Статті Способи заробітку
Депозити в криптовалюті та стейблкоїнах

Депозити в криптовалюті та стейблкоїнах

Депозит — це простий спосіб зберігання ваших заощаджень у банку та отримання відсотка на ці кошти — доходу. Цей спосіб не розглядається людьми задля збагачення чи отримання швидких прибутків. Зазвичай, основною метою людей є зберігання надлишкових коштів на банківському рахунку та зменшення знецінювання коштів через інфляцію.

Банківські депозити VS криптовалютні вклади

Якщо дуже спрощено, то традиційний банківський сектор оперує шляхом надання кредитів бізнесу, підприємцям, населенню. За наданий кредит банк заробляє певний відсоток від позиченої суми. 

Зазвичай, кошти, що надаються в кредит, банк залучає від великих інвесторів, продаж боргових зобов’язань, бере кредитні кошти у національного банку чи відповідної фінансової установи. Задля диверсифікації та збільшення операційного ліквідного капіталу, банки дають можливість населенню чи бізнесам також депонувати кошти.

Саме з різниці відсотка, під який банк надає кредити та бере депозити, і генерується той відсоток доходу, що отримують вкладники депозитів. 

Фактом є те, що відсоткові ставки на депозити в розвинутих економіках складають менше одного відсотку, а в деяких випадках відсоткові ставки є навіть від’ємними. Економіки, що розвиваються, навпаки мають вищі відсоткові ставки, але одночасно і більшу інфляцію локальної валюти. З повним переліком актуальних ставок депонування в різних країнах можна ознайомитися за цим посиланням.

Також варто зауважити, що відкриття депозиту в іншій країні передбачає ряд бюрократичних процедур, фактичну присутність людини тощо.

У сфері криптовалют, як альтернативній фінансовій системі, так само присутні ті чи інші учасники, що потребують додаткової ліквідності чи мають надлишкову ліквідність. В цій статті ми розглядаємо лише централізованих учасників криптовалютної індустрії, але ми не забуваємо, що і в DeFi також присутні кредитно-депозитні механізми. 

Біржі дозволяють трейдерам торгувати з плечем (х5, х10, х25, х100). Для цього біржі беруть у заставу певний актив трейдера, а на заміну дають йому кредитні кошти для торгів. Біржі залучають ці кошти через депозити на своїй платформі. Також залучені кошти біржі можуть спрямовувати в інші напрямки, з яких вони заробляють: ліквідність, маркет-мейкінгМаркет-мейкінг - автоматизований процес здійснення торгів на біржі задля збільшення об’ємів торгів, створення ліквідності або досягнення інших поставлених цілей біржею чи проектом., фіатні операції тощо. 

Також варто зауважити, що у крипто-індустрії значно простіше отримати кредит чи відкрити депозит. Адже всі процеси відбуваються онлайн, відсутні складні бюрократичні процедури, транзакції відбуваються за лічені хвилини — треба лише пройти KYCKYC - процедура KYC (від англ. Know Your Customer – «знай свого клієнта») зобов’язує всі фінансові організації, зокрема біржі криптовалют, ідентифікувати та верифікувати особистість кожного клієнта, а в деяких випадках надати доказ походження коштів.

У крипто-індустрії відсоткові ставки на депозити у стейблкоїнахСтейблкоїн - це цифрова валюта, яка прив’язана до «стабільного» резервного активу, такого як долар США або золото. Стейблкоїни пов’язують світ криптовалюти та повсякденної фіатної валюти, оскільки їх ціни прив’язані до реального резервного активу. відчутно вищі, ніж у традиційних фінансах. Це спричинено певними факторами:

 • Індустрія досить молода, а отже і ризики вищі. Більші відсотки на кредити — більші відсотки на депозити.
 • Потреба у ліквідності. Попит на ліквідність значно перевищує пропозицію, а отже учасники готові платити більше за кредити у криптовалюті.
 • Криптовалютні компанії мають досить інструментів, з яких отримують значний прибуток (через комісії) – фіатні операції, ф’ючерсна торгівля, деривативи, маржинальна торгівля, платіжні системи тощо.
 • Маркетингові акції та рекламні кампанії. Криптовалютні компанії намагаються залучити нових користувачів шляхом проведення тимчасових акцій та кампаній, що обіцяють дуже привабливі відсотки на депозити.

Можна підсумувати, що криптовалютні депозити є значно привабливішими за валютні (USD / EUR) депозити в банку через два фактори: простота відкриття депозиту та відчутно більші відсотки. Водночас треба ретельно підходити до вибору платформи для відкриття криптодепозиту, адже існує безліч пірамід та скаму, що обіцяють надприбутки.

Як обирати платформу для пасивного заробітку?

Існують тисячі криптовалютних компаній та платформ, що дозволяють покласти криптовалюту під відсотки = відкрити крипто-депозит. Ми радимо свідомо обирати платформу, якщо ви вирішили відкрити криптодепозит. Також ми підготували декілька порад, які допоможуть вам в цьому:

 1. Розглядайте лише перевірені платформи, що вже існують понад 3-5 років та мають гарну репутацію – Binance (Binance Savings), Huobi, FTX тощо. Подібні компанії часто навіть мають резервний фонд, що може покрити збитки втрати коштів через непередбачувані події. 
 2. Орієнтуйтеся на “адекватні” відсотки на депозит. Якщо ви бачите, що платформа пропонує 5% на день / +100500% річних — у 99.9% це скам та шахрайство. Бувають випадки, коли біржі можуть проводити промоакції чи кампанії з незвично високими відсотками, але на короткий проміжок часу. Такі можливості варто розглядати, але знову ж таки — свідомо все перевіряти та зважувати ризики.
 3. Обирайте ті платформи, що пропонують цікаві вам види депозитів та в тих активах, які вам цікаві. Трапляється, що біржа пропонує вам конвертувати ваші активи в якийсь інший локальний актив чи подовжити депозит (змінити початкові умови), щоб отримати більші відсотки — не ведіться на таке. Дотримуйтесь власної стратегії. Різновиди криптовалютних депозитів ми розглянемо далі у статті.

