Статті Способи заробітку
Тестнети і як на них заробити

Тестнети і як на них заробити

Види тестнетів і як на них заробити

Будь-який новостворений проєкт потребує детального тестування та пошуку недоліків у системі. Звичайні проєкти зазвичай наймають для цього Q/A тестувальників, однак ми ж говоримо про крипту – простір, в якому розробники надзвичайно тісно співпрацюють та спілкуються з майбутніми користувачами. У Web3-проєктів підхід більш відкритий: розробники залучають усіх майбутніх юзерів до тестування, щоб створити велике навантаження та знайти всі проблеми й, як то кажуть, баги.

Коли продукт чи сервіс знаходиться у бета-версії й активно тестується користувачами, це означає, що він функціонує в режимі тестнету (від англ. testnet – тестова мережа), тобто у тестовій мережі. Після завершення цього періоду зазвичай планують вихід продукту чи сервісу на ринок в основній мережі, яка також називається мейннетом (від англ. mainnet – основна, головна мережа).

Проєктам вигідно проводити публічні тестнети, оскільки вони допомагають без великих зусиль і затрат провести фундаментальне тестування. Доволі часто після повноцінного запуску команди вирішують нагородити активних користувачів-тестувальників, аби віддячити їм за внесок у розвиток проєкту. Нагороди можуть бути різними: від звичайного мерча проєкту до кількох тисяч доларів у токенах.

Інколи проєкти одразу заявляють, що всі учасники тестнету в майбутньому отримають нагороди (це називається Incentivized Testnet – у перекладі “тестнет зі стимулом”). Часом про нагороди нічого не йдеться, а подекуди юзерам влаштовують приємні сюрпризи. Однак трапляються й випадки, коли учасники можуть зовсім нічого не отримати. 

Загалом виділяють декілька типів тестнетів:

  • Звичайне тестування платформи
  • Ноди. Детальніше можете прочитати тут – https://tsecrypto.com/article/shho-take-nody/ 
  • Тестування на рівні коду (для програмістів)
  • Контент-мейкінг (спеціальні конкурси, завданнями яких є створення контенту різного виду – меми, інфографіка, відео і т.п.)

Далі поговоримо про кожний вид тестнету окремо. 

Звичайне тестування платформи

Найчастіше до такого виду тестнету долучаються DeFi-платформи, криптогаманці, децентралізовані біржі (DEX) та інші платформи, з якими юзери взаємодіють через сайт. Яскравим прикладом такого тестнету є проєкт UMEE. Все, що потрібно було зробити, – це приєднати криптогаманець до платформи, додати ліквідність за допомогою тестових токенів і повідомляти команду про знайдені баги. В результаті таких дій юзери отримали винагороду в розмірі від $70 до $300 в токенах $UMEE залежно від кількості витраченого на тестування часу. 

Ноди

Детальніше про це розповідали в минулій статті. Ноди потрібні для функціонування будь-якої PoS-мережі. Доволі часто тестнети, в яких потрібно встановлювати ноду, проводяться для відбору майбутніх валідаторів в основній мережі. Стати таким валідатором достатньо складно, адже для цього потрібно мати поглиблені знання в програмуванні. Але нерідко проєкти нагороджують юзерів, які просто долучились до активностей. Гарним прикладом є проєкт NYM, який нагородив юзерів токенами проєкту та пріоритетним доступом до ICO за те, що вони тримали ноду протягом тестнету.

Контент-мейкінг

Деякі проєкти створюють для тестнетів конкурси та різні градації завдань. Прикладом такого тестнету є проєкт KYVE. Для юзерів був створений лідерборд та велика кількість завдань: встановлення нод, репости у твіттері, створення відеогайдів та оглядів проєкту, мемів та статей. 

Де шукати актуальні тестнети? 

На просторах інтернету є багато інфлюенсерів та команд, які часто публікують цікаві та амбіційні проєкти, до яких можна залучитися та протестувати. До прикладу, ви можете стежити за телеграм-каналами наших партнерів, або ж зайнятися самостійним пошуком за допомогою вказаних нижче ресурсів.

Google

Звичайнісінький пошуковий запит на тему тестнетів якщо й не засипле вас вигідними можливостями, то хоча б вкаже дорогу до них. Здається, ще Конфуцій казав, що той, хто вміє гуглити, в крипті точно не пропаде. Спробуйте пошукові запити типу “live testnet crypto”, “public testnet launch”, “public testnet release” та інші.

Medium та Mirror.xyz

Обидві платформи створені для публікації текстових гайдів, прес-релізів, оглядів та інших видів текстового контенту. Зазвичай криптани заводять там власні блоги, де часто розповідають про можливості заробітку, в тому числі тестнети.

До речі, для більш точкового пошуку тестнетів саме на цих двох платформах можна використати цікаву фішку вже згаданого нами Google. Для цього просто додайте до свого пошукового запиту через пробіл наступну формулу:

site:адреса сайту

Профіт! Пан Гугл покаже вам лише публікації на конкретному ресурсі за заданими ключовими словами.

Twitter

Ви ж знаєте, що Твіттер – то святиня всіх, хто так чи інакше розпочинає працювати з криптою? Так отож, у цій соцмережі публікуються найсвіжіші новини та оновлення щодо тестнетів. Ну ви вже зрозуміли, за якими ключовими словами розгрібати результати пошукової видачі.

Скільки можна заробити на тестнетах? 

Це ду-у-у-уже залежить від самого проєкту. Якщо команді вдалося зібрати не один мільйон під час раунду чи раундів фінансування, є висока ймовірність, що вони не скупитимуться на нагороди для ранніх користувачів. Є й проєкти, які максимум готові нагородити користувачів OG ролями в Discord. В цілому ж на тестнетах можна заробити й $5, й $10, й $50, й набагато більше, але необхідно розуміти: на такі вигідні тестнети подекуди доведеться чекати кілька місяців, та й конкуренція між користувачами буде високою.

Чи варто брати участь у тестнетах, якщо далеко не всі проєкти дають винагороди? 

Однозначно так! З досвідом ви зможете краще розуміти, в яких проєктах краще брати участь, щоб отримати максимальну винагороду. Також слід розуміти, що в  крипті безоплатну працю над 20 проєктами може перекрити один тестнет, нагородивши вас десятками тисяч доларів.