Статті Аналітичні інструменти
Базові функції Etherscan. Як користуватися Etherscan.

Базові функції Etherscan. Що робити та де дивитись?

Перегляд транзакцій та гаманців

Тепер розгляньмо, як користуватися Etherscan на практиці. Як саме перевірити вашу транзакцію, її статус і скільки грошей ви віддали за комісію. 

Для того, щоб подивитися інформацію про будь-яку транзакцію, вам необхідно в пошуковий рядок Etherscan ввести TXID або хеш транзакції. Хеш — це спеціальний номер-код, який є у кожної транзакції та записується в блоки в блокчейні. Для кожної транзакції він є повністю унікальним і ніколи не повториться. Зазвичай він відображається у вас у гаманці після того, як ви зробили переказ.

Візьмемо для прикладу випадковий хеш і вставимо його в пошуковий рядок, як це показано на скріншоті: 0xb6f708e8ffcc15c8c815e8440f5c18da047bf813e2b791dbec06126e4e949be7

Після цього ми побачимо інформаційне поле, яке показує всі дані про цю транзакцію.

Тепер розберімо що до чого:

 1. Це хеш транзакції, яку ми шукали.
 2. У якому статусі перебуває транзакція — у нашому прикладі транзакція є “успішною”.
 3. Номер блоку у блокчейні, куди потрапила наша транзакція.
 4. Час і дата, коли було здійснено транзакцію.
 5. Адреса гаманця відправника.
 6. Адреса гаманця отримувача.
 7. На скільки коштів в Ефірі (в дужках вартість у доларах) було здійснено переказ.
 8. Комісія, яку було взято за транзакцію. 
 9. Конкретна ціна газу (еквівалент Gwei).

Як переглядати адресу

Якщо вам потрібно подивитися адресу гаманця, на який ви відправили свої кошти, ви можете зробити це через хеш транзакції, просто натиснувши адресу одержувача (або, якщо вам необхідно, то відправника), як показано на скріншоті. Але також ви можете вибрати свою або будь-яку іншу адресу гаманця. І далі так само вставити його в пошуковий рядок Etherscan і отримати про нього інформацію.

Після того як ви натиснете на адресу ви потрапите на сторінку цієї адреси та зможете побачити повну інформацію про неї, як показано на скріншоті.

 1. Баланс в Ефірі.
 2. Вартість наявного ETH у доларах.
 3. Загальний баланс у доларах.
 4. Повна інформація про всі транзакції, які були здійснені за участю цього гаманця. Тут ви також можете бачити хеш кожної транзакції, вид транзакції, блок, час, адресу відправника та одержувача, кількість відправлених чи отриманих коштів та комісію (все послідовно зліва направо після цифри «3» на зображенні). Якщо ви натиснете на Txn Hash будь-якої транзакції зі списку, ви потрапите на вже знайому нам сторінку, де вам буде представлена повна інформація про цей переказ. Таким чином, шукати різні гаманці та перекази можна скільки завгодно. Деякі люди застосовують Etherscan для аналізу ситуації на ринку, переглядаючи перекази великих потоків коштів.

Розглянемо ще один випадок. Якщо на гаманці лежать різні токени стандарту ERC-20, їх кількість ви також зможете побачити у вкладці «Token», як показано на скріншоті.

Якщо натиснути на іконку гаманця праворуч, вас перекине на сторінку з детальнішою статистикою по токенах, які знаходяться на гаманці. Тут ви зможете подивитися баланс гаманця, зміну ціни активів за останні 24 години, ціну активів та перейти на смарт-контракт токена, щоб ознайомитись з ним докладніше.

Як дивитись смарт-контракти та їх проекти?

Для початку вам потрібно знайти саму адресу смарт-контракту монети, децентралізованої біржі або програми. Для цього перейдіть за посиланням і, скориставшись пошуком, знайдіть потрібну вам монету і натисніть на неї. Або просто клацніть на нього мишкою. Для прикладу візьмемо токен децентралізованої біржі Uniswap (UNI).

У вкладці, що відкрилася, ви можете бачити загальну інформацію про токен і його контракт. Зверху ви можете бачити баланс, творця, назву. Знизу останні транзакції, що відбулися в даному смарт-контракті. Щоб ознайомитися докладніше з самим контрактом, натисніть на «Contract», як показано на малюнку нижче.

У вкладці «Read Contract» ви можете отримати базову інформацію про контракт.

У вкладці “Write Contract” ви зможете взаємодіяти зі смарт-контрактом. Це необхідно, якщо сайт біржі або децентралізованої програми завис або тимчасово недоступний. В такому випадку ви зможете взаємодіяти через цю вкладку. Для цього під’єднайте свій гаманець Метамаск до контракту, натиснувши “Connect to Web3”.

Як перевірити ціну газу в Etherscan?

Для того, щоб перевірити частину комісії за транзакцію у мережі Ethereum відкрийте вкладку “More” та натисніть “Gas Tracker” як показано на картинці нижче.

Ціна газу становить частину комісії за транзакцію у мережі Ethereum. Сума комісії залежить від блоку, до якого було включено конкретну транзакцію, оскільки кожен блок має фіксовану комісію, сума якої змінюється залежно від трафіку мережі. 

Трекер газу в Etherscan показує різницю в ціні та часі, коли та чи інша ціна була дійсна, дозволяючи припустити, наскільки завантажена мережа і скільки доведеться заплатити, щоб відправити простий переказ або взаємодіяти зі складнішим смарт-контрактом.

Висновок про те, як користуватися Etherscan

У результаті Etherscan дійсно є великою відкритою книгою, куди записується абсолютно вся інформація про блокчейн Ефіру.Тепер ви можете знайти безліч корисної та раніше прихованої для вас інформації. Це може допомогти, як у повсякденних діях: наприклад, дізнатися про статус вашої транзакції, побачити комісію, відстежити той чи інший гаманець або смарт-контракт. Так і в аналітичному сегменті: наприклад, перевірити смарт-контракт на активність, побачити, чи не «зливаються» токени творцем проекту, подивитися, куди і як пересуваються великі маси криптовалюти, і зробити висновки про майбутній тренд зростання або падіння ціни різних активів або ринку загалом. 

Звичайно, це далеко не весь функціонал сервісу. Але ви вже дізналися саму базову та корисну інформацію про Etherscan. Насамкінець хотілося б додати, що Etherscan – це лише приклад. Будь-який інший блокчейн має схожий сервіс з таким самим функціоналом. І, розібравшись з Etherscan, ви точно зможете оперувати та шукати інформацію на інших блокчейнах. Достатньо ввести в будь-який пошуковик назву блокчейну, що цікавить. Наприклад, Bitcoin, Tron, Avalanche, Solana і додати слово “scan” або “explorer”, і ви зможете знайти будь-який подібний сервіс.