Статті Ази трейдингу
Що таке домінація біткоїна - Bitcoin BTC dominance. 3 основні фактори, які впливають на домінацію BTC. Взаємозв'язок ціни та домінації BTC

Що таке домінація біткоїна

Домінація біткоїна — це відношення ринкової капіталізації біткоїна до ринкової капіталізації всього криптовалютного ринку. Іншими словами, це показник присутності біткоїна на криптовалютному ринку. Індекс домінації біткоїна розраховується за такою формулою:

Індекс домінації BTC = ринкова капіталізація BTC / Загальна ринкова капіталізація всіх криптовалют

Цей індекс дозволяє зрозуміти, які криптовалюти зараз використовуються і якою мірою. Наприклад, у 2009 році домінація біткоїна становила 100%, адже тоді біткоїн був єдиною криптовалютою на ринку. У міру появи нових криптовалют цей показник знижувався. У березні 2023 року домінація біткоїна складала приблизно 43%.

Протягом свого існування біткоїн незмінно домінує на ринку. Такий рівень домінації пояснюється не лише тим, що біткоїн був першою криптовалютою, а й високим рівнем прийняття та використання.

3 основні фактори, які впливають на домінацію BTC

1. Збільшення використання альткоїнів

Біткоїн був створений, для того що замінити фіатні валюти та стати універсальним активом для обміну. Проте, багато вже створених альткоїнів виходять за рамки системи обміну, оскільки вони використовуються у різних проєктах, включаючи ігри, NFT маркетплейси, та інші DeFi сервіси. Як наслідок, домінація біткоїна на ринку зменшується, оскільки альткоїни використовують ще більше.

2. Збільшення використання стейблкойнів

Ми всі знаємо, що ринок криптовалют є нестабільним. Щоб впоратися з цим, багато людей почали використовувати стейблкоїни. Стейблкоїн — це криптовалюта, вартість якої прив’язана до іншого класу активів, щоб залишатися стабільною, як-от фіатна валюта, золото тощо. Завдяки стейблкоїнам криптоінвесторам не потрібно конвертувати свої активи у фіатні валюти, щоб зафіксувати прибуток. Натомість вони можуть конвертувати його в стейблкоїни. Коли користувачі переливають активи з нестабільних біткоїнів у стейблкоїни, домінація BTC зменшується.

3. Запуск нових криптовалют

Щодня на ринок виходить все більше нових монет, залучаючи більше користувачів та інвесторів. У спробі отримати свою аудиторію, команда проєкту проводить заходи, щоб зробити альткоїн більш цінним. Деякі альткоїни викликають ажіотаж у соціальних мережах, що мотивує інвесторів інвестувати в них заради можливості швидкого заробітку. Ці дії також зменшують домінування Bitcoin.

Є багато способів заробити гроші швидше за допомогою альткоїнів, ніж за допомогою біткоїну. Ціна біткоїна вже висока, і порівняно з іншими криптовалютами він більш стабільний. Тому, багато людей інвестують в альткоїни, щоб потенційно отримати більший прибуток через нестабільну природу ринку.

Взаємозв’язок ціни та домінації BTC

Деякі трейдери відстежують ціну та домінацію біткоїна, щоб приймати більш зважені рішення. Ось деякі потенційні результати, на які може вказувати рух ціни та домінації BTC, хоча, звичайно, ці індикатори можуть бути неточними.

  • Зростання ціни та домінації BTC: вказує на потенційний бичачий тренд на ринку біткоїна.
  • Зростання ціни та падіння домінації BTC: вказує на потенційний бичачий тренд на ринку альткоїнів.
  • Падіння ціни та зростання домінації BTC: вказує на потенційний ведмежий тренд на ринку альткоїнів.
  • Падіння ціни та домінації BTC: вказує на потенційний ведмежий тренд всього криптовалютного ринку.

Ці два фактори не обов’язково означають наявність бичачого чи ведмежого ринку, проте попередній досвід свідчить про певний взаємозв’язок.

Де можна подивитись домінацію біткоїна?

Найпростішим і надійним способом перевірити домінацію є перегляд на вебсайті TradingView. Реєстрація не є обов’язковою.

Для того, щоб це зробити:

  1. Відкриваємо TradingView.
  2. На початковому екрані натискаємо на пошуковий рядок, пишемо BTC.D та вибираємо перший пункт:
  3. Після цього відкриється графік домінації

Завершальні думки

Багаторічний тренд вказує на те, що рівень домінації BTC на ринку поступово знижуватиметься. Найшвидше переділ домінації на криптовалютних ринках відбувається у моменти активних рухів ціни BTC.

Зниження домінації біткоїна часто збігається зі зростанням альткоїнів та загальним переходом ринку на позитивну фазу. Тому зміна домінації може бути провісником зміни настроїв у криптоіндустрії.

Попри можливість подальшого зниження рівня домінації BTC, можна припустити, що монета збереже за собою статус лідера капіталізації. BTC залишається першою, і єдиною, у своєму роді, криптовалютою. Багато хто вважає біткоїн цифровим золотом і саме в ньому зберігає свої заощадження.