Інфраструктура для блокчейнів Polkadot або блокчейн рівня 0. Історія створення мережі Polkadot. Управління Polkadot.

Існує безліч блокчейнів, таких як Bitcoin, Ethereum, Avalanche, Solana та інші. Всі вони вирішують певні завдання та мають своє практичне застосування, проте їх несумісність є головною проблемою, яка не дозволяє досягти масового поширення у світі. Саме цю проблему намагається вирішити Polkadot.

Історія створення мережі

За створенням Polkadot стоїть Гевін Вуд, знакова фігура у світі криптовалют. Він був співзасновником Ethereum, першим технічним директором та головним розробником. Саме він розробив код для першої реалізації Ethereum, написав її офіційну специфікацію та створив мову програмування Solidity.

На початку 2016 року Вуд залишив Ethereum, щоб зайнятися своїм проєктом. За словами Вуда, ідея Polkadot виникла влітку 2016 року, коли він очікував на технічну документацію про шардінг Ethereum 2.0. Спільно з розробником Мареком Котевичем він розпочав роботу над “шардованою” версією Ethereum і до жовтня 2016 року він представив першу чорнову версію whitepaper Polkadot.

Влітку 2017 року Вуд та розробник Пітер Чабан заснували некомерційну організацію Web3 Foundation, покликану сприяти розробці протоколів програмного забезпечення децентралізованого інтернету. А вже у листопаді 2018 року відбувся реліз платформи для запуску блокчейнів Substrate – інструмента, який був мав прискорити розвиток Polkadot та дати корпоративним користувачам можливість швидкого запуску розподілених реєстрів.

Одним із перших завдань Web3 Foundation став контроль коштів, зібраних у ході ICO Polkadot, яке відбулося у кінці 2017 року. Тоді, проєкт залучив приблизно $145 млн, продавши 5 млн токенів DOT. Попри таку кількість зібраних коштів їх не вистачило на розробку. Тому у червні 2019 року Web3 Foundation продала ще 500 тисяч токенів DOT, а наприкінці липня 2020 року Web3 Foundation провела приватний продаж токен, зібравши $43,6 млн.

У травні 2020 року Polkadot був офіційно запущений, а власний токен платформи, DOT, став доступним для торгівлі. Як один з найперспективніших проєктів у блокчейн галузі, Polkadot був швидко прийнятий першопроходцями та ентузіастами. Запуск викликав великий ажіотаж, оскільки Polkadot пропонував унікальну архітектуру, спосіб керування та взаємодії між учасниками мережі.

Як влаштований Polkadot?

Polkadot – це перший повністю сегментований блокчейн, який іноді називають Layer 0 за його структуру, що об’єднує різні блокчейни. Він є базовим шаром і забезпечує сумісність безлічі окремих блокчейнів, які називаються парачейнами, та дозволяє передавати будь-які дані (не лише токени) між ними. 

Polkadot забезпечує високий рівень масштабованості завдяки взаємодії парачейнів у безпечному середовищі. Проєкт захищений алгоритмом консенсусу GRANDPA, який є критично важливим для органічного функціонування блокчейну. З його допомогою вузли мережі синхронізуються та узгоджують режим подальшої роботи.

Структура Polkadot

В основі Polkadot лежить релейний ланцюг (Relay Chain), за допомогою якого парачейни з’єднуються та можуть співпрацювати один з одним. Polkadot поєднує мережу блокчейнів з мостами (Bridges), які забезпечують зв’язок із зовнішніми блокчейнами, які не підтримують протокол Polkadot. Також у мережі є Parathreads — це за своєю суттю теж саме, що й парачейни, проте вони мають модель взаємодії pay-as-you-go, що застосовується для економії коштів, якщо не потрібний постійний зв’язок з Polkadot, а достатньо одноразових звернень до мережі.

Polkadot також має тестову мережу під назвою Kusama, яка є полігоном для всіх парачейнів, оновлень і всього іншого, що згодом з’являється на Polkadot. Можна сказати, що Kusama діє як свого роду пісочниця для розробників, які бажають протестувати ранні версії нових проєктів Polkadot.Тільки на відміну від звичайних тестнетів, Kusama це повноцінний блокчейн зі своїм токеном KSM, який коштує грошей та торгується на біржах. Тому тестування на Kusama – заняття для тих, хто має серйозні наміри.

