розсуд), відповідає за їхню чесність та перспективність, робить запуск від початку і до кінця. Розробники практично ні на що не можуть вплинути. Лістинг проводиться практично одразу після сейлу. Інвесторам не потрібно гадати, чи вдасться продати монету. Така модель захищає користувачів від скаму з боку засновників криптовалют, надає широкого розголосу та популярності стартапам. IEO породили деякі з найпопулярніших на сьогодні блокчейн-проектів, включаючи Polygon та MultiverseX (Elrond Networok – на час проведення IEO).

IDO (Initial DEX Offering, Первинна пропозиція на децентралізованій біржі)

У 2019 році, коли з’явилися DEX, багато криптопроектів почав приваблювати децентралізований характер цих бірж. Таким чином, вони стають найкращим засобом для запуску токенів та збору коштів без ускладнень, пов’язаних із централізованими біржами. Вперше таку модель фінансування було використано у 2019 році на біржі Binance DEX. 

Так само як і за IEO, IDO проводиться спільно з командою проекту. У цьому випадку IDO-платформа ретельно перевіряє бекграунд команди та концепцію проекту. Після завершення токенсейлу, зазвичай, відразу на біржі відкриваються торги цією валютою. 

Для того, щоб взяти участь в IDO зазвичай треба тримати монети IDO-платформи, проходити квізи, запрошувати друзів, набирати бали в іграх, та виконувати інші завдання. Професійні мисливці за IDO створюють десятки фейкових акаунтів, щоб підвищити свої шанси опинитися в white list (список покупців).

Чи IDO є найкращою моделлю фандрейзингу?

Хоча ICO та IEO породили деякі з найпопулярніших криптопроектів, вони мають свої власні проблеми. У випадку ICO відсутність перевірки становила загрозу для інвесторів та робила інвесторів уразливими до величезних втрат. Що стосується IEO, централізація є серйозною проблемою, оскільки CEX вразливі до крадіжок і кібершахрайства.

У цьому контексті IDO стають новим фаворитом та мають чимало переваг у порівнянні з ICO та IEO. Почнемо з того, що IDO абсолютно не потребує дозволів і не вимагає плати за лістинг токенів на DEX. Оскільки DEX не зберігають засоби користувачів, вони не схильні до порушень безпеки, і інвестори можуть отримати доступ до токенів через свої гаманці.

Токени відразу ж доступні для торгівлі, що позбавляє очікування.

Більшість платформ запуску DEX керуються спільнотою. Це означає, що рішення про включення проєкту до списку ухвалює ком’юніті, а не декілька центральних органів.

Популярні фандрейзингові платформи

  • Polkastrarter. IDO платформа в мережах BSC та Ethereum. Кожен проект досконально перевіряться адміністрацією майданчика, що виділяє його серед інших IDO-платформ.
  • Binance Launchpad. Сервіс для проведення IEO від найбільшої біржі у світі. Гарантований лістинг. Для участі у розіграші місць потрібний стейкінг натинго токена BNB протягом 1-2 тижнів.
  • Coinlist. Одна з небагатьох платформ, яка досі проводить ICO. Популярність отримала, завдяки тому що більшість проведених токен сейлів дали ікси інвесторам. Тут же можна дізнатися про продажі, що готуються, на інших майданчиках.