Статті Крипто активи
Що таке Ethereum Merge?

Що таке Ethereum Merge? Історична подія блокчейну простими словами

The Merge, Мердж або злиття — це перший в історії прецедент переходу активної мережі з алгоритму консенсусу Proof-of-Work на Proof-of-Stake. До злиття узгодження нових блоків забезпечувалося майнерами. Після злиття цей процес передано валідаторам, тобто, власникам ETH, чиї монети заблоковані у стейкінгу. Перехід із PoW на PoS став відправною точкою нової епохи для Ethereum.

Розробники часто змінювали назву цього оновлення: Casper, Shasper, Slasher, Serenity, Ethereum 2 і, зрештою, зараз ми називаємо його The Merge. У січні 2022 року в Ethereum спеціально анонсували відмову від термінів Ethereum 1 та Ethereum 2, натомість ввівши поняття «рівень виконання» та «рівень консенсусу» відповідно.

The Merge не торкнувся рівня виконання (Ethereum 1), а саме децентралізованих додатків, DeFi-платформ, та токенів користувачів. Зміни вплинули на майнерів та спосіб валідації блоків. Саме тому, The Merge називають оновленням, а не форком.

Навіщо потрібний The Merge?

Причин, через які Ethereum необхідно було змінити рівень консенсусу, декілька.

Низька пропускна спроможність

Зі зростанням популярності, блокчейн зіткнувся зі зростанням навантаження. Зараз це величезна екосистема, що налічує тисячі проєктів які щоденно використовують мережу. При цьому пропускна здатність Ethereum залишається на рівні 15 транзакцій на секунду. Через надзвичайне навантаження Ethereum вже не раз мав проблеми, наприклад, коли мережа не витримала випробування популярністю і лягла через гру Crypto Kitties у 2017 році. Новий консенсус алгоритм може значно масштабувати мережу, збільшивши пропускну здатність у сотні разів.

Висока ціна газу та низька швидкість транзакцій

У Ethereum суттєво зросли обсяги торгів, що через недостатню пропускну здатність дає серйозне навантаження на мережу. Через це трапляються абсурдні ситуації, коли за переказ ETH вартістю в кілька доларів потрібно платити понад $50 або навіть $100 комісії, залежно від завантаженості мережі. Також є проблема MEV — це коли майнери переставляють транзакції у блоці, за власним розсудом, наприклад, щоб збільшити дохід за комісії. По-перше, це нечесно, по-друге, уповільнює роботу мережі.

Механізм Proof-of-Work дуже енерговитратний

Нещодавнє дослідження показало, що загальна кількість електроенергії, необхідна для підтримки працездатності мережі Біткоїн, перевищує кількість, яку використовують більш ніж 159 окремих країн! Proof-of-Stake, зменшує споживання електроенергії на 99,9%, що зробить його значно більш екологічним, ніж мережа Proof-of-Work.

Інфляція ETH

Перехід фундаментальним чином змінив економіку Ethereum та уповільнив річні темпи інфляції до менш ніж 1%. Таким чином, ETH став активом який не втрачає свою цінність через велику швидкість випуску нових монет, оскільки вона впала на 90%.

Небезпека атаки 51% та інших вразливостей PoW

Теоретично, якщо вузол отримує 51% від загальної потужності майнінгу мережі, він може змінювати мережу за власним бажанням. Для проведення такої атаки в PoS потрібні значні кошти (51% від усіх монет), що робить її недоцільною. Якщо у хакера багато токенів, то йому самому невигідно нападати, оскільки він обвалить курс і втратить свої гроші.

Умови існування валідаторів в мережі Proof-of-Stake

Щоб стати валідатором Ethereum, необхідно заблокувати 32 ETH і запустити клієнт Ethereum на машині зі стабільним доступом в інтернет (наприклад, ноутбук). Виконуючи цю дію, ви сигналізуєте, що берете відповідальність сумлінно перевіряти та створювати блоки. Чому? Тому що це у ваших власних інтересах. При недобросовісній поведінці ви втрачаєте винагороду валідатора і ризикуєте втратити заблоковані активи. У крайньому разі, навіть вартість ETH в результаті атаки може впасти, і ви так чи інакше втратите гроші.

Принагідно, якщо у вас немає 32 ETH, ви все одно можете брати участь у валідації мережі різними способами: це стейкінг пули (включаючи рішення для ліквідного стейкінгу, такі як Lido), стейкінг на централізованих біржах, і, нарешті, запуск вузла, який не перевіряє блоки, але все одно підтримує мережу.

Так само як і в proof-of-work, якщо майнер нечесний і намагається відправити блок, який будь-яким чином порушує правила (подвійна витрата, недійсні транзакції тощо), він втрачає всі потенційні нагороди, які він міг би отримати, якби виконував всі операції та перевірки чесно; решта мережі просто ігноруватиме нечесного майнера, тому що він порушує правила консенсусу. Так само валідатор, який намагається якимось чином порушити правила, буде не тільки проігнорований, а й “зрізаний” (slashed) – це означає, що частина застави забирається як штраф.

Що буде далі?

В майбутньому Ethereum має пройти через багато оновлень, які покликані допомогти Ethereum поліпшити масштабованість і подальшу децентралізацію. Наступні віхи:

  • The Surge: шардинг для масштабованості, і особливо для роллапів.
  • The Verge: stateless клієнти, які полегшують роботу вузлів Ethereum
  • The Purge: ліквідація технічного обов’язку + усунення історичних даних.
  • The Splurge: додаткові функції

Що каже Віталік Бутерін про модель PoS

Засновник Ethereum заявляє, що механізм Proof-of-Stake є набагато безпечнішим і ефективнішим у порівнянні з моделлю PoW. Через підвищений поріг входу в мережу, у випадку Ethereum це 32 ETH (~$40,000-$50,000), багато зловмисників просто не зможуть увійти до неї, а отже, і атакувати буде значно важче.

Крім того, Віталік вважає, що у довгостроковій перспективі застаріла модель Proof-of-Work може обернутися для Bitcoin загрозою. Коли буде видобуто 21,000,000 монет BTC, і майнінг Біткоїна припиниться, мережа може стати більш вразливою, адже вона втратить гарантії безпеки, які дають майнери.

Завершальні думки

The Merge, безсумнівно, вплинув та буде впливати на розвиток Ethereum. Але, крім цього, перехід Ефіру на нову модель це важлива і значуща подія для всієї криптоіндустрії в цілому. The Merge, однозначно, увійшов у історію!