Протокольні DAO, Благодійні DAO, Грантові DAO, Інвестиційні DAO, NFT DAO, Соціальні DAO. Bankless DAO, MakerDAO, Uniswap, UkraineDAO, Big Green DAO, FlamingoDAO, ConstitutionDAO

У попередній статті ми з’ясували що таке DAO, їх особливості функціонування, мету створення, різновиди систем управління, їх переваги та недоліки. Для того, щоб заглибитись в особливості ДАО та розібратись в їх різновидах, ми поспілкувалися з Дмитром Котляровим, засновником українського проєкту DeXe Network. Наразі, команда DeXe займається розробкою масштабного інфраструктурного проєкту для менеджменту і створення ДАО.

На момент написання статті існувало понад 2,000 DAO із сукупними активами на суму більш ніж 20 млрд доларів. При цьому кількість DAO продовжує постійно зростати, а активність таких спільнот демонструє шалений бум з грудня 2021-го року. 

Через свій стрімкий розвиток, нові типи DAO розробляються регулярно. Кожен з них призначений для різних цілей, тому ми не зможемо охопити кожну категорію. Проте ми розглянемо 8 найпопулярніших категорій DAO, серед яких: Протокольні DAO, Благодійні DAO, Грантові DAO, Інвестиційні DAO, DAO колекціонерів, Соціальні DAO, Сервісні DAO та Медійні DAO.

Протокольні DAO 

Це різновид DAO, головна задача якого полягає у керуванні децентралізованим протоколом. До проєктів цього типу належать MakerDAO, Uniswap, Compund, Uniswap, Aave та Yearn Finance, які зазвичай після запуску протоколу випускають токени та розподіляють їх серед користувачів. Спільноти у подібних протоколах не приймають 100% рішень, але мають низку напрямків, де вони можуть впливати на роботу протоколу.

MakerDAO керує DeFi додатком для кредитування у мережі Ethereum, у якому власники токенів MKR можуть голосувати за зміни в протоколі Maker, такі як сума забезпечення для боргових позицій із заставою (CDP), річне запозичення та припинення роботи в разі збою блокчейну Ethereum.

Uniswap запустив свій токен управління UNI у 2020 році, надавши спільноті право голосу в розробці та діяльності децентралізованої біржі Uniswap. Власники токенів UNI контролюють управління Uniswap, скарбничий фонд UNI, та комісії протоколу.

Yearn Finance використовує свій токен YFI для делегування фінансування сховищам DAO. В екосистемі таких сховищ схвалені DAO можуть отримувати фінансування від власників токенів YFI. Андре Кроньє, засновник YFI, також розробив Coordinape, інструмент, який можна використовувати для розподілу коштів і винагороди авторів. Метою цієї системи є подолання розриву, який існує у звичайній системі управління персоналом і оплати праці.

Благодійні DAO

Благодійні DAO організації мають на меті просувати соціальну відповідальність, об’єднуючись навколо спільної місії, щоб створити значний вплив на криптосферу. Основною задачею цих спільнот є сповіщення про значні зміни, які можуть мати позитивний вплив на світ, використовуючи можливості технології блокчейн. Серед благодійних ДАО можна виділити Big Green DAO, UkraineDAO, Angel Protocol, PopcornDAO та Endaoment. 

UkraineDAO. Здатність DAO організовувати та швидко досягати мети є чудовою демонстрацією потенціалу Web3. Найкращим прикладом є UkraineDAO яке змогло зібрати понад 3 мільйони доларів у ETH для підтримки української армії у дуже короткі строки.

Big Green DAO це одне з перших благодійних DAO, з революційною концепцією, яке зосереджується на навчанні людей як вирощувати їжу, основ психічного здоров’я та впливу на клімат. Це DAO було створено, щоб допомогти реструктуризувати процес надання грантів благодійною організацією Big Green та покращити її фінансове становище.

