Статті Крипто активи
Що таке Bitcoin NFT

Що таке Ордіналс? Посібник для початківців із Bitcoin NFT

Технічно, блокчейн Bitcoin не підтримує те, що ми називаємо незамінними токенами (NFT). На додаток, мережа не підтримує інфраструктуру для децентралізованого зберігання даних, тому багатьом користувачам незрозуміло, як взагалі могли з’явитись Bitcoin NFT.

Що таке Bitcoin NFT?

Розробники проєкту Ordinals придумали, як створювати NFT у блокчейні біткоїна, і навколо нового тренду вже формується ринок. Ordinals дозволяє додавати невзаємозамінні токени (NFT) до транзакцій біткоїна, що фактично створює ринок NFT всередині найбільшої криптовалютної мережі.

Виникнення унікальних токенів стало можливим завдяки об’єднанню трьох технічних рішень для мережі Bitcoin:

 • OP_return: функція, що створює в мережі виходи. За допомогою цих виходів на блокчейн можна записати сторонню інформацію – Inscriptions (написи або відбитки). Але спочатку OP_return дозволяв записувати лише короткі повідомлення розміром до 80 байтів.
 • Taproot: це оновлення для Bitcoin, прийняте у 2021 році для збільшення конфіденційності та пропускної спроможності в мережі. Серед іншого Taproot зняв обмеження на розмір повідомлення в OP_return, тому після апдейту стало можливим записувати порівняно великі пакети даних (до 400 Кб).
 • Ordinals: протокол, який додає систему обліку для сатоші (найменші одиниці біткоїна номіналом 0,00000001 BTC). Ordinals надають кожному сатоші порядковий номер, що дозволяє відстежувати їх і надавати певну цінність.

Тож, Bitcoin NFT – це «надписи» записані через функцію OP_return і прикріплені через протокол Ordinals до конкретної, пронумерованої сатоші, що відстежується. Крім Bitcoin NFT ви також можете зустріти назви Ordinals та Artifacts.

При створенні Ординала всі прикріплені дані записуються в блокчейн, на відміну від Ethereum, де зображення NFT зберігається в хмарі або на серверах власника смарт-контракту. На додаток, Taproot кваліфікує «напис» як witness data, а плата за запис на блокчейн whitness data нижча, ніж стандартних даних транзакції, тому виробництво таких псевдо-NFT обходиться порівняно дешево.

Що вам необхідно для початку роботи з Ordinals

Звичайний BTC-гаманець не підтримує функціонал, необхідний для створення та відстеження Ординалів, тому, щоб взаємодіяти з унікальними монетами, вам знадобиться:

 • Гаманець Ord з підтримкою Taproot та можливістю відстежувати сатоші. Ord це надбудова для гаманця Bitcoin Core, тому потрібно встановити спочатку його, а значить і повну ноду біткоїну.
 • Гаманець Sparrow. Це гаманець підтримує відстеження унікальних сатоші, але не вимагає установки повної ноди, тому можна назвати його лайт-гаманцем для Ординалів. Правда і функціонал у порівнянні з Ord обмежений, зокрема, не можна створювати свої «написи».

Зараз у розробці ще один сервіс – Ordinals Wallet. Планується що цей гаманець надасть весь функціонал для управління Ординалами зі зручним та зрозумілим інтерфейсом. Наразі, лише можна податись до списку очікування. Крім гаманця вам слід додати:

 • Ordinals: нативний сайт проєкту, на якому є оглядач. Ви можете в режимі реального часу відстежувати створювані “надписи” з усіма іншими даними. Це може бути корисним для перевірки Ординала під час обміну і моніторингу свіжих трендів.
 • Dune Analytics: оскільки централізованих аналітичних сервісів для ординалів поки немає, виручають користувальницькі дашборди. Просто шукайте на сайті борди за назвою Ordinals.

Основні операції з Ordinals

Тепер, коли ми маємо необхідний інструментарій для роботи, розгляньмо основні операції з Ординалами: створення, отримання та відправлення унікальних сатоші.

Створення Ordinals

Ринок Ординалів поки що на етапі зародження, а це означає, що у всіх є шанс створити колекцію та отримати всі переваги піонера в новому сегменті. Записати на блокчейн свій Ordinal з «написом» можна двома шляхами:

 • Складний, але безпечний: передбачає встановлення Bitcoin Core з повною нодою та Ord. Поки що це єдиний спосіб самостійно створити напис, не покладаючись на сторонню інфраструктуру.
 • Короткий і ризиковий: на Gamma або Ordinal Bot можна просто вставити свій BTC-гаманець, прикріпити потрібний файл або текст і отримати вже готовий Ординал на свою адресу. Процес створення «напису» виконує сервіс.

