Статті Крипто активи
Віртуальна валюта Центрального банку (CBDC)

Віртуальна валюта Центрального банку (CBDC)

Паперові купюри та монети скоро залишаться у минулому через новий фінансовий інструмент – цифрові валюти центральних банків (CBDC). Уряди та регулятори зараз приділяють набагато більше уваги криптовалютам, намагаючись ухвалити нові законодавства, які дозволять більш жорстко контролювати ситуацію. Проте, як регулятори, так і уряди знають про багато переваг криптовалют, тому продовжують впроваджувати CBDC проєкти по всьому світу.

Станом на березень 2023 року їх вивченням понад 100 країн світу. США та Китай, своєю чергою, вже запустили пілотні програми CBDC у національній криптовалюті. Лише декілька країн повноцінно запустили CBDC, серед них Ямайка, Нігерія та Багами. В цій статті ми розповімо, що таке CBDC, у чому їх переваги, та як криптоактиви можуть витіснити традиційний фіат.

Що таке CBDC?

Цифрові валюти центральних банків (CBDC – Central Bank Digital Currency) – це фіатні валюти, які існують у цифровій формі та випускаються центральними банками. Вони є цифровим аналогом державної валюти, тому залишаються в системі традиційної фінансової системи. Цінність CBDC залежить від довіри до емітента, в нашому випадку національного центрального банку і, зрештою, політичної влади, що стоїть за ним.

Також CBDC не можна вважати стейблкоїнами, тому що цифрові гроші безпосередньо забезпечені центральним банком. Грубо кажучи, це не монетки, які ЦБ випустив під заставу паперових грошей, а повноцінна частина грошової маси. Цифрова валюта не репрезентує гроші, вона є грошима.

Функції CBDC

Існує декілька функцій які може виконувати національна криптовалюта. Вплив CBDC на фінансову систему країни буде залежати від того які функції в нього будуть закладені:

  • Функція готівки. Користувачам пропонують перехід від традиційних грошей на їхній більш зручний цифровий варіант. Поява таких криптогрошей майже не вплине на грошово-кредитну політику країни.
  • Функція платіжної системи. Оплачувати товари та послуги стане зручніше та простіше, але при цьому різко зросте роль ЦБ на ринку платіжних систем. Національна криптовалюта безпосередньо конкуруватиме з платіжними системами, що призведе до значних змін у грошово-кредитній політиці.
  • Депозитна функція. У цьому випадку грошово-кредитну політику чекають глибокі зміни. З іншого боку, зміниться роль комерційних банків.

Центральний банк може випустити CBDC для фізичних осіб чи фінансових інститутів. У цьому випадку сценарії використання та сфери застосування нового типу грошей будуть сильно відрізнятися.

Чи зможуть CBDC замінити криптовалюти?

Ні, тому що вони мають різні цілі. Завдання цифрових грошей — бути цифровими грошима, тобто універсальним обмінним товаром та законним платіжним засобом. Криптовалюти в поточному стані — це і засіб для інвестицій, і інфраструктурне рішення для запуску фінансових проєктів. Вони не є загальноприйнятими активами для платежів, хоча все більше бізнесів по всьому світі займаються адопшеном (впровадження криптовалют як методу оплати).

Все ж таки CBDC у теорії зможе трохи спростити роботу з криптовалютами. Наприклад, при легалізації криптовалют Нацбанк може запустити звичайнісінький міст для перенесення цифрових гривень або євро на блокчейн.

Ризики впровадження CBDC

Запуск CBDC перенесе суттєві технологічні ризики на державний сектор і, зрештою, на платників податків, які нестимуть основний тягар експериментальних технологій. 

Кіберзагрози. CBDC вимагає централізацію, яка посилить і кібервразливість та збільшить масштаби атак. Так само як банкрутство будь-якого банку підриває довіру до банківської сфери, CBDC може перенести цей ризик на ЦБ та на політичної влади загалом.

Конфіденційність та захист споживачів. CBDC, особливо якщо вона випущена на рівні роздрібної торгівлі не демократичним урядом, може являти собою посягання на конфіденційність та захист споживачів. В злих руках CBDC може перетворитися на зброю проти громадян, такому як потенційне блокування законних транзакцій людям, які потрапили у немилість.

Проблема децентралізації. Якщо CBDC взагалі має працювати, принаймні у тому вигляді, в якому вона нині задумана, вона повинна працювати на базі блокчейну. У цьому полягає загадка з технологічної, операційної та управлінської точки зору, яка полягає в тому, що децентралізація та розподіл блокчейнів є ключовими. Таким чином, CBDC, випущений і керований центральним органом, ймовірно, буде включати системи із замкнутим циклом або псевдоблокчейни, які, своєю чергою матимуть ті самі потенційні вразливості, для боротьби з якими була придумана технологія блокчейну.

Чи є доречним впровадження CBDC в Україні?

За останні два роки Україна показала разючий приклад диджиталізації та інтеграції громадян у державні сервіси. Число користувачів програми «Дія» з початку повномасштабної війни зросло на 4 млн і зараз становить 18 млн. Тож, наступним витком еволюції цифровізації є використання цифрової валюти центрального банку (CBDC).

Переваги впровадження CBDC в Україні під час війни:

  • Фінансовий моніторинг. CBDC дає можливість фінансового контролю на всіх рівнях: вхідних та вихідних платежів, чиновників, представників СБУ, бізнесменів, військових, волонтерів, та звичайних громадян України.
  • Доступ до платежів 24/7. Відділення комерційних банків можуть бути далеко, а послуги мати обмежений час роботи, тоді як CBDC пропонують цілодобові платежі в будь-якому місці, включаючи мобільні пристрої, розумні карти та програми.
  • Покращені транскордонні платежі. Транскордонні CBDC можуть допомогти зменшити залежність від посередників, а отже, зменшити витрати на транзакції та час. 54% центральних банків очікують, що CBDC «суттєво» зменшать вартість транскордонних транзакцій, а ще 31% – на відчутну економію.
  • Боротьба з корупцією. Минулого року держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Україна втрачає $40 млрд, що становить приблизно 30% свого ВВП через корупцію. І це одна із найважливіших проблем в Україні. Технологія CBDC може значно покращити прозорість та боротьбу з відмиванням коштів, а також підтримати антикорупційні кампанії урядів та МВФ.
  • Контроль оподаткування. CBDC може зробити оподаткування простішим, безпечнішим та надійнішим. Основні плюси включають оподаткування у реальному часі, автоматичний аудит та інтеграцію з державними та приватними реєстрами.
  • Інвестиційна привабливість. CBDC створює економічну прозорість та вирішує безліч ризиків, на які звертають увагу зовнішні інвестори, заводячи інвестиції в країну або оцінюючи ризики. Приплив інвестицій в Україну – важливий момент для підтримки економіки у воєнний час та у період стрімкого повоєнного відновлення.

Завершальні думки

CBDC може стати наступним етапом еволюції грошей. Вони можуть зробити поточну платіжну інфраструктуру безпечнішою і прозорішою, а можливо, і швидшою. Водночас додаткові переваги, які компанії або кінцеві споживачі відчують на собі від впровадження CDBC, дуже обмежені. Враховуючи ці стимули, які будуть у державного сектора в результаті впровадження CDBC, можна з упевненістю припустити, що незабаром CDBC буде впроваджено і в Європі.

Досвід провідних країн, якщо він виявиться успішним, переймуть інші, навіть номінально демократичні. У світі, де CBDC є пріоритетним засобом розрахунків, у тому числі транскордонних, більшість фінансових систем стануть дуже прозорими.