Статті Способи заробітку
Фінансування криптопроєкту Seed Private ICO IEO IDO

Фінансування криптопроєкту. Етапи збору коштів

Коли бізнес досягає певної стадії розвитку, він починає фандрейзинг (відкритий до інвестиційних пропозицій), щоб отримати гроші та профінансувати наступний етап розвитку. Це трапляється, коли компаніям потрібно більше капіталу для швидкого масштабування порівняно з тим, що їм доступно зараз.

У цій статті ми будемо висвітлювати ключові етапи криптофандрейзингу. Існують різні етапи збору коштів, які відповідають різним типам інвесторів. Однак ми зосередимося на трьох основних раундах, а саме: Seed Round (початковий раунд), Private Round (приватний раунд), Public Round (публічний раунд).

Seed Round (початковий раунд)

Хто надає фінансування? Стартовий капітал для проєкту зазвичай надають фонди сімейного типу, інвестори-ангели та великі компанії. Загалом, в цьому раунді беруть участь ті хто здатен надати гроші, зв’язки (корисні контакти зі свого нетворку) для розвитку проєкту та активну підтримку.

Мета. Цей раунд дозволяє проєкту зібрати достатній капітал, щоб розширити команду, почати розробку продукту, протестувати гіпотезу актуальності проекту та бізнес-модель.

Ризик. Цей етап має найвищий рівень ризику, а інвестовані кошти блокуються на тривалий період часу. Монети які отримують інвестори зазвичай заморожені на довгий час після виходу монети на біржі (від 3 місяців до декількох років) або/і видаються частково з певною періодичністю (раз на тиждень/місяць/квартал). Однак, це найкраща і найдешевша опція для інвесторів з цінами іноді в десятки разів нижче ніж в останнього публічного раунду.

Private Round (приватний раунд)

Хто надає фінансування? Венчурні фонди (VC), медіа, та інфлюєнсери зазвичай роблять свій фінансовий внесок під час приватного раунду.

Мета. Головна мета цього раунду залучити базу користувачів і швидко масштабувати бізнес-модель.

Ризик. Під час приватного раунду у проєкту вже є команда, радники, а іноді й бета-версія кінцевого продукту, тому цей раунд дорожчий, ніж початковий, зате безпечніший. Зазвичай, умови блокування монет у цьому раунді є більш прийнятними для інвесторів, а до виходу проєкту на ринок залишається не так багато часу (зазвичай менше одного року). На цьому етапі бізнес-модель проєкту стає чіткою та зрозумілою.

Як початковий, так і приватний раунди – це фази фінансування, які зазвичай зарезервовані для ексклюзивну групи партнерів, які мають можливість надавати маркетингову або надійну фінансову підтримку проєкту. Через це пересічному інвестору дуже важко, а іноді абсолютно неможливо отримати доступ до найбільш вигідних угод.

Public Round (публічний раунд). ICO, IEO, IDO.

Де можна взяти участь? Публічні продажі токенів відбуваються на лаунчападах або біржах, де роздрібні інвестори користуються можливістю купити малу кількість монет (наприклад на $100 або $200). Купити токени перспективного проекту на публічному продажі вкрай важко через високий ажіотаж. Більшість лаунчпадів/бірж вимагають від інвесторів виконати певні умови, щоб отримати можливість взяти учать у публічному раунді.

Мета. Публічний раунд є останньою та іноді найбільшою частиною збору коштів, що передує виходу монети на біржі. Інша мета цього раунду може бути збільшення своєї бази користувачів та привернення уваги спільноти до проєкту. 

Ризик. Завдяки тому факту, що успішні початкові та приватні етапи фінансування призводять до сформованої клієнтської бази, збільшення доходів, гарного продукту, та великої команди, публічний раунд є найменш ризикованим, а ціна є вищою для інвесторів. Зазвичай, проєкт майже одразу виходить на ринок, а інвестор отримує всі монети та може їх продати. Нижчий прибуток інвестицій, але менш ризикований.

Запуск токену та лістинг

Після цих раундів фінансування токен запускається та котирується на централізованих біржах (CEX), таких як Binance, Huobi, Gate.io та Kucoin, або децентралізованих біржах (DEX), таких як Uniswap або Pancakeswap.