Статті Вступ в ДеФі (DeFi)
APY та APR: у чому різниця? Річна відсоткова ставка APR. Річна відсоткова дохідність APY. На які фактори слід звертати увагу розраховуючи дохідність?

APY та APR: у чому різниця?

Ви можете легко переплутати APR та APY, оскільки вони звучать схоже, і обидва належать до відсоткових ставок. Але будьте обережні; вони не взаємозамінні.

Річна відсоткова дохідність (APY) враховує проценти, що нараховуються щокварталу, щомісяця, щотижня або щодня, а річна відсоткова ставка (APR) – ні. Ця проста відмінність може суттєво змінити обчислення прибутку за певний період. Тому важливо розуміти, як розраховуються ці два показники та як вони впливають на дохід від цифрових активів.

Річна відсоткова ставка (APR)

APR – це звичайна відсоткова ставка, яка застосовується до основної суми інвестиції або кредиту. Оскільки APR є річною ставкою, якщо інвестиції або кредит утримуються протягом коротшого періоду, відсотки будуть стягуватися пропорційно. Наприклад, шестимісячна інвестиція з 10% річних принесе лише 5% від основної суми.

ARP є дуже розповсюдженим у кредитуванні. Банки застосовують APR для багатьох видів кредитів, наприклад для кредитних карток. Якщо APR вашої картки складає 20%, то банк застосовує цей відсоток до вашого середнього кредитного балансу щодня.

Компанія ділить 20% річних на 365 днів. Результатом є щоденний ріст відсотків у 0,054%. Якщо ви погашаєте свій баланс після того, як процент застосовується хоч один раз, то 20% – це точне уявлення вашої річної відсоткової ставки.

Річна відсоткова дохідність (APY)

APY – це комплексна відсоткова ставка зі складними відсотками. Складні відсотки включають відсоток, що нараховується на відсоток. Через нарахування відсотків на відсотки APY завжди вище ніж APR, якщо відсотки нараховуються частіше ніж раз на рік. Завжди перевіряйте ставку продукту при розрахунку відсотків, які ви заробите. Простіше кажучи, це здобуття відсотків за попередні відсотки.

Наприклад, інвестиція у розмірі 1,000 токенів з 10% APY та щоденним нарахуванням складних відсотків. Загалом через рік ця інвестиція принесе 1,105 токенів. Наступного року їх має бути 1,221. Водночас інвестиція з 10% APR на два роки вам принесе всього 1,200.

Порівнюючи два продукти DeFi по APY, переконайтеся, що вони мають однакові періоди нарахування. Якщо у них однаковий APY, але один розраховується щомісяця, а інший щодня, то щоденний варіант буде давати більше відсотків.

Як порівняти APY та APR?

APY та APR можна порівняти перед тим як інвестувати. Формула розрахунку складного відсотка, якщо відома лише номінальна ставка доволі складна:

APY = 1*[(1 + APR/період нарахування відсотків)період нарахування відсотків)]

Щоб не занурюватись далі у формули ми продемонструємо вам графік депозиту у 15,000 грн з 12% APR (прості відсотки) та 12% APY (складні відсотки) з щомісячним нарахуванням відсотків.

Надалі ви можете побачити таблицю з динамікою нарахування відсотків протягом першого року.

На які фактори слід звертати увагу розраховуючи дохідність?

  • Супутні витрати. При розрахунку слід включити комісію за транзакції та вартість виведених коштів з платформи.
  • Тип APR або APY. Процентні ставки можуть бути фіксованими або плаваючими. Перш ніж укласти угоду, переконайтеся, що ви розумієте, який тип APR чи APY пропонує платформа.
  • Інфляція. Інфляція означає втрату вартості валюти з часом. Рівень інфляції для конкретної мережі впливає на дохідність. Якщо рівень інфляції вашого активу вищий, ніж APY, то ваш дохід буде падати дуже швидко.
  • Період нарахування відсотків. APY може мати щоденний, тижневий, або щомісячний період нарахуванням відсотків який принесе вам різну прибутковість.
  • Репутація та розмір платформи. Великі платформи найімовірніше пропонуватимуть менші відсоткові ставки, але вони мають більшу ліквідність і кращий захист.
  • Репутація активу та його перспективи. Привабливі APY та APR у монет із сумнівними репутацією або перспективами не варті ризику.

Отже

Кожному інвестору необхідний спосіб порівняння інвестиційних можливостей та підрахунку отриманого прибутку. Розуміння різниці між APR та APY дає вам цілісне уявлення про те, як накопичуватимуться відсотки.

Залежно від того, чи ви є позичальником або кредитором, фінансові установи мають різні мотиви для встановлення відсоткових ставок. Завжди переконуйтесь, що ви розумієте, який тип відсотка вони вказують, а потім подивіться на подібні ставки інших установ. Різниця в цифрах може вас здивувати — найнижча ставка, що рекламується, по кредиту насправді може виявитися найбільшою.