Статті Ази трейдингу
Чому диверсифікація портфеля важлива? Переваги та недоліки диверсифікації портфеля криптовалют. Види класів активів та стратегій розподілу

Диверсифікація і чому вона важлива. Як диверсифікувати свої активи?

Все більше і більше роздрібних інвесторів і спекулянтів вкладають свої гроші в криптовалюти в надії отримати свій шанс на шалений прибуток. Але в міру зростання популярності цифрових валют зростають і ризики, пов’язані з біткоїнами та криптою. 

У 2022 році ми побачили багато компаній які збанкрутували через хакерські атаки, шахрайство або неналежне управління, знищивши мільярди доларів своїх інвесторів. Приблизно 4,3 мільярда доларів було втрачено інвесторами станом на грудень 2022 року. Ця сума є у два рази більшою ніж аналогічна у 2021 і пояснюється така велика різниця крахом популярної біржі FTX у листопаді 2022-го, втрати коштів користувачів якої оцінюються у суму від 1 до 2 мільярдів доларів.

Інвестування завжди пов’язано із ризиками, а інвестування в криптовалюти несе за собою шалені ризики. Тому в цій сфері вам потрібно думати не тільки про потенційні втрати та сками коли ви інвестуєте, але й про те де зберігати ваші активи, оскільки навіть біржі з найкращою репутацією можуть збанкрутувати. Всі ці ризики не можливо усунути повністю, але їх можна зменшити.

Диверсифікація це одна із базових концепцій захисту від ризиків. Диверсифікація — це стратегія, в рамках якої ви вкладаєте свої кошти в різні класи активів, щоб знизити загальний рівень ризику при просіданні ринку. Диверсифікація активів зменшує шанс того, що одна подія чи невдале вкладення завдасть серйозної шкоди вашим інвестиціям.

Простіше кажучи, головна ідея диверсифікації та розподілу активів зводиться до прислів’я “Не клади всі яйця в один кошик”. Комбінування кількох класів та незалежних один від одного активів, наприклад, готівки, нерухомості, криптовалют, та акцій, є ефективним способом побудови збалансованого портфеля.

Чому диверсифікація портфеля важлива?

Причина, по якій ми диверсифікуємо наші інвестиції, полягає в тому, щоб захистити себе від ринкових потрясінь. Різні інвестиційні інструменти, як правило, показують себе по-різному залежно від того, що відбувається на ринку. Таким чином, володіння різними активами означає, що коли одні втрачають цінність, інші можуть рости. Також можливо, що вартість усіх активів зросте або вартість усіх активів зменшиться. Але суть диверсифікації портфеля полягає в тому, щоб уникнути зниження доходів за всіма напрямками. 

Історично склалося так, що коли ціни на акції зростають, ціни на облігації падають через менший попит. І навпаки, коли ціни на акції падають — інвестори прагнуть до меншого ризику (але нижчого доходу) від інструментів з фіксованим доходом — тоді попит на продукти з фіксованим доходом (наприклад, облігації) зростає, і своєю чергою їхні ціни.

Важливо відзначити, що метою диверсифікованого і добре розподіленого портфеля спрямованого на зменшення ризику, все одно є оптимізація грошового прибутку. Суть полягає в тому, щоб максимізувати дохід при мінімізації ризику. Добре диверсифікований портфель зазвичай містить суміш традиційних активів (акцій, цінних паперів) та альтернативних активів (нерухомість, деривативи). На сучасному ринку диверсифікований портфель також може включати один або кілька криптоактивів, і ці криптовалюти також можуть бути диверсифікованими.

Види класів активів та стратегій розподілу

Класи активів можуть бути поділені на традиційні активи (акції, облігації та готівка) та альтернативні активи (нерухомість, товари, деривативи, страхові продукти, приватні акції та, звісно, криптоактиви).

Існує два типи стратегій розподілу активів: тактична та стратегічна.

Стратегічний розподіл активів вважається традиційним підходом, найбільш слушним для пасивного інвестиційного стилю. В його основі лежить пропозиційне об’єднання активів на базі очікуваних норм прибутку для кожного класу активів.

Тактичний розподіл активів підходить для більш активного інвестування. Ця стратегія дозволяє інвесторам концентрувати у своєму портфелі активи, що випереджають ринок. Вважається, що якщо будь-який сектор показує вищі результати, ніж ринок, він може продовжувати перевершувати його протягом тривалого часу.

