Статті Вступ в ДеФі (DeFi)
Протокольні DAO, Благодійні DAO, Грантові DAO, Інвестиційні DAO, NFT DAO, Соціальні DAO. Bankless DAO, MakerDAO, Uniswap, UkraineDAO, Big Green DAO, FlamingoDAO, ConstitutionDAO

Типи ДАО та їх найпопулярніші представники

У попередній статті ми з’ясували що таке DAO, їх особливості функціонування, мету створення, різновиди систем управління, їх переваги та недоліки. Для того, щоб заглибитись в особливості ДАО та розібратись в їх різновидах, ми поспілкувалися з Дмитром Котляровим, засновником українського проєкту DeXe Network. Наразі, команда DeXe займається розробкою масштабного інфраструктурного проєкту для менеджменту і створення ДАО.

На момент написання статті існувало понад 2,000 DAO із сукупними активами на суму більш ніж 20 млрд доларів. При цьому кількість DAO продовжує постійно зростати, а активність таких спільнот демонструє шалений бум з грудня 2021-го року. 

Через свій стрімкий розвиток, нові типи DAO розробляються регулярно. Кожен з них призначений для різних цілей, тому ми не зможемо охопити кожну категорію. Проте ми розглянемо 8 найпопулярніших категорій DAO, серед яких: Протокольні DAO, Благодійні DAO, Грантові DAO, Інвестиційні DAO, DAO колекціонерів, Соціальні DAO, Сервісні DAO та Медійні DAO.

Протокольні DAO 

Це різновид DAO, головна задача якого полягає у керуванні децентралізованим протоколом. До проєктів цього типу належать MakerDAO, Uniswap, Compund, Uniswap, Aave та Yearn Finance, які зазвичай після запуску протоколу випускають токени та розподіляють їх серед користувачів. Спільноти у подібних протоколах не приймають 100% рішень, але мають низку напрямків, де вони можуть впливати на роботу протоколу.

MakerDAO керує DeFi додатком для кредитування у мережі Ethereum, у якому власники токенів MKR можуть голосувати за зміни в протоколі Maker, такі як сума забезпечення для боргових позицій із заставою (CDP), річне запозичення та припинення роботи в разі збою блокчейну Ethereum.

Uniswap запустив свій токен управління UNI у 2020 році, надавши спільноті право голосу в розробці та діяльності децентралізованої біржі Uniswap. Власники токенів UNI контролюють управління Uniswap, скарбничий фонд UNI, та комісії протоколу.

Yearn Finance використовує свій токен YFI для делегування фінансування сховищам DAO. В екосистемі таких сховищ схвалені DAO можуть отримувати фінансування від власників токенів YFI. Андре Кроньє, засновник YFI, також розробив Coordinape, інструмент, який можна використовувати для розподілу коштів і винагороди авторів. Метою цієї системи є подолання розриву, який існує у звичайній системі управління персоналом і оплати праці.

Благодійні DAO

Благодійні DAO організації мають на меті просувати соціальну відповідальність, об’єднуючись навколо спільної місії, щоб створити значний вплив на криптосферу. Основною задачею цих спільнот є сповіщення про значні зміни, які можуть мати позитивний вплив на світ, використовуючи можливості технології блокчейн. Серед благодійних ДАО можна виділити Big Green DAO, UkraineDAO, Angel Protocol, PopcornDAO та Endaoment. 

UkraineDAO. Здатність DAO організовувати та швидко досягати мети є чудовою демонстрацією потенціалу Web3. Найкращим прикладом є UkraineDAO яке змогло зібрати понад 3 мільйони доларів у ETH для підтримки української армії у дуже короткі строки.

Big Green DAO це одне з перших благодійних DAO, з революційною концепцією, яке зосереджується на навчанні людей як вирощувати їжу, основ психічного здоров’я та впливу на клімат. Це DAO було створено, щоб допомогти реструктуризувати процес надання грантів благодійною організацією Big Green та покращити її фінансове становище.

