Статті Видатні постаті криптоіндустрії
Брати Вінклвосси. Перші біткоїн мільярдери. Скільки грошей у братів Вінклвосс? Вклалися в біткоїн і заробили шалені ікси

Брати Вінклвосси. Перші біткоїн мільярдери

Брати Вінклвосси це близнюки, достойні окремої Голлівудської стрічки. Якщо ви бачили знаменитий фільм «Соціальна мережа», то, напевно, вже знаєте, хто такі брати Тайлер і Кемерон Вінклвосс — вороги Марка Цукерберга, які звинуватили його в крадіжці їхньої ідеї про внутрішньоуніверситетську соціальну мережу. 

Брати стверджували, що залучали Цукерберга для створення сервісу Harvard Connection у 2003 році та що декілька їх розробок були запозичені. У кіно брати Вінклвосс представлені не в кращому світлі та здаються невдахами та вискочками, але в реальному житті це зовсім не так.

Освіта та бекграунд

Більшість сучасних криптомільярдерів — у минулому були програмісти чи фінансисти. Камерон і Тайлер Вінклвосси — ні те, ні інше. Вони взагалі стартували як спортсмени, а саме як парні гребці: обидва займаються цим видом спорту з 15 років і неодноразово брали участь у великих змаганнях, найзначнішим з яких була Пекінська олімпіада 2008 року.

Брати мають серйозний гуманітарний бекграунд, що є великою рідкістю у криптоіндустрії. Вони грають на фортепіано, знають грецьку та латину. Однак без технічних спеціальностей у криптовалютах нікуди: батько братів Ховард Вінклвосс був викладачем математичної статистики Уортонської школи бізнесу, а самі брати програмують із 13 років.

Вищу освіту вони здобували у Гарварді на факультеті економіки. Там вони зустрілися з Марком Цукербергом. З цієї зустрічі розпочинається розробка соціальної мережі ConnectU, яку пізніше трансформувалася у Facebook.

Запуск соціальної мережі

У 2003 році Вінклвосси, разом з їх однокурсником Дівья Нарендра, збиралися запустити університетську соціальну мережу Harvard Connection. Вони найняли кількох розробників, але ті пішли з проєкту. Після цього близнюки звернулися за допомогою до гарвардського студента Марка Цукерберга, передали йому вихідний код та пообіцяли частку у майбутній компанії, якщо проєкт вигорить.

Проте Марк поводився дивно: уникав контактів з роботодавцями та 4 лютого 2004 року раптово запустив власну соціальну мережу Facebook. Вінклвосси розлютилися, вважаючи, що він вкрав їхню ідею, і зажадали закрити проєкт. Після того як Цукерберг відмовився брати подали до суду.

Вони звинуватили Марка у порушенні угоди, несправедливому збагаченні, несанкціонованому використанні вихідного коду та конфіденційної інформації, а також «узурпації бізнес-можливостей». Збитки від його дій вони оцінювали у $75 тис.

Цукерберг всі звинувачення відкинув: заявив, що ідея близнюків була зовсім не оригінальна, і першою соцмережею була classmates.com, запущена ще 1995 року. А концепція та код Facebook відрізнялися від задуму Вінклвоссів.

Судова справа Вінклвосси проти Цукерберга

Розгляд справи тривав п’ять років. За цей час Facebook перетворився на головну соціальну мережу світу, поки брати спробували запустити свою мережу ConnectU, про яку незабаром усі забули. У підсумку у 2009 році Цукерберг все ж таки погодився виплатити Вінклвоссам компенсацію в $65 млн, а ті відкликали позов.

Хоча адвокати близнюків радили їм забрати цю суму готівкою, вони захотіли $45 млн із них отримати акціями Facebook. Усього їм дісталося понад 1.2 млн акцій, при, тому що оцінка компанії на той момент становила всього $15 млрд.

«Вони думали, що ми збожеволіли, — згадував Кемерон. — А ми думали, що збожеволіли наші адвокати, раз закликають нас забрати компенсацію готівкою». Вінклвосси не помилилися, оскільки після виходу Facebook на IPO у 2012 році ці акції коштували $300 млн.