Варто зазначити, що для диверсифікації активи не повинні повністю не залежати один від одного або корелювати, щоб мати позитивний ефект. Достатньо, щоб вони корелювали не повністю.

Застосування диверсифікації до портфеля

Розгляньмо цей принцип на прикладі портфеля. Диверсифікований портфель може мати такі розподіли між різними класами активів:

 • 30% акції
 • 30% нерухомість
 • 30% криптоактиви
 • 10% готівка

Слідуючи стратегії диверсифікації ми розділяємо 30% своїх інвестицій у криптоактиви: 

 • 40% інвестовано у Bitcoin
 • 30% інвестовано в Ethrereum
 • 10% на криптовалюти, з великою капіталізацією
 • 10% на криптовалюти, із середньою капіталізацією
 • 10% на криптовалюти, із малою капіталізацією

Після того, як ми встановили розподіл, ефективність портфеля можна буде контролювати та аналізувати. Якщо розподіл зміниться, то можна буде здійснити ребалансування, тобто купити та продати активи, щоб повернути портфель у бажані пропорції. Зазвичай це передбачає продаж активів, які показали найкращу ефективність та купівлю активів, які ще не встигли її показати. Вибір активів, звісно, повністю залежить від стратегії та цілей. 

Крипта є одним з найбільш ризикованих класів активів, тому цей портфель можна вважати дуже ризикованим, оскільки 30% припадає на криптоактиви. Інвестори, які не схильні до ризику, будуть виділяти велику частину портфеля, наприклад, на облігації, оскільки вони є набагато менш ризикованим класом* активів.

Переваги та недоліки диверсифікації портфеля криптовалют

Серед переваг диверсифікації є:

 • Зменшення волатильності цін: диверсифікація ваших інвестицій за секторами та класами активів може стабілізувати загальну вартість вашого портфеля, особливо в періоди ринкової турбулентності.
 • Можливість перебалансувати інвестиції: якщо одна з ваших інвестицій показує значний ріст, ви можете виявити, що ваш портфель має надмірну вагу в одному класі активів або секторі. Інвестори можуть відновити баланс своїх портфелів у тандемі з диверсифікацією.
 • Можливість дізнатися більше про фінанси: диверсифікація портфеля дає можливість дізнатися більше про багато захопливих проектів та інвестиційних можливостей на традиційних ринках та у криптосфері.

Серед недоліків цієї стратегії:

 • Потенційно нижча прибутковість інвестицій: інвестування в різні типи активів може забезпечити більшу стабільність портфеля, але може знизити загальну прибутковість інвестицій порівняно з тим, щоб інвестувати в спекулятивний проект, який процвітає. Наприклад, інвестування в криптовалюти та акції може принести нижчий дохід, ніж інвестування лише в ризиковані криптовалюти з високою волатильністю.
 • Необхідне додаткове дослідження: диверсифікація портфеля вимагає часу, головним чином у формі проведення досліджень. Інвестори повинні приділити достатньо часу для розробки розумної та індивідуальної стратегії диверсифікації.

Завершальні думки

Диверсифікація це фундаментальна концепція управління ризиками, яка існує вже дуже-дуже довго. Основна мета диверсифікації – максимізація очікуваного прибутку за мінімізації ризику. Розподіл ризику між класами активів може підвищити ефективність портфеля.

Наявність портфеля, якому бракує диверсифікації, є ризиком, який інвестори не можуть собі дозволити. Це означає, що ваші інвестиції зважені на один або два активи, і якщо ціна впаде, то разом з нею впаде і весь ваш портфель.

Вибір диверсифікувати свій портфель означає, що ви використовуєте проактивний підхід до зменшення ризиків. Вибір різних типів токенів у різних галузях означає, що ви обмежуєте потенційну шкоду своєму портфелю, якщо події на ринку призведуть до падіння.

А якщо ви новачок у крипто-просторі, диверсифіковане портфоліо дозволить вам брати участь в усіх галузях цього ринку не несучи повної ваги його нестабільності. Але завжди пам’ятайте про золоті правила, коли йдеться про інвестування: завжди проводьте власне дослідження та ніколи не інвестуйте більше, ніж можете собі дозволити.