Грантові DAO

Першою сферою застосування DAO були гранти. Учасники вкладають кошти у такі DAO, а потім голосують, вносячи управлінські пропозиції, кому ці кошти надати та на яких умовах Основна мета таких DAO — запропонувати фінансову підтримку новим проєктам, які сприяють суттєвим змінам в екосистемі або розробляють революційні продукти.

Процес запиту та отримання грантів від грантових DAO нагадує звичну процедуру подання заявки на грант від звичайних некомерційних організацій. Зацікавлені подають пропозиції, які потім підлягають голосуванню громади. Спільнота встановлює критерії для виділення коштів, охоплюючи такі фактори, як розмір проєкту, необхідне фінансування, потенційний вплив на екосистему і можливості команди. Серед відомих представників: GitCoin DAO, MolochDAO, Aave Grants DAO, Panvala DAO, Common Fund та Giveth DAO.

Aave Grants DAO це програма грантів яка керується спільнотою для фінансування ідей, представлених спільнотою протоколу Aave, з акцентом на розширення можливостей мережі розробників спільноти та її екосистеми. Метою програми є надання ресурсів для розвитку екосистеми Aave таким чином, щоб вона могла масштабуватися з часом.

MolochDAO є втіленням двох концепцій, грантових та благодійних DAO та пропонує революційний підхід до колективного прийняття рішень і розподілу ресурсів. Його основна мета полягає в безкорисливому виділенню капіталу задля розвитку та підтримки інфраструктури блокчейну Ethereum.

Інвестиційні DAO

Ці DAO об’єднують капітал для інвестування в Web3 стартапи на ранній стадії. Попри те що такі DAO мають набагато більше юридичних обмежень у порівнянні з грантовими, вони показали, що будь-хто може зібрати групу для інвестування великих сум та низьким порогом входження. Розподіл прибутку у них здійснюється за допомогою смарт-контрактів, а рішення ухвалюються шляхом голосування. Найпопулярніші представники: Metacartel, BessemerDAO, The LAO, Stacker Ventures, Krause House DAO та Syndicate.

MetaCartel прагне бути в епіцентрі руху Web3 шляхом фінансування і підтримки окремих людей і команд. Місія MetaCartel полягає в тому, щоб прискорити та стимулювати широке впровадження Web3, щоб зробити світ багатшим і справедливішим.

Krause House DAO — це DAO, головна мета якого купити професійну команду НБА. Члени DAO Krause House братимуть участь у прийнятті рішень, що впливають на робочі процедури купленої команди, включаючи загальне управління, продаж квитків, мерчандайзинг і партнерства.

DAO колекціонерів

Ви також можете розглядати цей вид DAO як NFT DAO. По суті, одна з головних цілей DAO колекціонерів зосереджена на зборі коштів, щоб спільнота могла придбати та мати право власності на NFT та інші цифрові предмети колекціонування. В таких DAO кожен учасник володіє часткою предмета, що відповідає його особистій частці пулу. Серед популярних можна назвати ConstitutionDAO, FlamingoDAO, Gremlins, B2DAO, Whales та Metafactory.

FlamingoDAO виник під час буму NFT, і купували тоді неймовірно дорогі NFT від цифрових художників, таких як Pak, Hackatao, XCopy. Також вони придбали CryptoPunk #2890 у 2021 році за 760 тисяч доларів.

ConstitutionDAO була створена іншою групою колекціонерів, маючи на меті купити Конституцію Сполучених Штатів. Примітно, що ConstitutionDAO зібрав ETH на суму 47 мільйонів доларів США за один тиждень, щоб спробувати купити перше видання Конституції США на аукціоні Sotheby’s.

Соціальні DAO

Соціальні DAO, або DAO для творців, зосереджені на об’єднанні однодумців, таких як розробники, художники та творчі особи. Соціальні DAO це природна еволюція групових чатів, де друзі стають колегами. Ці DAO створюють середовище, де учасники можуть вивчати нове, активно беручи участь у відкритих проєктах та спільній роботі при цьому отримуючи винагороди. 