Грантові DAO

Першою сферою застосування DAO були гранти. Учасники вкладають кошти у такі DAO, а потім голосують, вносячи управлінські пропозиції, кому ці кошти надати та на яких умовах Основна мета таких DAO — запропонувати фінансову підтримку новим проєктам, які сприяють суттєвим змінам в екосистемі або розробляють революційні продукти.

Процес запиту та отримання грантів від грантових DAO нагадує звичну процедуру подання заявки на грант від звичайних некомерційних організацій. Зацікавлені подають пропозиції, які потім підлягають голосуванню громади. Спільнота встановлює критерії для виділення коштів, охоплюючи такі фактори, як розмір проєкту, необхідне фінансування, потенційний вплив на екосистему і можливості команди. Серед відомих представників: GitCoin DAO, MolochDAO, Aave Grants DAO, Panvala DAO, Common Fund та Giveth DAO.

Aave Grants DAO це програма грантів яка керується спільнотою для фінансування ідей, представлених спільнотою протоколу Aave, з акцентом на розширення можливостей мережі розробників спільноти та її екосистеми. Метою програми є надання ресурсів для розвитку екосистеми Aave таким чином, щоб вона могла масштабуватися з часом.

MolochDAO є втіленням двох концепцій, грантових та благодійних DAO та пропонує революційний підхід до колективного прийняття рішень і розподілу ресурсів. Його основна мета полягає в безкорисливому виділенню капіталу задля розвитку та підтримки інфраструктури блокчейну Ethereum.

Інвестиційні DAO

Ці DAO об’єднують капітал для інвестування в Web3 стартапи на ранній стадії. Попри те що такі DAO мають набагато більше юридичних обмежень у порівнянні з грантовими, вони показали, що будь-хто може зібрати групу для інвестування великих сум та низьким порогом входження. Розподіл прибутку у них здійснюється за допомогою смарт-контрактів, а рішення ухвалюються шляхом голосування. Найпопулярніші представники: Metacartel, BessemerDAO, The LAO, Stacker Ventures, Krause House DAO та Syndicate.

MetaCartel прагне бути в епіцентрі руху Web3 шляхом фінансування і підтримки окремих людей і команд. Місія MetaCartel полягає в тому, щоб прискорити та стимулювати широке впровадження Web3, щоб зробити світ багатшим і справедливішим.

Krause House DAO — це DAO, головна мета якого купити професійну команду НБА. Члени DAO Krause House братимуть участь у прийнятті рішень, що впливають на робочі процедури купленої команди, включаючи загальне управління, продаж квитків, мерчандайзинг і партнерства.

DAO колекціонерів

Ви також можете розглядати цей вид DAO як NFT DAO. По суті, одна з головних цілей DAO колекціонерів зосереджена на зборі коштів, щоб спільнота могла придбати та мати право власності на NFT та інші цифрові предмети колекціонування. В таких DAO кожен учасник володіє часткою предмета, що відповідає його особистій частці пулу. Серед популярних можна назвати ConstitutionDAO, FlamingoDAO, Gremlins, B2DAO, Whales та Metafactory.

FlamingoDAO виник під час буму NFT, і купували тоді неймовірно дорогі NFT від цифрових художників, таких як Pak, Hackatao, XCopy. Також вони придбали CryptoPunk #2890 у 2021 році за 760 тисяч доларів.

ConstitutionDAO була створена іншою групою колекціонерів, маючи на меті купити Конституцію Сполучених Штатів. Примітно, що ConstitutionDAO зібрав ETH на суму 47 мільйонів доларів США за один тиждень, щоб спробувати купити перше видання Конституції США на аукціоні Sotheby’s.

