Статті Блокчейни
Як працює Біткоїн?

Як працює Біткоїн?

Важливо розуміти, що Біткоїн складається із трьох окремих компонентів, які об’єднуються для створення децентралізованої платіжної системи:

  • Мережа Біткоїн
  • Власна криптовалюта мережі Біткоїн, сама монета – біткоїн (BTC).
  • Біткоїн-блокчейн

Біткоїн працює в одноранговій мережіОднорангова мережа - це мережа, учасники якої взаємодіють (виконують певні дії / здійснюють транзакції) між собою не звертаючись до одного центрального органу. У цій системі відсутня ієрархія та всі учасники системи є рівноправними між собою., де користувачам не потрібна допомога посередників для виконання та перевірки транзакцій. Користувачі можуть безпосередньо під’єднати свій комп’ютер до цієї мережі та завантажити її загальнодоступну книгу, в якій записані всі історичні транзакції біткоїнів.

Цей реєстр використовує технологію, відому як «блокчейн», так звану «технологією розподіленого реєстру». Технологія блокчейну дозволяє перевіряти, зберігати та впорядковувати криптовалютні транзакції незмінним та прозорим способом. Незмінність та прозорість є життєво важливими параметрами для платіжної системи, що базується на нульовій довірі.

Коли нові транзакції підтверджуються та додаються до реєстру, мережа оновлює копію реєстру кожного користувача, щоб відобразити останні зміни. Уявіть, що це як про відкритий документ Google, який автоматично оновлюється, коли будь-хто, хто має доступ, редагує його вміст.

Як випливає з назви, біткоїн-блокчейн є цифровим рядком хронологічно впорядкованих «блоків» — фрагментів коду, що містять дані про транзакції біткоїнів. Проте важливо зазначити, що перевірка транзакцій та майнінг біткоїнів – це окремі процеси. Майнінг все ще може відбуватися незалежно від того, додані транзакції в блокчейн чи ні. Так само різке зростання кількості біткоїн-транзакцій не обов’язково збільшує швидкість, з якою майнери знаходять нові блоки.

Незалежно від обсягу транзакцій, що очікують на підтвердження, біткоїн запрограмований таким чином, щоб нові блоки додавалися в блокчейн приблизно кожні 10 хвилин.

Завдяки публічному характеру блокчейну всі учасники мережі можуть відстежувати та оцінювати транзакції біткоїнів у режимі реального часу. Ця інфраструктура знижує ймовірність проблем з онлайн-платежами, відомими як подвійні витрати. Подвійна витрата виникає, коли користувач намагається двічі витратити ту саму криптовалюту.

Петро, у якого є один біткоїн, може спробувати відправити його Тані та Маші одночасно і сподіватися, що система його не виявить.

Подвійне витрачання коштів у традиційній банківській системі запобігається, оскільки погодження здійснюється центральним органом. Це також не проблема з готівкою, тому що ви не можете передати двом людям одну і ту ж доларову купюру.

Біткоїн, однак, має тисячі копій однієї і тієї ж бухгалтерської книги, і тому потрібно, щоб вся мережа користувачів одноголосно погодилася з дійсністю кожної транзакції біткоїнів, яка має місце. Ця угода між усіма сторонами називається консенсусомКонсенсус - це процес прийняття рішень групою, в якому всі члени системи готові прийти до єдиного спільного рішення в інтересах всієї групи (системи).

Так само, як банки постійно оновлюють баланси своїх користувачів, кожен, хто має копію реєстру біткоїнів, несе відповідальність за підтвердження та оновлення балансів усіх власників біткоїнів. Отже, виникає питання: як мережа Біткоїн забезпечує досягнення консенсусу, навіть незважаючи на те, що по всьому світу зберігається безліч копій публічної книги? Це робиться за допомогою процесу, відомого як «proof-of-work» – доказ виконання роботи.