Різновиди криптовалютних депозитів 

Криптовалютні депозити можна умовно розділити за строком відкриття, за розміром вкладень, за типом активу для депозиту, за обмеженнями у достроковому знятті коштів, за відсотковою ставкою та механізмом отримання доходу (часто стейкінг плутають чи називають депозитами, навіть біржі це роблять). Нижче на скріншоті наведено приклад крипто-депозитів на Binance Savings.

За строком відкриття депозиту та обмеженнями у достроковому знятті коштів

 • З гнучким терміном дії депозиту. Ви можете в будь-який час забрати свої кошти назад. 
 • З фіксованим терміном дії депозиту. Ви завідома обираєте термін дії депозиту, який є для вас комфортним — місяць, 3 місяці, рік. Очевидно, що довші депозити мають вищі ставки дохідності. Деякі компанії дозволяють достроково закривати депозит, але ви втрачаєте відсотки доходу та вивід може зайняти декілька днів. 

Депозити з фіксованим терміном дії зазвичай мають більший відсоток доходу ніж з гнучким терміном дії. 

За розміром вкладень

За розміром вкладень немає чіткого поділу, але на практиці платформи зменшують відсоток доходу на великі депозити. Вони намагаються максимально диверсифікувати джерела звідки залучають кошти та зменшувати залежність від великих гравців ринку. Саме тому платформи приваблюють користувачів з малими (до $1,000) та середніми ($5,000 – $50,000) депозитами шляхом надання більших відсотків. 

За типом активу депозиту та механізмом генерування доходу

 • Стейблкоїни. Депозити в стейблкоїнах можна прирівняти до депозитів у валюті. В цьому випадку майже нівелюється ризик того, що ціна активу зміниться. Наприклад, біржа Binance пропонує гнучкі депозити в BUSD/USDT під 10% доходу на вклад до $2,000 / під 2% на вклад від $2,000 до $20,000. 
 • Коїни та токени. Платформи часто пропонують депозити у коїнах та токенах тих чи інших проектів. Тут варто пам’ятати, що дохід ви отримаєте у тому активі, в якому зробите депозит. А отже, ваш дохід прямо залежить від курсу монети. Саме тому треба ретельно обирати актив для депозиту, тому що наддохід від депозиту може не покрити втрат, якщо курс монети сильно впаде. 

Варто зазначити, що дохід для депозитів стейблкоїнів та найбільших криптовалют генерується шляхом надання кредитів в цих активах. Водночас багато нових та/або сумнівних криптовалют забезпечують високі відсотки на депозит через інфляційні процеси, або ж через стейкінг, що може негативно вплинути на ціну активу. 

Якщо ви хочете покласти криптовалюту під відсотки, ми радимо обирати ті криптовалюти, в яких ви впевнені в довгостроковій перспективі та хочете примножувати їх кількість у вашому інвестиційному портфелі.

За відсотковою ставкою

 • Депозити з плаваючою відсотковою ставкою. Відсоткова зазвичай вказується в певному діапазоні, та може змінюватися залежно від попиту/пропозиції на цей актив. Ви можете приблизно оцінити та спрогнозувати ваш дохід.
 • Депозити з фіксованою відсотковою ставкою. Відсоткова ставка фіксується на момент створення депозиту і ви точно можете визначити який дохід отримаєте.

Переваги криптодепозитів та наші поради

Серед переваг криптодепозитів можна виділити наступні:

 • Більші відсоткові ставки, ніж в традиційній банківській системі на валютні вклади (читайте стейблкоїни).
 • Простота відкриття депозитів, без бюрократизації та часозатратних операцій.
 • Швидкий доступ до коштів, можливість дострокового зняття, легкої конвертації в той чи інший актив онлайн.
 • Ширший спектр активів для депозитів, порівняно з банками. Доступно більше тисячі різних криптоактивів, на будь-який смак) 

Підсумовуючи, хочемо ще раз нагадати, що треба свідомо ставитися до вибору платформи куди вкласти криптовалюту під відсотки та самого активу. Ми радимо наступне:

 • Диверсифікуйте власні збереження. Краще відкрити декілька малих депозитів на різних платформах, ніж тримати все на одній платформі.
 • Не ведіться на космічні відсотки доходу. Ретельно досліджуйте проекти, прогнозуйте свій дохід та формуйте власну стратегію. 
 • Користуйтеся ресурсами агрегаторами депозитів, наприклад https://interest.coinmarketcap.com. Але краще особисто заходити на платформи та перевіряти актуальність, адже умови депозитів та відсоткові ставки можуть швидко змінюватися.

Гроші завжди мають працювати на вас! Завжди підписуйтесь на гнучкі депозити, часто активи можуть просто лежати у вас на рахунку та приносити відсоток. Наприклад, ви купили біткоїн та думаєте його продати коли він досягне певної ціни, водночас ви можете отримувати певний відсоток тримаючи біткоїн просто на біржі, що підтримую гнучкі депозити.