Соціальні DAO

Соціальні DAO, або DAO для творців, зосереджені на об’єднанні однодумців, таких як розробники, художники та творчі особи. Соціальні DAO це природна еволюція групових чатів, де друзі стають колегами. Ці DAO створюють середовище, де учасники можуть вивчати нове, активно беручи участь у відкритих проєктах та спільній роботі при цьому отримуючи винагороди. 

Попри соціальну орієнтованість цих DAO, зазвичай вони мають бар’єр для входу, наприклад володіння певною кількістю токенів, володіння NFT або особисте запрошення. Найпопулярніші представники: Developer DAO, Friends With Benefits, Radicle, Cabin DAO та Coinartist.

Developer DAO — це колектив розробників, який зосереджений на створенні майбутнього Web3. Щоб приєднатися до Developer DAO, учасники повинні мати Genesis NFT або бути запрошеним на приватний сервер Discord.

Friends With Benefits — DAO для творців, яке зосереджене на створенні спільноти та розвитку творчості. Доступ до Friends With Benefits становить 75 токенів FWB, і після вступу учасники отримують повний доступ до спілкування з розробниками, художниками, творчими людьми та відвідування ексклюзивних заходів.

Сервісні DAO

Стрімкий ріст кількості нових токенів та проєктів призвів до дефіциту кваліфікованих фахівців у криптосфері. Саме це і стало причиною появи сервісних DAO. По своїй суті, вони є рекрутинговими агентствами, спрямованими на потреби криптогромади.

Від юридичних завдань до креативних, від управління до маркетингу, від розробки програмного забезпечення до управління капіталом, сервісні DAO створюють умови для наймання співробітників, готових наближати еру Web3. Серед знакових представників є HoneyDAO, LexDAO, Vector DAO, Fire Eyes DAO та CRE8RDAO.

LexDAO — це децентралізований колектив професіоналів з правової інженерії, який пропонує юридичне врегулювання коду смарт-контрактів. LexDAO навчає сертифікованих інженерів-юристів та будують сертифіковані блокчейн-програми.

HoneyDAO — це колектив інфлюєнсерів, досвідчених інвесторів, та розробників криптовалют, які спільно працюють над покращенням DeFi. Послуги HoneyDAO включають управління контентом, підтримку соціальних мереж, управління спільнотою, бета-тестування, маркетингові послуги, перевірка коду та налагодження партнерств.

Медійні DAO

Медійні DAO переосмислюють спосіб взаємодії авторів, стримерів та споживачів із контентом. Їх головна мета зробити споживання контенту двостороннім процесом. Вони використовують блокчейн для створення платформ для взаємодії творців і споживачів напряму. Такі платформи дозволяють творцям поширювати контент у безпечний і прозорий спосіб, а споживачам взаємодіяти зі своїми кумирами напряму. Найпопулярніші представники: Bankless DAO, Forefront, Joystream, Radar, Dreams Never Die DAO та talentDAO.

Bankless DAO має на меті розширення “безбанківських” грошових систем шляхом просування медіа, культури та освіти, пов’язаних із такими системами. Це DAO прагне розширити сфери використання “безбанківських” грошей і зробити їх доступними для більшої кількості людей.

Forefront DAO – це спільнота творців, художників та письменників, які працюють над створенням нового типу медіаплатформи. Основна задача цієї платформи забезпечити обмін медіа та фінансовими даними, пов’язаною з соціальними токенами, NFT та іншими DAO. DAO надає фінансування, ресурси та підтримку своїм членам, дозволяючи їм експериментувати з новими формами висвітлення та створення спільнот.

Завершальні думки

Зрештою, DAO об’єднують групи людей заради загального блага. Створення екосистеми, яка не потребує центрального керівного органу. Коли ви робите внесок у проєкт, яким ви захоплені, ви також зацікавлені в його успіху разом з усіма іншими учасниками. Цей успіх набуває багатьох форм, від фінансових прибутків до творчих можливостей, співпраці з громадою, а іноді й все одночасно.