Попри соціальну орієнтованість цих DAO, зазвичай вони мають бар’єр для входу, наприклад володіння певною кількістю токенів, володіння NFT або особисте запрошення. Найпопулярніші представники: Developer DAO, Friends With Benefits, Radicle, Cabin DAO та Coinartist.

Developer DAO — це колектив розробників, який зосереджений на створенні майбутнього Web3. Щоб приєднатися до Developer DAO, учасники повинні мати Genesis NFT або бути запрошеним на приватний сервер Discord.

Friends With Benefits — DAO для творців, яке зосереджене на створенні спільноти та розвитку творчості. Доступ до Friends With Benefits становить 75 токенів FWB, і після вступу учасники отримують повний доступ до спілкування з розробниками, художниками, творчими людьми та відвідування ексклюзивних заходів.

Сервісні DAO

Стрімкий ріст кількості нових токенів та проєктів призвів до дефіциту кваліфікованих фахівців у криптосфері. Саме це і стало причиною появи сервісних DAO. По своїй суті, вони є рекрутинговими агентствами, спрямованими на потреби криптогромади.

Від юридичних завдань до креативних, від управління до маркетингу, від розробки програмного забезпечення до управління капіталом, сервісні DAO створюють умови для наймання співробітників, готових наближати еру Web3. Серед знакових представників є HoneyDAO, LexDAO, Vector DAO, Fire Eyes DAO та CRE8RDAO.

LexDAO — це децентралізований колектив професіоналів з правової інженерії, який пропонує юридичне врегулювання коду смарт-контрактів. LexDAO навчає сертифікованих інженерів-юристів та будують сертифіковані блокчейн-програми.

HoneyDAO — це колектив інфлюєнсерів, досвідчених інвесторів, та розробників криптовалют, які спільно працюють над покращенням DeFi. Послуги HoneyDAO включають управління контентом, підтримку соціальних мереж, управління спільнотою, бета-тестування, маркетингові послуги, перевірка коду та налагодження партнерств.

Медійні DAO

Медійні DAO переосмислюють спосіб взаємодії авторів, стримерів та споживачів із контентом. Їх головна мета зробити споживання контенту двостороннім процесом. Вони використовують блокчейн для створення платформ для взаємодії творців і споживачів напряму. Такі платформи дозволяють творцям поширювати контент у безпечний і прозорий спосіб, а споживачам взаємодіяти зі своїми кумирами напряму. Найпопулярніші представники: Bankless DAO, Forefront, Joystream, Radar, Dreams Never Die DAO та talentDAO.

Bankless DAO має на меті розширення “безбанківських” грошових систем шляхом просування медіа, культури та освіти, пов’язаних із такими системами. Це DAO прагне розширити сфери використання “безбанківських” грошей і зробити їх доступними для більшої кількості людей.

Forefront DAO – це спільнота творців, художників та письменників, які працюють над створенням нового типу медіаплатформи. Основна задача цієї платформи забезпечити обмін медіа та фінансовими даними, пов’язаною з соціальними токенами, NFT та іншими DAO. DAO надає фінансування, ресурси та підтримку своїм членам, дозволяючи їм експериментувати з новими формами висвітлення та створення спільнот.

Завершальні думки

Зрештою, DAO об’єднують групи людей заради загального блага. Створення екосистеми, яка не потребує центрального керівного органу. Коли ви робите внесок у проєкт, яким ви захоплені, ви також зацікавлені в його успіху разом з усіма іншими учасниками. Цей успіх набуває багатьох форм, від фінансових прибутків до творчих можливостей, співпраці з громадою, а іноді й все одночасно.

