Статті Видатні постаті криптоіндустрії
Майкл Сейлор. Мільярдер, який планує тримати біткоїн 100 років. Ранні роки та заснування MicroStrategy. CEO Micro Strategy

Майкл Сейлор: мільярдер, який планує тримати біткоїн 100 років

Майкл Сейлор — американський бізнесмен, керівник, письменник та філантроп, який став одним із провідних світових прихильників Біткоїна. Сейлор заснував компанію MicroStrategy у 1989 році та став першим генеральним директором публічної компанії, який вирішив направити гроші свого підприємства на купівлю криптовалют. Завдяки цьому зі звичайного мільйонера він швидко перетворився на зіркового мільярдера.

Наразі загальні статки Майкла Сейлора оцінюються в $1.2 млрд за версією Forbes. З 2020 року він послідовно купує біткоїн і щодня пише про нього у своєму акаунті в Twitter, який налічує понад 3 млн підписників.

Ранні роки та заснування MicroStrategy

Сейлор народився 1965 року в місті Лінкольн, штат Небраска (США). Закінчив Массачусетський технологічний інститут (MIT) у 1987 році. Тоді почав працювати в консалтинговій фірмі The Federal Group, де займався моделюванням комп’ютерних симуляцій. У 1988 році перейшов до компанії DuPont.

У 1989 році разом з іншим випускником MIT, Санджу Бансалом, Сейлор заснував IT-компанію Microstrategy. Першим великим клієнтом компанії стала корпорація McDonald’s, контракт із якою уклали 1992 року. В 1998 MicroStrategy успішно провела первинне публічне розміщення (IPO).

Microstrategy. Шлях становлення

До 2020 року MicroStrategy була маловідомою для широкого загалу. Створена ще наприкінці 80-х, вона розробляла програмне забезпечення для бізнес-аналітики та сервісів для мобільних додатків.

Зоряним часом для Microstrategy став кінець 90-х, коли вартість компанії досягла $20 млрд. Проте, криза доткомів в нульових разом із низкою власних проблем обвалила вартість більш ніж на 99%. Тоді компанія змогла утриматись на плаву і заняти свою нішу на ринку. Капіталізація компанії коливалася орієнтовно в межах $1-2 млрд у 2010-тих.

Все змінилося у 2020 році, коли Майкл Сейлор вирішив, що добре б витратити корпоративні кошти на біткоїн. Тоді ідея, щоб власником криптовалюти стала публічна компанія, була новою. Вже згодом цим шляхом підуть Tesla і багато інших.

У серпні 2020 року MicroStrategy, ринкова капіталізація якої становила близько $1.3 млрд, оголосила про придбання 21,454 BTC вартістю близько $250 млн. Так MicroStrategy стала першою публічною компанією, акції якої торгуються на біржі Nasdaq, що розмістила частину свого капіталу у біткоїн.

Своє рішення Сейлор пояснював тим, що реальна дохідність облігацій, у яких компанія тримала кошти, була негативною. А тому, маючи величезні заощадження, він почував себе як на айсбергу, який поступово танув.

За оцінками вебсайту Bitcoin Treasuries, MicroStrategy є найбільшим корпоративним холдером біткоїну: компанія має на балансі 140 тис. монет. Для порівняння друга публічна компанія, Marathon Digital, володіє лише близько 12.2 тис. монет. А у Tesla 9.7 тис. BTC.

Звільнення з посади CEO MicroStrategy

На початку серпня 2022 року Майкл Сейлор розповів, що йде з поста генерального директора компанії. Сейлор зайняв крісло виконавчого директора і зосередився на питаннях фінансової стратегії, зокрема на подальших придбаннях біткоїна.

Водночас MicroStrategy опублікували фінансовий звіт за другий квартал 2022 року, згідно з яким компанія зазнала витрат у розмірі понад $1 млрд при доході в $122 млн. Збиток виявився на 97% більшим, ніж за аналогічний період 2021 року, в основному рахунок падіння ціни біткоїна та інших криптовалют.

Сейлор назвав ці результати тимчасовими і зазначив, що за динамікою зростання біткоїн випередив фондовий ринок. На думку Майкла Сейлора при збереженні капіталу в доларах MicroStrategy втрачала б по 20% його купівельної спроможності кожен рік.

Чим наразі займається Майкл Сейлор

Ставка на біткоїн зіграла з MicroStrategy злий жарт. На момент написання статті 140 тис. монет, якими володіє компанія, оцінювалися в $4.02 млрд, за ринкової капіталізації у $4.07 млрд. Іншими словами, компанія коштує майже стільки ж, як і її гаманець з BTC, а основного бізнесу начебто не існує. Хоча насправді MicroStrategy продовжує розробки у сфері бізнес-аналітики та обслуговує великих клієнтів, як і раніше.

Проблема в тому, що частину крипти MicroStrategy купувала за позикові кошти. За словами Сейлора, в цьому немає нічого катастрофічного. Компанія повинна зберігати частину біткоїнів як заставу, але вони згорять у разі падіння ціни до $3,562. І навіть у такому разі, Сейлор стверджує що у компанії залишиться 115 тис. вільних монет.

Попри падіння крипторинку року, MicroStrategy коштує більш ніж на 100% дорожче, ніж у 2020 р., коли купила перший біткоїн, а це краще зростання, ніж, наприклад, в Apple або Amazon. “Наші акціонери виграють, і ми дотримуватимемося цієї стратегії, тому що вона працює для нас”, – підкреслює Сейлор.

Компанія продовжує скуповувати біткоїн і навіть продає для цього власні акції. Зокрема у вересні 2022 стало відомо, що MicroStrategy подала заявку на продаж акцій на суму $500 млн.

«Біткоїн — найнадійніша річ у дуже нестабільному світі. Він надійніший за інші 19 тис. криптовалют, ніж будь-які акції, ніж володіння власністю в будь-якій точці світу», — все ще стоїть на своєму Сейлор. Враховуючи термін інвестицій у 100 років, часу, щоб дочекатися відновлення зростання, більш ніж достатньо.