Статті Крипто активи
Що таке спалювання токенів (token burn)

Що таке спалювання токенів (token burn)

Збереження вартості активу, особливо у дуже волатильній сфері криптовалют, створює проблеми для своїх розробників через те що токени не підкріплені чимось із реального світу. Щоб розв’язати цю проблему та забезпечити довгострокову стійкість ціни, було розроблено багато інноваційних стратегій, щоб стимулювати інвесторів та підтримувати цінність монети.

Одним із поширених методів є спалювання, що передбачає вилучення монет з обігу. Ця дія зменшує загальну пропозицію криптовалюти, посилюючи дефіцит і згодом підвищуючи вартість кожної монети, що залишилася.

Як працює спалювання токенів?

По суті, спалювання токенів — це загальний термін, який означає знищення або видалення частини токенів із загальної пропозиції. Існують різні способи досягти цього, наприклад надсилання монет на гаманець закриті ключі якого є невідомі. Цей гаманець може отримувати лише активи, таким чином фактично роблячи їх недоступними. 

Головна мета спалювання токенів полягає у зменшенні обігу токенів, задля захисту від знецінення та заохочення тих, хто купив та тримає актив. Адже при спалюванні створюється штучний дефіцит монет, що призводить до зростання їх вартості, якщо попит залишається постійним. Проте на практиці це працює в тому випадку, якщо токен є популярний на ринку, а проєкт має гарну репутацію.

Серед переваг спалювання монет:

  • Зміцнення спільноти. За деякими з найпопулярніших альткоїнів стоять великі спільноти. Успішні блокчейн-проєкти, як правило, мають численну армію інвесторів, які активно їх використовують. Великі ініціативи зі спалювання токенів, показують, що творці проєкту зацікавлені в успіху проєкту та його інвесторів.
  • Підтримка вартості. Мета спалювання токенів — стабілізувати ціни та підвищити довіру серед інвесторів. Коли попит залишається стабільним, зменшення загальної пропозиції монети може призвести до підвищення цін.

Ще одним схожим інструментом контролювання емісії токенів є зворотний викуп, при якому проєкт викуповує свої токени з обігу, скорочуючи пропозицію. Під час зворотного викупу проєкт використовує свої власні активи для викупу своїх токенів у простих інвесторів за ринковою ціною. Придбані в процесі зворотного викупу активи зберігаються в гаманцях організації, і не обов’язково знищуються.

Проєкти які проводять спалення токенів

Спалювання токенів стало популярним серед розробників монет десь у 2017 році. Творці таких монет як BNB (Binance Coin), BCH (Bitcoin Cash) та XLM (Stellar) були одними з перших, хто застосував цей метод. 

Binance Coin. Під час розробки BNB його творці вирішили, що спочатку буде випущено 200 млн. BNB, але згодом загальна кількість токенів скоротиться до 100 млн. З цією метою біржа кожні три місяці витрачає 20% прибутку на викуп і подальше знищення токенів.

На момент написання статті біржа Binance провела 25 щоквартальних викупів та спалень токенів. Загальна кількість знищених BNB вже наблизилась до 49 мільйонів BNB зі 100 запланованих на суму понад 10 мільярдів доларів.

Інфографіка про 15 останніх спалень BNB токенів. Жовтим – кількість викуплених з обігу токенів BNB. Зеленим – вартість BNB у доларах США.

Ethereum. У 2021 році, Ethereum запустив механізм спалювання як спосіб переходу до своєї нової мережі Proof-of-Stake із попередньої Proof-of-Work. Тоді розробники Ethereum запровадили оновлення EIP-1159 яке реструктуризувало модель комісій. Після цього почалося спалювання ETH при кожній транзакції.

Основні причини, через які розробники Ethereum почали спалювати ETH у великих масштабах, полягають у тому, щоб зменшити винагороду, доступну майнерам Ethereum, та стабілізувати комісію за транзакції. Завдяки цьому оновленню у мережі Ethereum вже було спалено понад 3 мільйони ETH (приблизно 600 мільйонів доларів), і це число продовжує зростати з кожним днем.

Shiba Inu. Цей мем-проєкт є одним із найпопулярніших у криптоспільноті. Під час його запуску, творці відправили 50% від загальної кількості SHIB Віталіну Бутеріну (співзасновнику Ethereum), який своєю чергою спалив понад 400 трильйонів SHIB на суму понад 6 мільярдів доларів.

У квітні 2022 року розробники Shiba Inu запустили портал спалювання SHIB, на якому ті, хто вирішив спалити свої токени SHIB, отримали інший токен, burntSHIB, в обмін на який виплачуються винагороди в токені RYOSHI.

Чи впливає спалювання на ціну токена?

Спалювання токенів може вплинути на вартість ціну токена, але цей вплив є непрямий. Як правило, зниження числа монет в обігу є гарною новиною, що сприяє зростанню популярності та вартості активу. Хоча це не головний фактор, що спричиняє значну зміну ціни, вилучення певної кількості токенів з обігу створює дефіцит і потенційно збільшує вартість токенів, що залишилися. Це гарантує, що попит на токен залишається незмінним або зростає.

Для розуміння всієї ситуації необхідно аналізувати довготривалу динаміку зміни пропозиції. Важливо зазначити, що багато інших факторів можуть впливати на рух ціни токена, включаючи настрої ринку, репутація проєкту, загальні ринкові умови, сприйняття інвесторами, політичні зміни тощо. Спалювання токенів не є стратегією гарантованого зростання ціни, однак у більшості випадків існує позитивна кореляція між спалюванням токенів та ростом ціни.

Завершальні думки

Протягом багатьох років спалювання токенів було одним із найефективніших методів для підвищення та стабілізації вартості криптоактивів. Прозорість та стабільність при кожному спалюванні токена створюють більший стимул для інвесторів довіряти проєкту та підтримувати ціну монети на високому рівні. Все частіше проєкти вдаються до такої практики, оскільки основна ідея дуже проста: зменшення загальної кількості токенів робить їх ціннішими зі збільшенням попиту них.

Хоча спалення не гарантує негайного збільшення вартості токена, воно може виявитися корисним протягом певного періоду часу, особливо якщо проєкт має велику базу користувачів. Інші переваги спалювання токенів, включають зміцнення спільноти, зниження ймовірності спам-атак у мережі та стримування інфляції. Таким чином, хоча може здатися, що проєкт просто спалює гроші, у довгостроковій перспективі результат може бути колосальним.