Тестнети і як на них заробити

Види тестнетів і як на них заробити

Будь-який новостворений проєкт потребує детального тестування та пошуку недоліків у системі. Звичайні проєкти зазвичай наймають для цього Q/A тестувальників, однак ми ж говоримо про крипту – простір, в якому розробники надзвичайно тісно співпрацюють та спілкуються з майбутніми користувачами. У Web3-проєктів підхід більш відкритий: розробники залучають усіх майбутніх юзерів до тестування, щоб створити велике навантаження та знайти всі проблеми й, як то кажуть, баги.

Коли продукт чи сервіс знаходиться у бета-версії й активно тестується користувачами, це означає, що він функціонує в режимі тестнету (від англ. testnet – тестова мережа), тобто у тестовій мережі. Після завершення цього періоду зазвичай планують вихід продукту чи сервісу на ринок в основній мережі, яка також називається мейннетом (від англ. mainnet – основна, головна мережа).

Проєктам вигідно проводити публічні тестнети, оскільки вони допомагають без великих зусиль і затрат провести фундаментальне тестування. Доволі часто після повноцінного запуску команди вирішують нагородити активних користувачів-тестувальників, аби віддячити їм за внесок у розвиток проєкту. Нагороди можуть бути різними: від звичайного мерча проєкту до кількох тисяч доларів у токенах.

Інколи проєкти одразу заявляють, що всі учасники тестнету в майбутньому отримають нагороди (це називається Incentivized Testnet – у перекладі “тестнет зі стимулом”). Часом про нагороди нічого не йдеться, а подекуди юзерам влаштовують приємні сюрпризи. Однак трапляються й випадки, коли учасники можуть зовсім нічого не отримати. 

Загалом виділяють декілька типів тестнетів:

Далі поговоримо про кожний вид тестнету окремо. 

Звичайне тестування платформи

Найчастіше до такого виду тестнету долучаються DeFi-платформи, криптогаманці, децентралізовані біржі (DEX) та інші платформи, з якими юзери взаємодіють через сайт. Яскравим прикладом такого тестнету є проєкт UMEE. Все, що потрібно було зробити, – це приєднати криптогаманець до платформи, додати ліквідність за допомогою тестових токенів і повідомляти команду про знайдені баги. В результаті таких дій юзери отримали винагороду в розмірі від $70 до $300 в токенах $UMEE залежно від кількості витраченого на тестування часу. 

Ноди

Детальніше про це розповідали в минулій статті. Ноди потрібні для функціонування будь-якої PoS-мережі. Доволі часто тестнети, в яких потрібно встановлювати ноду, проводяться для відбору майбутніх валідаторів в основній мережі. Стати таким валідатором достатньо складно, адже для цього потрібно мати поглиблені знання в програмуванні. Але нерідко проєкти нагороджують юзерів, які просто долучились до активностей. Гарним прикладом є проєкт NYM, який нагородив юзерів токенами проєкту та пріоритетним доступом до ICO за те, що вони тримали ноду протягом тестнету.

Контент-мейкінг

Деякі проєкти створюють для тестнетів конкурси та різні градації завдань. Прикладом такого тестнету є проєкт KYVE. Для юзерів був створений лідерборд та велика кількість завдань: встановлення нод, репости у твіттері, створення відеогайдів та оглядів проєкту, мемів та статей. 

Де шукати актуальні тестнети? 

На просторах інтернету є багато інфлюенсерів та команд, які часто публікують цікаві та амбіційні проєкти, до яких можна залучитися та протестувати. До прикладу, ви можете стежити за телеграм-каналами наших партнерів, або ж зайнятися самостійним пошуком за допомогою вказаних нижче ресурсів.

Google

Звичайнісінький пошуковий запит на тему тестнетів якщо й не засипле вас вигідними можливостями, то хоча б вкаже дорогу до них. Здається, ще Конфуцій казав, що той, хто вміє гуглити, в крипті точно не пропаде. Спробуйте пошукові запити типу “live testnet crypto”, “public testnet launch”, “public testnet release” та інші.

