Статті Видатні постаті криптоіндустрії
Гарі Генслер біографія. Ранні роки життя та початок кар'єри. Робота у CFTC. Генслер, SEC і війна з крипто сектором. SEC ініціювала судові позови до двох найбільших централізованих криптобірж – Binance та Coinbase.

Гарі Генслер – 11 голова Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC)

SEC (Securities and Exchange Commission) є державною комісією з цінних паперів та бірж у Сполучених Штатах. Це організація, що має значну вагу та вплив, з більш ніж п’ятьма тисячами співробітників. Вона вбудована в американську фінансову систему з метою контролю, регулювання, та обмеження ринку цінних паперів.

SEC виконує роль регулятора фінансового ринку в США, а її рішення та діяльність впливають на фінансові ринки по всьому світу. Якщо SEC у Вашингтоні забороняє або обмежує будь-що, це може становити небезпеку для компаній та учасників фінансових ринків не тільки в США, а й в інших країнах.

SEC відіграє важливу роль у захисті інвесторів, забезпеченні прозорості фінансових ринків та дотриманні законодавства у сфері цінних паперів. Її політика та регулювання мають далекосяжні наслідки для компаній та інвесторів, тому діяльність SEC привертає увагу та має вплив не лише на національному рівні, а й у глобальному масштабі.

До чого тут криптовалюти?

Нинішній глава SEC, Гарі Генслер вирішив оголосити війну всій криптовалютній індустрії. Дотягнутися до DeFi-сектору він поки що не може, тому всю енергію він направив на централізовані біржі та найбільші криптовалюти. Він заявив, що майже всі альткоїни – цінні папери, отже, вони потрапляють у зону відповідальності SEC.

10 червня 2023 року SEC ініціювала судові позови до двох найбільших централізованих криптобірж – Binance та Coinbase.

  • Binance. У позові до Binance фігурували лише чотири криптовалюти: Binance Coin (BNB), Binance USD (BUSD), Cosmos (ATOM) та COTI (COTI).
  • Coinbase. У позові до Coinbase з підозрою на «цінні папери» були присутні інші криптоактиви: Near Protocol (NEAR), Internet Computer (ICP), Chiliz (CHZ), Flow (FLOW), Nexo (NEXO), Dash (DASH) та Voyager (VGX).

Загальний список цінних паперів також містить такі монети: Cardano (ADA), Polygon (MATIC), Solana (SOL), Algorand (ALGO), Filecoin (FIL), The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA), та  Axie Infinity (AXS).

Тож, хто він такий, цей Гарі Генслер? Як довго він очолює Комісію з цінних паперів і бірж? Що він робив до того, як очолив SEC? Нумо розбиратись!

Ранні роки життя та початок кар’єри 

Гарі Генслер народився 18 жовтня 1957 року в Балтиморі, Меріленд, у сім’ї підприємця, чий бізнес включав автомати для продажу сигарет і пінболу. Гарі проявив математичний талант, тому його батько часто брав його з собою в поїздки по барах Балтимора, де були встановлені автомати, щоб допомагати рахувати гроші.

Після закінчення Уортонської школи Пенсильванського університету в 1979 році він розпочав кар’єру в Goldman Sachs. Його обдарованість привернула увагу генерального директора банку, Роберта Рубіна. У віці 30 років Гарі став одним з наймолодших партнерів компанії, а згодом досяг значної посади в банку, відповідаючи за інвестиційну діяльність і ризик-менеджмент у всьому світі. Після 18 років роботи в Goldman Sachs, Гарі перейшов на державну службу. 

У 1997 році він став помічником міністра фінансів з фінансових ринків, і працював поки на посаді міністра був Роберт Рубіна. Після заміни Рубіна Ларрі Саммерсом у 1999 році, Генслер став заступником міністра по внутрішнім фінансам.

У 2001 році, після завершення президентського терміну Білла Клінтона, Генслер не повернувся до бізнесу. Він працював в апараті сенатора Пола Сарбейнза, який очолював банківський комітет та був членом ради директорів Університету Страйєра і радником Хілларі Клінтон під час її президентської кампанії у 2008 році. Після виходу Клінтон з перегонів та її заклику підтримати Обаму, Клінтон стала державним секретарем, а Генслера призначили головою Комісії з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC).

