Статті Блокчейни
Що таке криптографія?

Що таке криптографія?

Криптографія — це наука та практика надсилання безпечних зашифрованих повідомлень (даних) між двома або більше сторонами. Криптографія дозволяє транзакціям з цифровою валютою бути конфіденційними, безпечними і достовірними без необхідності банківського чи іншого посередника.

«Крипто» у слові «криптовалюта» грецькою означає «таємниця».  Відправник «шифрує» повідомлення, це приховує його зміст від третьої сторони, а одержувач «розшифровує» повідомлення, тим самим робить його знову читабельним.

Криптовалюти використовують криптографію, щоб транзакції були конфіденційними та безпечними. Це означає, що вам не потрібно нічого знати про людину, щоб безпечно здійснювати з нею транзакції. Вам не потрібен банк чи компанія, що видає кредитні картки, уряд або будь-яка інша третя сторона посередині “шляху” вашої транзакції. Криптографія важлива не тільки для цифрових грошей — наш комп’ютер та мережі, до яких він підключений, постійно шифрують та розшифровують дані, від кожного пошуку в Google до кожного надісланого вами електронного листа. Тобто, криптографія не є чимось новим для нашого суспільства, ми вже давно користуємося благами криптографії в повсякденному житті.

Як працює шифрування з приватним та публічним ключем?

Мережа Bitcoin видає всім користувачам приватний ключ, з якого вона криптографічно генерує пов’язаний публічний ключ. Ви можете вільно передавати людям свій публічний ключ – насправді, це єдина інформація, яка потрібна, щоб надіслати вам біткоїн. Але для доступу до цих коштів потрібен приватний ключ.

Ваш публічний ключ генерується з вашого приватного ключа за допомогою методу, який називається «хешування», що бере рядок даних і обробляє їх за допомогою алгоритму. Пройти цей процес в зворотному напрямку практично неможливо, тому ніхто не зможе вгадати ваш приватний ключ із вашого публічного ключа. Оскільки ваші публічний і приватний ключі пов’язані, мережа знає, що ваш біткоїн належить вам – і залишатиметься вашим, допоки у вас є особистий приватний ключ.

Частиною того, що робить біткоїн революційним, є його вирішення проблеми подвійних витрат: мережа без посередників, яка використовує криптографічні методи для перевірки достовірності транзакцій. 

Ще одна особливість відсутності посередника полягає в тому, що транзакції з біткоїнами є незворотними. Незворотні транзакції є ключовою частиною вирішення проблеми подвійних витрат.

Інша половина рішення — це біткоїн-блокчейн, який є гігантською децентралізованою книгою (базою даних). Уявіть собі балансову книгу банку, яка документує кожну транзакцію та постійно перевіряється та оновлюється всіма комп’ютерами в блокчейн мережі.