Передача Ordinals

Якщо створення нового Ординала це опціональний крок, який потрібен далеко не всім користувачам, то отримання та надсилання – маст-хев. Способів передати Ordinals на цей момент небагато:

 • Прямий: через гаманці Sparrow чи Ord. Правильно налаштований Sparrow без проблем відображає та отримує NFT, але при відправці потрібно враховувати ряд нюансів, тому ми рекомендуємо все ж таки встановлювати Ord.
 • Непрямий: через сховища Emblem. Цей сервіс дозволяє створювати в мережі Ethereum сховище, до якого можна додати токени з інших мереж. Саме сховище передається, а власник може його роздрукувати та відправити вміст на свій гаманець.

Зараз набирає обертів саме другий метод, оскільки інтегрує ординали в розвинену NFT-інфраструктуру Ефіру. Відбувається це так:

 1. Власник Ординала створює сховище на Emblem і додає до нього сатоші з написом.
 2. Далі сховище виставляється продаж через колекцію Emblem на OpenSea.
 3. Користувач може викупити сховище на цьому маркетплейсі, а потім роздрукувати його та відправити вміст на свій гаманець BTC.

Виходить свого роду міст між Ethereum та Bitcoin. І хоча це не найзручніший спосіб передачі, багато користувачів віддають йому перевагу, через більше безпеку в порівнянні з іншими методами.

Переваги та недоліки Bitcoin NFT

Як масовий тренд Ординали існують трохи більше ніж місяць, тому поки що складно оцінити наслідки цієї технології для мережі Bitcoin. Сатоші з написами, що відстежуються, створюють переваги і труднощі для різних учасників ринку.

Серед переваг:

 • Хайп і поява нового ринку: будь-яка галузь дозволяє отримати найбільший прибуток піонерам, тому ціни на першу тисячу створених Ординалів зараз вище, ніж на більшість NFT-колекцій на Ethereum.
 • Відродження інтересу до Біткоїна: вже довгий час BTC сприймається виключно як «цифрове золото» і використовується переважно для накопичення та довгострокових інвестицій. Ординали ж можуть повернути в мережу активність та привернути увагу криптанів, які до цього не були зацікавлені у покупці BTC.
 • Захищене децентралізоване зберігання даних: якщо виключити спекулятивний фактор, то Bitcoin одна з небагатьох мереж, які вважаються по-справжньому децентралізованими. До того ж Ординали повністю зберігаються он-чейн на відміну від Ethereum NFT, зображення яких записуються на сторонні хмарні сховища.

Серед основних проблем Ординалів:

 • Високий технічний вхідний поріг: вище ми перерахували базові інструменти для роботи з ординалами: їх порівняно важко встановити, а для управління використовується консольний інтерфейс. Не забуваємо також про ризик випадково витратити сатоші з «написом». Для досвідченого криптана це просто «особливості» роботи, але для новачка реальні труднощі.
 • Відсутність інфраструктури, зручних рішень для зберігання, передачі та торгівлі: Зараз все працює «на чесному слові», тому ризик нарватися на скам на порядок вище у порівнянні з традиційними NFT. Крім того, торгівля через ОТС дає більшу свободу спекулянтам, що підвищує ймовірність невигідної угоди.
 • Потенційно Ординали можуть перевантажити блокчейн: “Написи” займають у десятки разів більше місця в блоці, ніж звичайні транзакції, а Taproot дозволяє записувати ці дані порівняно дешево. Якщо Ординали стануть масовим явищем, то Біткоїн може зіткнутися з перевантаженням та його наслідками: багатогодинним очікуванням завершення транзакції та комісією у кілька десятків/сотень доларів.

Втім, поки що команда розробників Bitcoin Core не давала офіційних коментарів щодо поточної ситуації. Не виключено, що в Ординали можуть стати причиною нового конфлікту між розробниками, які прагнуть зберегти початкову концепцію Біткоїна та майнерами, які отримують прибуток від комісій.

Підсумки

Bitcoin NFT або Ординали — це сатоші, що відстежуються, до яких прикріплюється «надпис» — додаткова інформація у вигляді тексту або зображення. Самі сатоші при цьому залишаються взаємозамінними та можуть бути витрачені як звичайні монети, тому технічно не є NFT. Для взаємодії з Ординалами потрібен спеціальний гаманець та деякі технічні знання, тому новачкам може бути складно працювати у цьому сегменті.

Можливість записувати зображення в мережу Біткоїна фактично відкрила новий ринок, який поки що знаходиться в зародковому стані і не має інфраструктури. Попри це, ціни на багато біткоїн-колекцій вище ніж на Ethereum-аналоги, а ОТС-торгівля відкриває широкі можливості для спекуляцій на цьому ринку, тому заповзятливі криптани, що пропустили NFT-лихоманку на Ethereum, отримали другий шанс вирушити «на місяць».

Поки складно сказати чи довго з нами цей тренд і які наслідки він матиме для Bitcoin у довгостроковій перспективі, але якщо ви плануєте заробити на Ординалах — зараз саме час розпочати.