Medium та Mirror.xyz

Обидві платформи створені для публікації текстових гайдів, прес-релізів, оглядів та інших видів текстового контенту. Зазвичай криптани заводять там власні блоги, де часто розповідають про можливості заробітку, в тому числі тестнети.

До речі, для більш точкового пошуку тестнетів саме на цих двох платформах можна використати цікаву фішку вже згаданого нами Google. Для цього просто додайте до свого пошукового запиту через пробіл наступну формулу:

site:адреса сайту

Профіт! Пан Гугл покаже вам лише публікації на конкретному ресурсі за заданими ключовими словами.

Twitter

Ви ж знаєте, що Твіттер – то святиня всіх, хто так чи інакше розпочинає працювати з криптою? Так отож, у цій соцмережі публікуються найсвіжіші новини та оновлення щодо тестнетів. Ну ви вже зрозуміли, за якими ключовими словами розгрібати результати пошукової видачі.

Скільки можна заробити на тестнетах? 

Це ду-у-у-уже залежить від самого проєкту. Якщо команді вдалося зібрати не один мільйон під час раунду чи раундів фінансування, є висока ймовірність, що вони не скупитимуться на нагороди для ранніх користувачів. Є й проєкти, які максимум готові нагородити користувачів OG ролями в Discord. В цілому ж на тестнетах можна заробити й $5, й $10, й $50, й набагато більше, але необхідно розуміти: на такі вигідні тестнети подекуди доведеться чекати кілька місяців, та й конкуренція між користувачами буде високою.

Чи варто брати участь у тестнетах, якщо далеко не всі проєкти дають винагороди? 

Однозначно так! З досвідом ви зможете краще розуміти, в яких проєктах краще брати участь, щоб отримати максимальну винагороду. Також слід розуміти, що в  крипті безоплатну працю над 20 проєктами може перекрити один тестнет, нагородивши вас десятками тисяч доларів.

хто такий амбасадор?

Амбасадор — це людина, яка займається просуванням проєкту в маси та його рекламою. Він може виконувати безліч функцій — контент-мейкінг, піар проєкту, адміністрування чатів, переклади текстів і багато іншого. В цій статті ми розглянемо наступні питання: 

Навіщо потрібні амбасадори?

Постає питання — навіщо платити юзерам за піар компанію, не завжди найкращої якості, коли б на ці кошти можна було б придбати рекламу, або залучити спеціалістів у цій сфері? Відповідей на це питання декілька: 

 1. Людина влаштована так, що вона з більшою ймовірністю придбає ту чи іншу криптовалюту, якщо їй порадить його близький друг, а не рандомнаРандомно - навмання реклама в інтернеті. Оскільки стати амбассадором може кожен, інфополе в якому будуть обговорювати проєкт збільшується. 
 2. Якщо в результаті проєкт дасть винагороду амбассадорам, то це також спрацює як маркетингових хід, і почнеться ефект “сарафанного радіо”.

Які функції виконують амбасадори?

Головною задачею амбасадора є просування проєкту. Це можна робити багатьма способами: 

Які потрібно мати навички, щоби стати амбасадором? 

Загалом, щоб стати амбасадором не потрібно мати особливих навичок. Потрібно бути товариським, креативним та амбітним. Але також виділяємо декілька основних пунктів, які допоможуть вам бути топовим амбасадором:

Як стати амбасадором?