Станом на весну 2023 року Марк все ще залишається набагато багатшим за Тайлера і Кемерона разом узятих: статки Цукерберга оцінюється в $97 млрд. Цукерберг займає 5 рядок Forbes, тоді як брати — 2259 і 2260 відповідно.

Вклалися в біткоїн і заробили шалені ікси

Як розповідає у своїй книзі «Біткоїн-мільярдери» письменник Бен Мезріч, ідея про купівлю BTC прийшла братам на Ібіці, де вони познайомилися з такими ж інвесторами.

Отримавши значну суму від свого колишнього однокурсника, брати вирішують інвестувати їх у головну криптовалюту. Близнюки почали купувати BTC, коли про біткоїни мало хто знав, особливо на Волл-стріт, і тоді вони коштували не більше $10 за штуку.

Вінклвосси купили приблизно 120 тис. біткоїнів, які незабаром почали стрімко зростати. У квітні 2013-го вони оголосили, що їм належить 1% від усіх видобутих на той момент біткоїнів. У кінці 2017-го курс BTC досягнув свого локального піка, а брати стали першими публічними доларовими мільярдерами, які заробили на біткоїні, — у грудні 2017-го їхні статки оцінювались майже в $1.5 млрд.

Враховуючи заяви Вінквоссів про купівлю біткоїнів влітку 2012-го, дохідність інвестицій на той момент склала від 160,000 до 310,000 відсотків. За чутками, більше за них заробив лише загадковий творець криптовалюти, що ховається під псевдонімом Сатоші Накамото. «Ми перетворили всі глузування у кисень і попутний вітер», — заявляв Тайлер Вінклвосс.

Скільки грошей у братів Вінклвосс?

Підрахувати стан «зіркових близнюків» досить складно. Кількість цифрових активів, якими вони володіють, невідома. Як повідомляє Forbes, сьогодні вони зберігають приблизно 70,000 біткоїнів. Проте, криптовалюта — не єдиний актив, яким володіють близнюки. Крім цього, їм належить:

Біржа Gemini

Вінклвосси заснували власну криптовалютну біржу в 2014 році. Ви можете відстежити її ринкову капіталізацію та місце у рейтингу спотових бірж тут.

Nifty Gateway

Цей НФТ-маркетплейс вигадали інші близнюки — Дункан та Гріффін Кок Фостери. Що характерно, вони теж займаються академічним веслуванням: ідея спала їм на думку після перегляду тієї самої «Соціальної мережі». Nifty Gateway, який значно спростив купівлю NFT порівняно з конкурентами, був настільки успішний, що Уінклвосси купили його лише через 7 місяців після запуску.

Stacks

Компанія покликана послабити централізований контроль із боку китів технологічного ринку. Для цього Вінклвосси запустили DeFi-гаманець Boom, децентралізовану комунікаційну платформу Pravica та децентралізований розробник сайтів Sigle. Усі ці проєкти є частиною інвестиційного портфеля Winklevoss Capital.

Брати Вінклвосси вірять в криптовалюти попри все

Вінклвосси називають біткоїн «однією з найкращих інвестицій у світі», яка залишиться актуальною десятиліттями. Вони заявляють, що продадуть Gemini та запаси біткоїнів лише тоді, коли вартість криптовалюти наблизиться до ціни всього світового золота. 

«Біткоїн — це золото 2.0. Які б не були у вас причини вкладатися в золото — його дефіцит, довговічність, ділимість, замінність — ми думаємо, що біткоїн відповідає або навіть випереджає золото за всіма параметрами», — говорив Тайлер Bloomberg.

Вкладення в криптовалюти вважаються одними з найризикованіших, але близнюків це зовсім не бентежить. «Нам подобається жити в умовах високого ризику і без гарантій на успіх, — упевнений Тайлер. — Я не маю на увазі день, тиждень чи місяць. Ми можемо жити в такій ситуації рік у рік».

Обидва брати, як і раніше, не одружені та чудово почуваються: за словами їхнього найкращого друга, їхня квартира в нью-йоркському районі Сохо — «краще холостяцьке житло у світі, від якого ніхто не відмовиться».