Статті Вступ в ДеФі (DeFi)
Особливості функціонування ДАО. Різновиди систем управління DAO. Переваги та недоліки ДАО. Цілі функціонування DAO?

Що таке ДАО (DAO)?

З розвитком Web3 і все більш масового впровадження технології блокчейн регулярно з’являються нові абревіатури, які потребують пояснення. Однією із таких абревіатур є ДАО (DAO), яка означає Децентралізована Автономна Організація.  

Для того, щоб повністю розібратись в особливостях ДАО, ми поспілкувалися з Дмитром Котляровим, засновником українського проекту DeXe Network. Наразі, команда DeXe займається розробкою масштабного інфраструктурного проєкту для менеджменту і створення ДАО. 

Тож, DAO можна порівняти зі спільнотами для криптоентузіастів, які мають свої унікальні характеристики: вони зазвичай об’єднуються навколо спільної мети, наділяють кожного члена рівними повноваженнями приймати рішення та часто володіють значними фінансовими ресурсами, недоступними для традиційних клубів.

Засновники BitShares, Steemit, та EOS запропонували концепцію DAO у 2015 році, а потім Віталік Бутерін удосконалив її у 2016 році. Початкова ідея полягала у створенні повністю функціонуючої організації, позбавленої зайвих виконавчих розпоряджень, притаманних традиційних організацій. Тож, ДАО відрізняються від традиційних фінансових організацій відсутністю ієрархічної структури. Замість цього вони функціонують на основі прозорих правил, закодованих у програмному коді.

Особливості функціонування ДАО

Принцип роботи DAO полягає в тому, що учасники організації мають можливість голосувати за важливі для проєкту питання такі як інвестування, розподіл бюджету на розробку/маркетинг або розподіл прибутку. Голосування здійснюється за допомогою токенів проєкту.

У рамках DAO всі рішення ухвалюються колективно. Учасники можуть пропонувати покращення протоколу, і якщо вони отримують підтримку від спільноти у голосуванні, то вони втілюються в життя.

У цій моделі “керівником” виступає програмний код, але він не приймає рішення автономно. Рішення приймає комьюніті, а програма виконує доручення, якщо необхідна кількість токенів була віддана на голосуванні й запропоноване рішення було прийнято. Розробники не можуть вносити зміни без узгодження зі спільнотою. Цей підхід забезпечує демократичність та прозорість в управлінні. У майбутньому DAO може бути застосовано у різних галузях, від фінансового сектора до некомерційних організацій.

Різновиди систем управління DAO

У системах DAO існують два найпоширеніших типи управління, серед яких:

 • Пряма демократія. Будь-який учасник автономної організації має можливість пропонувати ініціативи та брати участь у голосуванні щодо прийняття рішень. Рішення ухвалюються шляхом загального голосування всіх учасників.
 • Представницька демократія. Спільнота обирає представників, які відповідають за ухвалення оперативних рішень від імені спільноти. Це дозволяє швидше та ефективно приймати рішення. Проте в учасників залишається можливість накладати вето на будь-які рішення та будь-якої миті відкликати представника при незадовільній роботі.

Також можна виділити дві структури функціонування DAO:

 • Prescriptive. Прескриптивне DAO. У такій структурі певна група осіб, найчастіше команда розробників проєкту, створює правила та структуру функціонування. Учасники спільноти підлаштовуються під ці правила та одержують певні можливості в рамках наявних правил.
 • Descriptive. Дескриптивне DAO. Цей тип DAO дозволяє спільноті створювати та визначати критерії, за якими організація функціонуватиме. Учасники спільноти активно впливають на формування правил та структури організації, що забезпечує більшу гнучкість та можливість урахування різних інтересів.

Такі різні типи управління в DAO дозволяють організаціям налаштовувати свою структуру та процеси з урахуванням особливостей та цілей спільноти, забезпечуючи більш демократичне та гнучке функціонування.

Для яких цілей функціонують DAO?

Наразі DAO використовуються для багатьох цілей, найрозповсюдженіші з яких інвестиції, благодійність, збір коштів, запозичення або купівля NFT. Наприклад, благодійне DAO може приймати пожертви від будь-кого в усьому світі, а учасники можуть вирішувати, як витрачати пожертви.

Чи можете ви уявити себе співвласником пісні, бо ви просто тримаєте криптовалюту у гаманці? У травні 2021 року Jenny DAO придбала свій перший NFT, оригінальну пісню Стіва Аокі та 3LAU. Це DAO у метавсесвіті, яке надає своїм учасникам часткове володіння придбаним NFT. Його учасники можуть контролювати купівлю NFT, а їх протокол Unicly контролює сховище, де зберігаються ці NFT.

Переваги та недоліки ДАО

Основні переваги DAO:

 • Децентралізованість. Відсутність централізованого органу управління дозволяє приймати рішення колективно серед учасників спільноти чи користувачів.
 • Автономність. DAO функціонує незалежно та автономно, без зовнішнього втручання чи контролю.
 • Прозорість. Всі дії та транзакції в DAO записуються на блокчейні, що забезпечує високий рівень прозорості та можливість перевірки для всіх учасників.
 • Незалежність. DAO не залежить від державних чи географічних кордонів, що створює можливість для участі та співробітництва учасників з різних регіонів світу.

Недоліки DAO:

 • Невизначеність юридичного статусу. Поки відсутні чіткі юридичні норми та правила для регулювання DAO, виникають ризики та невизначеність для учасників та їх правового статусу.
 • Колективна відповідальність. У зв’язку з децентралізованою та автономною природою DAO, відповідальність за дії та наслідки може бути розподілена серед усіх учасників.
 • Ризик концентрації влади. Якщо деякі учасники набирають непропорційний вплив у DAO, виникає ризик захоплення контролю за організацією, що може негативно позначитися її цілях і прийнятих рішеннях.
 • Технічні знання. Участь у DAO може вимагати певного технічного знання та розуміння блокчейн-технологій, що може відлякати деяких потенційних учасників.

Завершальні думки

DAO пропонують всім охочим унікальні можливості для реалізації у технологічному світі. Відмова від ієрархічної системи та запровадження відкритої структури дозволяють учасникам вносити свої ідеї та пропозиції. Система голосування та правил реалізації, які визначені учасниками, сприяють зниженню організаційних конфліктів.

Зобов’язання внесення певної суми грошей перед внесенням змін стимулює користувачів ретельно оцінювати прийняті рішення та приймати ефективні рішення. Гарантована прозорість, що забезпечується блокчейном, є ще однією з найважливіших переваг. Кожен учасник має можливість приймати рішення щодо витрачання коштів та відстежувати їх використання.

Загалом DAO пропонує нову парадигму управління, засновану на децентралізації, демократії та прозорості. Це відкриває двері для широкої участі та співробітництва, а також знижує бар’єри у прийнятті управлінських рішень. Однак слід пам’ятати про можливі ризики та складнощі, пов’язані з розвитком та функціонуванням DAO, та проводити ретельний аналіз перед участю у таких проєктах.