Статті Вступ в ДеФі (DeFi)

Що таке MetaMask? Як створити гаманець

MetaMask — це програмний криптовалютний гаманець у вигляді додатка у браузері (Google Chrome, Firefox, Edge або Brave) або додатку на мобільному пристрої (IOS або Android), який базово використовується для взаємодії з блокчейном Ethereum.

MetaMask дозволяє користувачам зберігати криптовалютні активи, надсилати та отримувати криптовалюти та токени на основі Ethereum або інших мереж, а також безпечно підключатися до децентралізованих програм через веббраузер або мобільний додаток.

За даними Bloomberg, станом на листопад 2021 року браузерне розширення MetaMask налічувало понад 21 мільйон активних користувачів щомісяця (джерело).

Гаманець MetaMask — це універсальний продукт на ринку, який підтримує декілька блокчейн-протоколів. Окрім підтримки понад 450,000 монет за протоколом Ethereum, користувачі також можуть зберігати невзаємозамінні токени (NFT) у гаманці та підключати їх до ресурсів, таких як OpenSea.

Мої гроші вже лежать на біржі, для чого мені гаманець?

MetaMask – потужний інструмент для роботи в децентралізованих мережах, роботі з децентралізованими додатками (dApps), найкращий у своєму сегменті гаманець з надзручним мобільним додатком і синхронізацією десктоп/мобайл, та характеристиками безпеки користувачів. Все вищезазначене схиляє користувачів до збереження своїх активів саме на гаманці на противагу централізованим біржам.
Також, час від часу, біржі можуть проводити технічні роботи, які унеможливлюють вивід коштів, або переказ токенів на інші рахунки/мережі, чого немає у гаманців, що зазвичай працюють стабільно.
Загалом, гаманці зарекомендували себе як надійне місце для збереження та роботи з активами, внаслідок чого отримали популярність та довіру від користувачів. 

Як встановити та використовувати MetaMask? Ініціалізація гаманця

Щоб почати використовувати гаманець, вам потрібно встановити додаток для браузера (*використовуємо Google Chrome) або встановити додаток на мобільний.

Після успішної інсталяції, натисніть кнопку «Почати» у діалоговому вікні, що з’явиться. 

Це призведе до опції «Створити гаманець» (Create a Wallet). Також, ви можете імпортувати наявний гаманець, у разі якщо ви вже користувалися додатком (Досвідчений користувач).

Далі вам буде запропоновано створити пароль. MetaMask вважає надійним паролем щонайменше вісім символів, включаючи літери, цифри та символи. Натисніть «Створити» (Create), а потім запишіть Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., яка містить 12 слів.Надійно збережіть Secret Recovery Phrase

Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. (або ж сід-фраза), буде вашим єдиним способом відновлення гаманця у випадку, якщо ви забудете свій пароль, ваш пристрій пошкодиться або якщо ви захочете відкрити MetaMask на іншому пристрої. Натискання кнопки «Далі» (Next) переведе вас на сторінку підтвердження Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., яку рекомендовано зберегти або записати будь-яким доступним способом (Рекомендуємо зберігати фразу у надійних місцях, на кшталт планера. Додатки для збереження паролів можуть буди не надто надійними, які призведуть до доступу до гаманця третіми особами).

Після успішного підтвердження, процес налаштування перенесе вас на останню сторінку, де ви натиснете «Все готово» (All Done) для завершення процесу налаштування. Таким чином, ви автоматично ввійдете у систему, та станете готовим до взаємодії екосистемою Ethereum.


Відео гайд створення гаманця Metamask: youtube.com/watch?v=GNPz-Dv5BjM


Як поповнити гаманець Metamask?

Для поповнення нового гаманця, достатньо скопіювати адресу у центральній частині додатку та відправити токени з будь-якої централізованої біржі, або іншого гаманця. Ви можете знайти свою адресу MetaMask під назвою облікового запису (у форматі 0x12r45…6HJ9).

Будьте уважні! Мережа адрес має співпадати! В іншому разі, токени будуть втрачені назавжди.

Також, користувачі мають змогу купити токени у декілька кліків у самому додатку Metamask за допомогою кредитної карти, Apple Pay, Google Pay або Samsung Pay та банківського переказу.


Як працює Swap? 

Користувачі можуть обмінювати токени безпосередньо з робочого столу або мобільного гаманця у Metamask.
Для початку, знайдіть та натисніть кнопку зі стрілками під назвою «Swap».
Далі оберіть токен, який ви готові «обміняти», використовуючи меню, що розкривається, нагорі екрана. Далі оберіть наступний токен, який ви хочете придбати, у другому меню, що розкривається. Swaps аналізує всі децентралізовані біржі токенів та протоколи обміну токенів, щоб знайти для вас найбільш вигідний курс обміну. 


Вартість і комісії у Metamask

Користувачі сплачують комісію за свої транзакції, яка генерується залежно від того, наскільки швидко потрібно обробляти обмін. Metamask шукає найкращий варіант найдешевшої комісії с базовою швидкістю. Швидкість кожної транзакції потребує різної суми плати за здійснення транзакції. “Swap” у Metamask забезпечують найкращі ціни та автоматично визначають найбільш ефективну опцію для кожної угоди.З користувачів також стягуватиметься комісія за обслуговування в діапазоні від 0,3% до 0,875% за будь-які обміни.