Як правило, від звичайного учасника комьюніті проєкту, до його амбасадора дуже велика відстань. Цей напрям став досить конкурентним. Потрібно справді виділятися поміж інших охочих, створювати контент, допомагати іншим учасникам в чатах та просто приносити (або намагатися) користь для проєкту. Я виділяю наступні етапи, для того, щоб стати амбасадором:

 1. Знайомство з проєктом. Проводимо аналіз, вивчаємо технологію та знаходимо всю необхідну інформацію. Перекладаємо статті, створюємо меми, пишемо власні статті та спілкуємось з іншими учасниками — тобто проявляємо активність. Це дуже важливий етап, оскільки проєкти приділяють велику увагу вашій активності. 
 2. Заповнення форми амбасадора. Під час оголошення амбасадорської програми, як правило, проєкти потребують заповнення заявки (резюме). До цього потрібно ставитись максимально відповідально та описувати всі свої вміння. До прикладу, можна представити, що ви створюєте резюме для своєї майбутньої роботи. Потрібно вказати чітко що ви вмієте робити, яку вже користь принесли проєкту, прикріпити свої найкращі роботи і т.п. 

       2.1. Якщо не попадаємо в амбасадорську програму, то повторюємо етап 1, 2 знову.  

 1. Виконання ролі амбасадора. Це, як не дивно, найпростіший етап. Потрібно просто чітко виконувати всі завдання,  поставленні проєктом, продовжувати бути активним учасником комьюніті та тому подібне.

Нагороди

Нагородами найчастіше бувають: алокаціяАлокація - найчастіше використовується як позначення допустимо можливої суми інвестицій в певний проект для однієї особи. на токенсейл, токени проєкту, NFT, привілеї, стейблкоїни. Інколи проєкт відразу заявляє, що буде винагороджувати амбасадорів стейблкоїнами, інколи про нагороди мова зовсім не йде. Наприклад, проекти Moonbeam та Goldfinch не обіцяли величезних нагород, але за результатами роздали учасникам програми по декілька тисяч доларів у токенах. Але є й інша сторона, коли проєкти майже ніяк не винагороджують амбасадорів та вся робота була нанівець. Потрібно працювати над багатьма проєктами, і ви обов’язково виграєте свій “лайфчендж”. 

Корисні ресурси та джерела інформації для початківців

В Інтернеті дуже багато інформації про блокчейн та криптовалюти, але для початку вам важливо поступово вибудовувати власне інфополе та сфокусувати увагу. Ми вирішили зібрати для вас перелік корисних ресурсів, з яких ви зможете дізнаватися останні новини про блокчейн індустрію, поглиблювати ваші знання та слідувати за актуальним трендом.

Ми розділили цей перелік на наступні групи: лідери думок, ютубери, агрегатори новин про стартапи, криптовалютні ЗМІ та сайти з навчальними матеріалами. Звичайно, можна знайти сотні чи навіть тисячі подібних ресурсів, але ми виокремили лише ті, що самі читаємо та вважаємо корисними для початківців. 

Лідери думок в криптовалютному світі

Тут ми зібрали впливових людей, що безпосередньо оперують в криптовалютному просторі, є власниками чи причетні до створення найбільших крипто-проектів. Достатньо підписатися на них у Твіттері та дивитися в якому напрямку вони думають, на що звертають увагу, яке їх подальше бачення майбутнього індустрії в цілому. 

Відеоблогери на YouTube

Багато людей не люблять читати, а віддають перевагу відеороликам. У криптопросторі дуже багато блогерів шахраїв, аматорів та скамерів – вони накручують свої соціальні мережі, дурять користувачів, обіцяють надприбутки. Тут ми зібрали трьох відеоблогерів, яких ми особисто знаємо та впевнені в якості їх контенту. Вони розказують про ринок загалом, висвітлюють актуальні новини та тренди, діляться з аудиторією своїми думками щодо майбутнього сфери.

Агрегатори новин та “легких” аналітичних матеріалів

Існує більше десятків тисяч різних блокчейн-проектів, компаній, бірж, гаманців тощо. Дуже важко слідкувати за всіма ними та тримати руку на пульсі. Саме тому користуються популярністю агрегатори новин, що висвітлюють лише найактуальніші та важливі для сприйняття. Зазвичай, їх формат подачі інформації дуже легко сприймається, адже складається з короткого заголовка, стислої подачі самої новини та зрозумілого візуалу.

