Статті Видатні постаті криптоіндустрії
Хто такий Beeple? Beeple. Найбільша фігура у сфері NFT. Mike Winkelmann (Майк Вінкельман). Найдорожча NFT

Beeple. Найбільша фігура у сфері NFT

Кожна інновація в технологіях майже напевно має ім’я. Стів Джобс стояв за смартфоном, Білл Гейтс – за ПК, Сатоші Накамото — за Біткоїном, а Марк Цукерберг – за соціальними мережами.

Тож, ринок NFT явив цьому світу нове ім’я – Beeple, чиє мистецтво виходить за межі того, що здавалося нам можливим у цифровій сфері. Beeple – це художник, якому приписують створення витворів, які зрештою викликали бум NFT.

Хто такий Beeple?

Справжнє ім’я художника – Mike Winkelmann (Майк Вінкельман). Майбутня легенда народилась у 1981 році та виросла у невеликому містечку Норт-Фонд-дю-Лак, у штаті Вісконсін (США). У юні роки хлопець не планував стати творчою особистістю, а більше цікавився комп’ютерними технологіями. 2003-го закінчив Університет Пердью за напрямом інформатики.

Mike Winkelmann (Beeple)

Згодом любов до творчості взяла гору, і майбутній художник наполегливо зайнявся новою професією. Він витрачав багато часу на створення творчих проєктів та картинок. Після здобуття вищої освіти він не пішов працювати за фахом, а став графічним дизайнером. 

Пристрасть Майка до мистецтва виявилась настільки великою, що 1 травня 2007 року він розпочав свій нині легендарний проєкт «Everydays the first 5000», який зазвичай називають «Everydays». У цій подорожі Beeple заприсягся створювати по одному твору мистецтва щодня протягом 5000 днів поспіль. Без свят, без вихідних, без відпусток. Головна мета Майка Вінкельмана полягала в тому, щоб відточити свою прихильність до мистецтва, а також прокачати свої навички протягом усього процесу.

Тож, нашому герою працювати в одній програмі було не цікаво, і він щороку починав освоєння нової. Так Beeple шляхом постійної практики освоїв такі складні інструменти, як Cinema4D, OctaneRender, After Effects, Photoshop, Adobe Illustator, Houdini та інші. З таким знанням програм графіки та рендерингу Майка б із величезним бажанням забрала до себе будь-яка престижна фірма. Але він хотів працювати лише на себе, не забуваючи та про свої щоденні роботи «Everydays», якими займався в основному вечорами, не пропускаючи жодного дня, рахуючи день весілля, дні появи на світ двох дітей і навіть переїзду в іншу частину США.

Як Beeple став божевільно успішним?

Популярність та величезні доходи не прийшли до Майка моментально. Тривалий час його популярність та аудиторія росли, разом зі складністю його робіт серії Everydays. Beeple активно розвивав свої соцмережі, наприклад у його Instagram зараз понад 2.4 мільйони підписників. Серед брендів для яких щось створював Beeple, є такі відомі компанії як Apple, SpaceX, Coca-Cola, Nike та інші. Хоча подробиці співпраці з багатьма з них художник не розголошує. 

У 2018 році роботи Beeple були використані люксовим брендом Louis Vuitton як принти, були навіть створені аксесуари з LED-екранами, які демонстрували арти художника. Так про нього дізналася величезна аудиторія людей, які цікавляться люксовим одягом та відвідують бутіки Louis Vuitton. Також, до завоювання сфери NFT його праці виставлялися на концертах відомих співаків таких як Нікі Мінаж, Джастін Бібер та інших.

У 2020 році Майк повністю включився в індустрію NFT, швидко усвідомивши, що ця галузь є неймовірно перспективною. Він токенізував багато своїх робіт, які потім вони були продані за велику кількість криптовалют. Іноді Beeple робить дропи (виставляє на продаж свої NFT) буквально за безцінь (за $1), щоб покупець потім зміг їх продати за тисячі доларів. 

Кульмінація криптоуспіху Майка відбулася в березні 2020 року, коли він завершив і токенізував цифровий колаж із 5000 своїх робіт серії Everydays. Всі розуміли, що такий лот не буде проданий за дешево, адже Beeple далеко не маловідомий художник і його NFT вже продавалися за значні суми грошейі. Але ніхто не очікував на такий колосальний результат, як $69 мільйонів за колаж Everydays.

Everydays the first 5000

Сума космічна для цифрового мистецтва. Ще недавно могло б здатися, що вона могла б бути виручена тільки за твір Да Вінчі чи Ван Гога, або дуже відомого представника живопису. Але ні, адже ми живемо у світі вибухового зростання технологій, де можливо все. Сам художник спостерігав за перебігом аукціону через екран зі свого заднього двору, проводячи час із дружиною та дітьми. Сам він теж не очікував такого успіху від цього лота і публікував у мережі свою реакцію, типу «Це божевілля», на нулі, що ростуть, у сумі продажу. Так, за день Майк став найбагатшим цифровим художником в історії.

Коли Майка запитували про те, чи вважає він цю ціну справедливою, він відповів, що ціна може вважатися такою, оскільки так визначив ринок мистецтва, і нагадав про те, що це 14 років творчості. А 3 вересня 2021 року Beeple став людиною року в номінації «Maddox Gallery Artist» від журналу GQ.

Попри все це, Beeple веде досить скромний спосіб життя. Він живе у своєму будинку в Чарльстоні (Південна Кароліна, США) з дружиною та дітьми, а його стіни не прикрашені найдорожчими картинами всесвітньо відомих художників. Натомість на них два великі телевізори, які для фону показують новини без звуку та канали які він не перемикає. Пересувається Beeple на старенькій Тойота Королла. Все, тому що Beeple творить не заради особняків з меблями із золота та вертольотів з яхтами. Ця творчість заради демонстрації можливостей цифрового мистецтва, заради висловлювання своїх думок та поглядів, візуалізації своїх думок та фантазій і заради любові до творчості звичайно. 

Діджитал-галерея у Чарльстоні

Нещодавно, 11 березня 2023, Beeple та аукціонний дім Christie’s відкрили діджитал-галерею Beeple Studio у Чарльстоні. Саме тут художник Beeple створюватиме свої роботи, а також проводитиме освітні та розважальні заходи, присвячені цифровому мистецтву та Web3.

Для того, щоб глядачі повною мірою оцінили цифрове мистецтво, роботи демонструвалися на поверхні стін та колон. Всі екрани одночасно відтворювали відео та створювали цілісні композиції у просторому приміщенні.

Beeple Studio

Також до складу Beeple Studio входять галерея та експериментальний артпростір площею по 13 000 кв. футів. Творці проєкту планують використовувати усі приміщення для різних форматів презентацій діджитал-художників та громадських заходів, які неможливо провести на інших локаціях.

Наразі студія відкрита для гостей лише частково. Для відвідування Beeple Studio потрібно пройти попередню реєстрацію, вибравши один із запропонованих часових інтервалів.

Завершальні думки

Майк Вінкельманн став центральною фігурою цифрового мистецтва та NFT та їх уособленням. Це історія не про мільярдера від мистецтва, із золотими меблями та яхтами. Це історія про скромного хлопця з провінційного містечка, яке рухає вперед усю індустрію криптоарту і щодня займається творчістю, бо так сам для себе вирішив. Серія Everydays триває, а отже Beeple та NFT-ринок готують для нас ще багато неймовірного.