Статті Видатні постаті криптоіндустрії
хто такий Брайан Армстронг, засновник Coinbase, найбільша криптобіржа США, біографія Брайан Армстронг, криптоентузіаст, криптомаксималіст

Брайан Армстронг. Засновник найбільшої криптобіржі у США

На сьогодні біржа Coinbase впевнено займає перше місце за обсягом торгів в Сполучених Штатах Америки. Вона була заснована у червні 2012 році, 29-річним програмістом Брайаном Армстронгом. 

Вчасно стартувавши на ринку криптовалют, який тоді лише набирав свої оберти, Армстронг зумів виростити компанію з оцінкою понад $10 млрд і довести власний статок до $2 млрд. Наразі Армстронг очолює команду з 4,500 співробітників, яка обслуговує понад 100 млн користувачів, 10,000 установ та 18,000 партнерів по всьому світу. Тож, хто він такий і як досяг успіху?

Бекграунд та освіта

Брайан Армстронг народився 25 січня 1983 року у Сан-Хосе, штат Каліфорнія (США). З ранніх років він цікавився бізнес-діяльністю та IT-технологіями, що і сформувало його подальше життя.

У 2001 р. Армстронг вступив вивчати інформатику та економіку до Університету Райсу в Х’юстоні (Техас). Під час навчання він чотири місяці був стажером в IBM, п’ять місяців – у Deloitte and Touche, але головним для нього став свій бізнес. Вони із сусідом по гуртожитку Джоном Нельсоном заснували сайт University Tutor, агрегатор репетиторських послуг. Армстронг був генеральним директором University Tutor до травня 2012 р. (заснування Coinbase). Сам University Tutor у результаті був проданий за суму, яка у 21 раз перевищувала його річний дохід, розповідав Нельсон, не розкриваючи ні покупця, ні подробиці угоди.

Після закінчення навчання Армстронг переїхав на рік до Аргентини, де познайомився з фінансовою системою країни та зіткнувся з гіперінфляцією. Після повернення в США він працював програмістом в Airbnb, пізнавши всі складнощі переказу коштів в різні частини світу. Саме тоді прийшло розуміння, що криптовалюта здатна вирішити багато фінансових проблем.

Перші кроки у криптосфері

Брайан почав цікавитись криптовалютами у кінці 2010 року, коли вперше прочитав роботу Сатоші Накамото про біткоїн. Криптосфера не тільки давала відповіді на питання про міжнародні транзакції, а й поєднувала інтереси молодого підприємця.

У 2011 році Армстронг почав розробляти проєкт гаманця, який дозволив би купувати та зберігати криптовалюту. Проте, через роботу в Airbnb та UniversityTutor в нього був час лише вночі та на вихідних днях. В результаті додаток не вийшов безпечним та ефективним.

Нашого героя це не зупинило. Познайомившись із трейдером Фредом Ерсамом у Reddit, вони спільними зусиллями розробили сервіс з операцій з криптовалютами у червні 2012 року. Новий проєкт, названий Coinbase, отримав фінансову підтримку від бізнес-інкубатора Y Combinator. У жовтні 2012 року розпочалися перші операції з біткоїном. Згодом криптобіржа залучила фінансування від великих гравців, включаючи Union Square Ventures, Ribbit Capital, Andreessen Horowitz та багато інших.

Примітно, що біржа мала ще одного засновника – Бена Рівза. Однак той залишив проєкт через особисті принципи, коли Армстронг наполягав на необхідності зберігати копії паролів від гаманців користувача. Саме, децентралізація стала яблуком розбрату між засновниками.

Надійність перш за все

Безпека стала конкурентною перевагою Coinbase, особливо після історій з японською Mt. Gox та канадської QuadrigaCX. Клієнти останньої не змогли отримати $150 млн після того, як її засновник поїхав подорожувати до Індії та там раптово помер. Виявилося, що всі ключі були у нього. Юристи потерпілих навіть вимагали ексгумувати тіло та перевірити, чи справді засновник помер, а не втік із грошима, підсунувши на цвинтар чуже тіло.

Послуги Coinbase обходяться клієнтам дорожче (комісії можуть сягати 3.99%), ніж у багатьох конкурентів, зате, на відміну від конкурентів, вона не мешкає десь в офшорах. Coinbase отримала ліцензії в багатьох штатах США на послуги грошових переказів. А щойно в штаті Нью-Йорк з’явилася спеціальна ліцензія департаменту фінансових послуг на роботу з криптовалютами, Coinbase отримала її.

Біткоїн задумувався на противагу фінансовій системі. А Армстронг, і собі, співпрацює із державними інспекторами. У компанії є цілий відділ співробітників, обов’язок яких слідкувати за дотриманням нормативних вимог регуляторів. Якщо біржа виявляє ознаки відмивання грошей, то відразу надсилає звіти до податкового управління США.

Попри це, Coinbase намагається дотримуватися анонімності користувачів. У 2016 році податківці вимагали від біржі інформацію щодо всіх її клієнтів. Біржа відчайдушно судилася. Майже через два роки суд таки змусив її передати інформацію про реєстраційні дані та операції користувачів, які у 2013–2015 роках проводили понад 200 транзакцій на загальну суму $20,000 протягом року. Таких набралося 13 тисяч. Дані інших 480 тисяч користувачів податківцям не дісталися.

Особисті якості Армстронга

За відгуками колег, знайомих та друзів, Браян відрізняється спокійним характером. Його сталева воля компенсується м’якістю у спілкуванні з оточенням. Навіть щодо конкурентів він проявляє шляхетність і невластиву для криптомиру делікатність. Іноді його порівнюють із Віталіком Бутеріним, який теж не любить хайпу та зациклений на роботі. 

Водночас Армстронг не приховує своїх політичних поглядів. Відомою стала його підтримка BLM-руху. На думку Армстронга, необхідно усунути всі форми дискримінації із суспільства. 

Також його персону вирізняє орієнтація на благодійні проєкти. Він став першим главою криптоплатформи, який підписав Присягу дарування – зобов’язання віддати більшу частину своїх статків на благодійні цілі.

Загалом, Брайан Армстронг є непересічною особистістю, яка зробила Coinbase одним з найпопулярніших криптопроектів у світі.