Управління Polkadot

Polkadot використовує складний механізм управління, який дозволяє йому поступово розвиватися відповідно до побажань зацікавлених сторін.  Усі зміни у протоколі мають бути узгоджені на референдумах. Референдум — це проста схема голосування, заснована на стейкінгу токенів DOT. Референдум відбувається коли є конкретна пропозиція, яка набуває форми виклику привілейованої функції під час виконання.

Референдум можна розпочати одним із кількох способів:

Будь-хто може запропонувати референдум, заблокувавши мінімальну кількість токенів DOT на певний період. Якщо хтось згоден із пропозицією, він може внести токени для його підтримки — ця дія називається схваленням. Пропозиція з найбільшим обсягом гарантованої підтримки буде обрана для референдуму у наступному циклі голосування.

Якщо ми вже згадали токен DOT, розгляньмо його основні функції:

Завершальні думки

Polkadot – це блокчейн нового покоління. Попередній проєкт Гевіна Вуда та Віталіка Бутеріна, Ethereum став зробив великий прорив у сфері криптовалют. Polkadot своєю чергою дозволяє створювати мережі інших проєктів на основі свого блокчейну, що є наступним кроком переходу до епохи Web 30.

Стабільна та надійна мережа разом із дотриманням дорожньої карти сприяють перспективному сценарію для проекту. З точки зору технології та економічної цінності Polkadot є однією з найгеніальніших інновацій блокчейн індустрії, а наступне десятиліття буде вирішальним для оцінки його фактичних можливостей мережі.

Що таке Layer 0 (Рівень 0) у блокчейні?

Блокчейн – це унікальне поєднання вже наявних технологій – криптографії, теорії ігор, та інших. Криптовалюти лише одна з них. Це все забезпечує ефективність, прозорість та безпеку для усунення посередників, зниження витрат та підвищення ефективності.

Технологія розподіленого реєстру (DLT) зберігає інформацію, підтверджену криптографією та узгоджену через визначений мережевий протокол без нагляду з боку центрального органу. Ця технологія забезпечує довіру між людьми та сторонами, які не мають причин довіряти один одному. Вони дозволяють мережам безпечно передавати активи та дані безпосередньо між користувачами.

За відсутності централізованого управління блокчейни є надзвичайно безпечними. Проте вони повинні бути добре масштабованими, щоб вмістити кількість користувачів, транзакцій та інших даних, що швидко зростає. Потреба масштабованості при збереженні першокласної безпеки призвела до появи різних рівнів блокчейнів.

Класифікація рівнів блокчейну

Один зі способів класифікувати різні частини екосистеми блокчейну — класифікувати їх за рівнями, якби це були Інтернет-протоколи. Їх можна класифікувати за такими рівнями:

Однак не всі екосистеми блокчейнів можна віднести до цих категорій. Деякі екосистеми можуть пропустити певні рівні, тоді як інші можна класифікувати як багаторівневі, залежно від контексту.

Протоколи Рівня 0 допомагають розв’язувати проблеми, з якими стикаються мережі Рівня 1, побудовані з монолітною архітектурою, як-от мережа Ethereum. Створюючи більш гнучку базову інфраструктуру та дозволяючи розробникам запускати власні цільові блокчейни, ціль Layer 0 ефективніше розв’язувати такі проблеми, як масштабованість і сумісність.

Які проблеми вирішує Layer 0 (Рівень 0)?

Проблема сумісності

Сумісність означає здатність блокчейн-мереж взаємодіяти одна з одною. Ця властивість забезпечує більш тісно переплетену мережу продуктів і послуг на блокчейні, що, своєю чергою, пропонує кращий досвід користувача.

Блокчейн-мережі, побудовані на тому самому протоколі Рівня 0, можуть легко взаємодіяти одна з одною без необхідності спеціальних блокчейн-мостів. Layer 0 дозволяє блокчейн екосистемам створювати функції та випадки використання один одного. Деякі загальні результати цього – підвищення швидкості транзакцій і більша ефективність.