Вони часто діляться з аудиторією “легкою” аналітикою, що допоможе в пошуку нових можливостей та розуміння тренду. Легка аналітика подається у вигляді інфографік, де можна побачити які монети знецінені, як змінюється попит на той чи інший актив, до яких проект прикута увага світової крипто-спільноти.

Також вони організовують АМААМА - (Ask me anything – спитай мене що завгодно) – це інтерв’ю з членом чи членами команди крипто-проекту. АМА сесія використовується як маркетинговий хід з метою підвищення лояльності аудиторії до проекту. сесії з проектами, активно розвивають та взаємодіють зі своїми спільнотами читачів.

Провідні ЗМІ

Криптовалютні ЗМІ є аналогом звичних для нас сайтів новин. Вони публікують сотні статей кожного дня, переважно це великі статті на тисячі слів. Вони детально розжовують кожну новину у публіцистичному стилі. Переважна більшість якісних криптовалютних ЗМІ звичайно англійською мовою. Ви зможете краще розуміти індустрію після того, як прочитаєте сотні подібних статей, адже ви засвоїте специфічну термінологію, підвищите рівень володіння англійською мовою та навчитеся самі виокремлювати корисну інформацію від інфошуму.

Сайти з освітніми та навчальними матеріалами

Найбільші криптопроекти та біржі зацікавленні залучати більше трафіку та нових користувачів на свої платформи. Саме тому вони публікують власні освітні матеріали, що допомагають новачкам заглибитися у сферу криптовалюти. Але тут варто зауважити, що кожен такий проект переслідує власні комерційні потреби, а значить буде подавати інформацію так, щоб підвищувати лояльність саме до свого бренду. Дуже важливо читати подібні матеріали та критично їх осмислювати. 

Ми зібрали 4 основні сайти з освітніми матеріалами від провідних криптокомпаній. Переважна більшість контенту англійською мовою, але подекуди можна знайти й перекладені статті. Якщо вам важко сприймати інформацію – ми радимо користуватися гугл-перекладачем. 

Команда ЦеКрипто сподівається, що ця інформація буде корисною для вас. Початківцю в крипті дуже важко зорієнтуватися, зрозуміти що читати та за ким стежити. Використання цього списку суттєву звужує ваш фокус та суттєво зменшує інфошум. Не обов’язково читати чи дивитися всі матеріали з цього списку – оберіть лише ті, що вам дійсно подобаються.

ЦеКрипто є освітньо-навчальною платформою про криптовалюти та блокчейн технології

В цій статті ми хочемо розказати про наш бекграунд, ідею та місію ЦеКрипто і як правильно поринути у світ криптовалют за допомогою ЦеКрипто. Отже, розпочнемо. 

Наш бекграунд

Ми команда криптоентузіастів, що оперують у сфері криптовалют з 2018 року. За цей час ми власними силами розібралися у сфері, набили досить гуль, розуміємо як влаштована індустрія зсередини (завдяки співпраці з багатьма проектами, біржами, членами їх команд тощо) і ми з впевненістю вважаємо, що можемо поділитися нашими практичними знаннями з початківцями. На момент написання статті, в основному над проектом працює команда CryptoDiffer, а в майбутньому плануємо підключати інших проактивних українських крипто ентузіастів з інших компаній. 

Актуальність та ідея проекту

Після початку повномасштабної суттєво збільшилась актуальність питання криптовалют. Тут можна виділити декілька напрямів:

Саме через вищенаведені причини й виникла ідея створити ресурс ЦеКрипто — освітньо-навчальну платформу про криптовалюти та блокчейн технології. 

Звичайно, існують схожі ресурси, що навчають початківців, але дійсно якісні коштують $1,000 за курс. Все інше — непотріб від аматорів. Є інформація та навчальні статті у відкритому доступі. Але як визначитися з чого почати, як не натрапити на шахраїв та не втратити свої кошти?