Безпека та конфіденційність Metamask. Чи надійний криптогаманець?

Багато в чому підхід MetaMask до безпеки полягає в анонімності користувачів, а не традиційних заходах безпеки. Оскільки програмне забезпечення не є конфіденційним, MetaMask не зберігає жодних даних користувачів. Натомість гаманці захищені паролем, створеним користувачем під час налаштування, біометричними даними на мобільних пристроях і відновленими за допомогою унікальної Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. з 12 слів. Технічна підтримка не може допомогти користувачам відновити їхні паролі, що робить Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. ще більш важливою. Якщо користувач втрачає Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., він ризикує назавжди втратити доступ до свого гаманця.

Яку криптовалюту/мережі/токени підтримує Metamask? 

Metamask підтримує будь-яку мережу, сумісну з мережею Ethereum, наприклад мережі BNB Chain, Cronos і Avalanche. Вам потрібно буде вручну додати ці мережі у свій гаманець Metamask на основі документації, наданої кожною мережею. Мережею за замовчуванням для всіх гаманців Metamask є Ethereum Mainnet. Однак ви також можете вручну під’єднати Metamask до інших блокчейн-мереж, таких як: Polygon, Fantom, BNB Chain, Avalanche, Arbitrum, Cronos, Harmony ONE, Velas, HECO, xDAI.

Відповідно майже усі токени, що знаходяться на вищевказаних мережах, підтримуються гаманцем Metamask Wallet*


Мобільна версія MetaMask

Щоб використовувати MetaMask на Android або iOS, вам потрібно завантажити мобільний додаток MetaMask або у Google Store для Android, або в App Store для iOS та слідувати вказівкам.

Для користувачів iOS мобільний додаток MetaMask можна завантажити тут. Для користувачів Android мобільний додаток MetaMask можна завантажити тут.

Мобільна версія дозволяє синхронізувати мобільний додаток та вебверсію для миттєвого доступу до криптоактивів, виконання транзакцій та інших операцій з криптогаманцем з мобільного девайсу, що робить Metamask одним з найкращих продуктів із сегмента криптогаманців.

Introducing Metamask Mobile: youtu.be/-bk0Ibnk1As

Саммарі 

Завдяки своїй простоті, доступності на різних пристроях, інтеграції з веб-сайтами обміну та NFT, а також підтримці тисяч токенів у кількох блокчейнах легко зрозуміти, чому MetaMask є популярним гаманцем. На більшості сайтів використання гаманця вимагає не більше ніж виконання підказок для надсилання та отримання криптовалюти або торгівлі NFT в Інтернеті. Початківці оцінять можливість негайно придбати, використовувати та обміняти Ethereum, тоді як більш досвідчені користувачі отримають задоволення від коригування своїх максимальних комісій за газ, щоб зменшити витрати на роботу в блокчейні.

FAQ

Як встановити MetaMask?

Перейдіть на MetaMask.io та натисніть кнопку «Завантажити», яка переведе вас у відповідний магазин, щоб завантажити розширення або програму на основі пристрою та браузера, які ви використовуєте.

Як внести / отримати / відправити  ETH або будь-які інші токени?

На мобільному телефоні натисніть кнопку «Надіслати» на головній сторінці або натисніть «Отримати», щоб показати свій QR-код, скопіювати свою адресу або подати запит на оплату. На розширення ви також можете надіслати, натиснувши кнопку «Надіслати». Щоб отримати кошти, скопіюйте свою публічну адресу та вставте її на платформу, з якої ви надсилаєте, або поділіться нею з відправником.

Чи потрібна криптовалюта для використання MetaMask?

Ні. Але, наявність криптовалют у вашому гаманці MetaMask дозволить вам інвестувати, торгувати, грати в ігри, володіти унікальними цифровими предметами (предметами колекціонування NFT) і багато іншого.

Як мені перенести наявні ETH або будь-які інші токени в MetaMask?

Ви можете надсилати ETH і токени з іншого гаманця на новий обліковий запис MetaMask. Просто скопіюйте свою нову адресу MetaMask і перейдіть до наявного гаманця або біржі, щоб надіслати кошти на нову адресу гаманця. Ви можете знайти свою адресу MetaMask під назвою облікового запису (у форматі 0x12r45…6HJ9).

Чому я не бачу своїх токенів?

Можливо, вам знадобиться додати адресу токена до MetaMask вручну, щоб побачити його.

Чи підтримує MetaMask NFT?

Так. На головному екрані вашого гаманця є вкладка «NFT».

Я користувач розширення MetaMask. Як мені використовувати той самий гаманець у MetaMask Mobile?

Ви можете використовувати той самий гаманець MetaMask як Mobile, так і вебверсію.Просто встановіть MetaMask і імпортуйте наявний гаманець за допомогою секретної фрази відновлення.

⚠️ Імпорт наявного гаманця в нову інсталяцію розширення та/або програми MetaMask є єдиним випадком, коли вам потрібно буде ввести Secret Recovery Phrase для відновлення. Якщо будь-яка програма чи розширення несподівано просить у вас секретну фразу відновлення, переконайтеся, що ви перебуваєте в потрібному місці.