Проблема масштабованості

Монолітний блокчейн, такий як Ethereum, часто перевантажений, оскільки єдиний протокол Рівня 1 забезпечує всі важливі функції, такі як виконання транзакцій, консенсус і доступність даних. Це створює вузьке місце для масштабування, яке рівень 0 може пом’якшити, делегуючи ці важливі функції різним блокчейнам.

Ця конструкція гарантує, що кожна мережа блокчейну, побудована на одній інфраструктурі рівня 0, може оптимізувати певні завдання, тим самим підвищуючи масштабованість. Наприклад, ланцюжки виконання можна оптимізувати для обробки великої кількості транзакцій за секунду.

Проблема гнучкості для розробників

Протоколи Рівня 0 дають розробникам велику гнучкість для налаштування власних блокчейнів, дозволяючи їм визначати власні моделі випуску токенів і контролювати властивості DApps, які вони хочуть створити на своїх блокчейнах.

Щоб заохотити розробників створювати щось на їх базі, протоколи Рівня 0 часто надають прості у використанні набори для розробки програмного забезпечення (SDK) і бездоганний інтерфейс, щоб гарантувати, що розробники можуть легко запускати власні блокчейни.

Як працює протокол Layer 0 (Рівень 0)?

Існують різні способи роботи протоколів Рівня 0. Кожен відрізняється своїм дизайном, функціями та фокусом. Але загалом протоколи Рівня 0 служать основним блокчейном для резервного копіювання даних транзакцій з різних ланцюгів Рівня 1. Хоча існують кластери ланцюжків Рівня 1, побудовані на протоколах Рівня 0, існують також міжланцюгові протоколи передачі, які дозволяють передавати токени та дані через різні блокчейни.

Структури та зв’язки цих трьох компонентів можуть сильно відрізнятися від одного протоколу Рівня 0 до іншого. Тут ми розглянемо кілька прикладів:

Polkadot (DOT)

Співзасновник Ethereum Гевін Вуд розробив Polkadot, щоб дозволити розробникам створювати власні блокчейни. Протокол використовує основний ланцюг, який називається Polkadot Relay Chain, і кожен незалежний блокчейн, побудований на Polkadot, відомий як паралельний ланцюг або парачейн.

Polkadot функціонує як міст між парачейнами для ефективного обміну даними. Він використовує шардинг, метод розбиття блокчейнів або інших типів баз даних, щоб зробити обробку транзакцій більш ефективною.

Polkadot використовує перевірку Proof-of-Stake (PoS) для забезпечення безпеки мережі та консенсусу. Проєкти, які будують на Polkadot, беруть участь в аукціонах, щоб претендувати на слоти. Перший парачейн-проєкт Polkadot був обраний на аукціоні в грудні 2021 року.

Avalanche (AVAX)

Запущений у 2020 році Ava Labs з фокусом на протоколах DeFi, Avalanche використовує інфраструктуру трьох блокчейнів, що складається з трьох основних ланцюжків: ланцюга контрактів (C-ланцюг), ланцюга обміну (X-ланцюг) і ланцюга платформи (P-ланцюг).

Ці три ланцюжки налаштовані спеціально для виконання основних функцій в екосистемі, щоб підвищити безпеку, прагнучи до низької затримки та високої пропускної здатності. X-Chain використовується для створення та торгівлі активами, C-Chain для створення смарт-контрактів, а P-Chain для координації валідаторів і підмереж. Гнучка структура Avalanche також робить можливим швидкий і дешевий обмін та транзакції.

Cosmos (ATOM)

Мережа Cosmos, заснована у 2014 році Ітаном Бухманом і Джей Квоном, складається з основної мережі блокчейну PoS під назвою Cosmos Hub і налаштованих блокчейнів, відомих як Zones. Cosmos Hub передає ресурси та дані між підключеними зонами та забезпечує спільний стійкий рівень безпеки.

Кожну зону можна налаштовувати, що дозволяє розробникам створювати власну криптовалюту з індивідуальними параметрами перевірки блоків та іншими функціями. Усі додатки та служби Cosmos, розміщені в цих зонах, взаємодіють за допомогою протоколу Inter-Blockchain Communication (IBC). Це дозволяє вільно обмінюватися активами та даними між незалежними блокчейнами.