Ми ж створюємо проект ЦеКрипто на некомерційних засадах та витрачаємо на нього свій вільний час. Наша ціль — це направити всіх, хто хоче розбиратися в криптовалюті, у правильному напрямку, дати інструмент для безкоштовного отримання якісних знань та загалом створити українську спільноту криптоентузіастів. 

Місія ЦеКрипто

Місією ми вважаємо розвиток загального економічного добробуту України та українців. Після перемоги буде необхідно розбудовувати економіку України і, ми вважаємо, що криптовалютний кластер займе своє місце в ній. 

Криптовалютна сфера дає унікальні можливості фінансового світу всім охочим, хто ретельно та свідомо до цього ставиться. Зростання добробуту тих, кому вийде успішно займатися криптодіяльністю прямо вплине на загальний добробут населення. Адже, зростання купівлі українських товарів, сплата податків (сподіваємося, що уряд все ж таки створить нормативно правову базу щодо криптовалют) та благодійні внески внаслідок прибутку з криптодіяльності ‒ позитивно плинуть на економічний добробут України. Ми хочемо навчити охочих фінансовій грамотності та альтернативним фінансам. DYORDYOR - (Do Your Own Research – Проведіть власне дослідження) – дуже розповсюджена фраза у світі криптовалют, яка нагадує, що ніколи не можна сліпо довіряти будь-якій інформації або інвестиційним порадам. Кожна особа має приймати власні рішення, попередньо зваживши всю інформацію та усвідомивши всі ризики.

А зараз про сайт. 

Ми намагалися зробити мінімалістичний та простий у використанні ресурс ‒ цей вебсайт. Тут ми будемо публікувати навчальні матеріали (статті), що допоможуть вам послідовно поринути у світ криптовалют. Ми розпочинаємо зі статей «Для початківців», а у міру наповнення вебсайту та розвитку проекту почнемо зачіпати складніші теми та питання. 

Чому статті, а не відеоролики? Тут все просто. Відеоролики часто сприймаються як розважальний матеріал, люди ставляться до них не достатньо серйозно. На цьому етапі відразу відсіються ті, хто не готовий приділяти достатньо часу та уваги самонавчанню. Адже варто пам’ятати ‒ криптовалютна індустрія дійсно не для всіх. Це не про легкі гарантовані гроші ‒ такого точно не буде. Криптовалютна індустрія ‒ це про можливості для тих, хто свідомо до цього ставиться. 

На сторінці Статті ви зможете знайти перші навчальні матеріали. Ми намагалися структурувати подачу інформації та згрупували статті за тематикою у Курси. Ви можете відкрити курс, опрацювати всі статті, а після курсу пройти тест для самоперевірки на засвоєння інформації.

Станом на момент публічного релізу вебсайту ми маємо наступні Курси та радимо їх проходити в цій послідовності:

 1. Що необхідно мати для початку
 2. Верифікація та безпека
 3. Крипто активи
 4. Блокчейни
 5. Вступ в ДеФі (DeFi)
 6. Способи заробітку

Сторінку Словник ми будемо постійно наповнювати новими та актуальними термінами. Тут ви зможете легко знайти значення специфічного терміну чи невідомого вам слова. Також, для спрощення, ми будемо відмічати нові слова у статтях. Ви наводите курсор на слово і вам з’явиться його пояснення. 

Ми також будемо використовувати соціальні мережі для популяризації нашого ресурсу та контенту. А також соціальні мережі допоможуть нам краще зрозуміти аудиторію, почути фідбек та пропозиції стосовно нашого проекту. Ми намагатимемося відповідати на ваші питання, пояснювати незрозумілі моменти, корегувати структуру нашої платформи згідно з вашими побажаннями.

Запрошуємо всіх доєднатися до нашого телеграм чату. Збудуймо сильне українське крипто-ком’юніті разом 🇺🇦💪🏽