Робота у CFTC

Ця посада була дуже важливою, особливо в той період. Під час роботи в Мінфіні під керівництвом Саммерса у 2000 році, був прийнятий Закон про модернізацію товарних ф’ючерсів, який звільнив кредитні дефолтні свопи від регулювання, і саме вони стали однією з головних причин світової кризи 2008 року. У ролі голови CFTC, Генслер витратив багато зусиль на збільшення прозорості та зниження ризиків на ринках свопів та ф’ючерсів.

Під керівництвом Генслера у CFTC були повністю змінені правила гри на ринку похідних фінансових інструментів. Він працював над створенням нових правил, що регулюють цей ринок з оборотом в сотні трильйонів доларів. В певний момент під тиском фінансових секторів адміністрація Обами розглядала можливість повернення до попередньої схеми без регулювання, оскільки нові правила були пов’язані з великими витратами та відштовхувати інвесторів. Однак Генслер зумів витримати цей тиск. Він також успішно протистояв ідеї об’єднання CFTC з SEC. Замість цього, завдяки закону Додда-Франка від 2010 року, повноваження CFTC були розширені.

Джейкоб Лью, колишній міністр фінансів (2013-2017), називав Генслера одним з провідних реформаторів, які діяли після фінансової кризи 2008 року. Правила регулювання прийняті за його каденції допомогли зберегти стабільність ринку під час нещодавніх турбулентностей, спричинених пандемією.

За свою роботу у CFTC Генслер отримав репутацію жорсткого регулятора. І якби він не нажив собі стільки ворогів у фінансових колах протягом свого п’ятирічного головування у CFTC, він міг би одразу претендувати на вищу посаду, наприклад, голови SEC або міністра фінансів. 

Тодішні умови змусили Генслера покинути державну службу у 2014 році та повернутися до світу передвиборчих кампаній, де він працював фінансовим директором під час президентської кампанії Хілларі Клінтон. Після перемоги Трампа, Генслер почав працювати професором в MIT. В той час він почав займався вивченням актуальної теми блокчейну та криптовалют.

В MIT, можливо, за іронією долі з огляду на його нинішню позицію, він викладав у студентів курс про технологію блокчейн. До речі, під час однієї з лекцій поточний голова SEC відкрито заявив, що більшість криптовалют не є цінними паперами. Відео цієї лекції можна переглянути на YouTube.

Генслер, SEC і війна з крипто сектором

У 2021 році, після приходу до влади, Джо Байден призначив Генслера головою SEC. Агентство, яке вже було втягнуте в судовий позов із Ripple Labs через твердження про те, що криптовалюта XRP є незареєстрованим цінним папером, посилило свою антикриптовалютну позицію. Сам Генслер вже у 2019 році, у своєму свідченні перед Конгресом США, заявив, що не має відношення до криптовалют, говорячи: «Я не консультую фінансові, технологічні, блокчейн чи інші компанії, і я не маю криптовалют».

З моменту призначення Генслер активно має на меті посилити контроль над криптовалютами, описуючи їх як «Дикий Захід». У 2021 році він заявив, що криптовалюти мають потрапляти під регулювання SEC або CFTC, а наступного року він оголосив про намір зареєструвати та регулювати криптовалютні платформи.

Гері Генслер виступає на боці держави, яка вперто не хоче допустити подальшої популяризації криптовалют і таким чином захищає долар. Що в результаті й визначає позицію голови регулятора, хто ще кілька років тому активно захищав індустрію цифрових активів і називав її децентралізованою.

Цікавим є те, що він не робить явних заяв про те, чи вважає він Ethereum цінним папером, і практично не згадує Bitcoin. Генслер і його команда націлилися на криптовалютні біржі, назвавши понад 60 великих криптовалют незареєстрованими цінними паперами. Тож, зараз нам залишається сподіватися хіба що на справедливий суд.