Завершальні думки

Залежно від того, як вони розроблені, блокчейни Рівня 0 можуть потенційно розв’язувати деякі проблеми галузі, такі як сумісність і масштабованість. Однак наскільки успішним буде впровадження Layer 0, ще належить побачити. Існує багато конкурентних рішень, спрямованих на досягнення подібних цілей.

Наскільки значущу роль відіграватимуть блокчейни Рівня 0 у розв’язання проблем галузі, залежатиме від їхньої здатності залучати розробників для створення на цих протоколах і від того, чи додатки, розміщені на них, створюватимуть реальну цінність для користувачів.

Що таке блокчейн-мости та як вони працюють?

Блокчейн-міст — це інструмент, який дозволяє переносити активи (криптовалюту / монети) з одного блокчейну на інший і таким чином вирішує одну з головних проблем різних блокчейнів — відсутність сумісності. Дуже часто криптоактиви створюють лише на одному блокчейні, наприклад, лише на Ethereum чи лише на BNB Chain, чи тощо. Мости створюють синтетичні похідні (копії ваших монет), які представляють той самий актив, але вже на іншому блокчейні.

Якщо ви використовуєте блокчейн-міст для відправки однієї монети блокчейну Solana на гаманець блокчейну Ethereum, цей гаманець отримає Wrapped («обернутий») токен, який був «обернений» мостом – перетворений на токен на основі цільового блокчейну. У цьому випадку гаманець Ethereum отримає «мостову» версію Solana, яка була перетворена в токен ERC-20 – загальний стандарт токенів для змінних токенів на блокчейні Ethereum.

У той час,  як мости відкривають нові ринки та працюють у напрямку світлішого міжблокчейнового майбутнього, вони стикаються зі своїми власними проблемами безпеки. Цей факт можна підтвердити величезним хаком на суму $326 мільйонів доларів мосту Wormhole у лютому 2022.

Деякі мости, відомі як односпрямовані або односторонні, дозволяють переносити активи лише на цільовий блокчейн, а не навпаки. Наприклад, Wrapped Bitcoin дозволяє надсилати біткоїн в блокчейн Ethereum – конвертувати BTC в стейблкоїн ERC-20 – але не дозволяє надсилати ефір в блокчейн Bitcoin.

Інші мости, такі як Wormhole і Multichain, є двонаправленими або двосторонніми. Це означає, що ви можете вільно перенести активи в інший блокчейн, а потім повернути назад. Так само як ви можете відправити солану в блокчейн Ethereum, ви можете відправити ефір до Solana блокчейну.

Централізовані та децентралізовані блокчейн-мости

Мости бувають централізованими та децентралізованими. Різниця в тому, хто контролює токени, які використовуються для створення мостових активів. Весь обернений біткоїн (WBTC) зберігає компанія BitGo, що робить цю компанію централізованим мостом. І навпаки, об’єднані активи на Wormhole автоматично утримуються протоколом, тобто він є більш децентралізованим.

Перенесення активів з одного блокчейну на інший блокчейн має безліч переваг. По-перше, блокчейн, на який ви переносите активи, може бути дешевшим і швидшим, ніж його рідний блокчейн. Можна привести в приклад Ethereum, де висока комісія за транзакції та повільна пропускна здатність ускладнюють новачкам участь у децентралізованих фінансах (DeFi). Замість цього новачок може перенести кошти з Ethereum на дешевший блокчейн та оперувати на ньому.

Інші інвестори можуть використовувати мости, щоб максимально використовувати ринки, які існують лише на інших блокчейнах. Наприклад, протокол DeFi Orca доступний лише на Solana, але підтримує обернену версію ETH (ефіру).

Користуватися мостами стає все легше. Багато протоколів DeFi мають інтегровані мости. Це дозволяє користувачам обмінюватися токенами з різних протоколів, не залишаючи платформу.

Розуміння сутності блокчейн-мостів та практичне їх використання є невід’ємною складовою розуміння децентралізованих фінансів (DeFi).