Що таке LP токени і як вони працюють

Швидше за все, ви чули про “фармінг” і “стейкінг”. Ці поняття часто використовують в екосистемі децентралізованих фінансів, яка породила концепцію децентралізованих бірж (DEX).

Для роботи DEX, наприклад, Uniswap, використовують автоматизовані маркет-мейкери (AMM). Ці протоколи покладаються на постачальників ліквідності, які вносять свої активи у пул задля забезпечення виконання транзакцій. Як тільки ви стаєте постачальником ліквідності, вам видаються токени постачальника ліквідності (LP).

Що таке токени LP?

Токени постачальника ліквідності (LP) (іноді звані токенами пула ліквідності) – це токени, що автоматично генеруються DEX і видаються постачальнику ліквідності, як тільки він вносить активи в пул ліквідності. 

За своєю природою токени LP практично нічим не відрізняються від інших токенів, що підтримуються блокчейн-мережею. Наприклад, токен LP, випущений Uniswap, який працює на блокчейні Ethereum, є звичайним токеном ERC-20. Їх ви можете стейкати, обмінювати або торгувати.

Залежно від платформи DeFi токени LP можуть бути позначені різними термінами, але зазвичай вони містять назви двох криптовалют у парі, яку вони представляють.

Наприклад, Balancer токени LP відомі як Balancer Pool Tokens (BPT). На SushiSwap вони називають SLP. Якщо ви надаєте ліквідність на SushiSwap для обміну між ETH та USDC, ваші токени LP будуть токенами USDC/ETH SLP.

Як можна використовувати LP токени?

Передача коштів

Один із найпростіших варіантів використання токенів LP – це передача права власності на активи в пулі. Хоча деякі LP токи прив’язані до певних адрес гаманців, більшість з них можна вільно переміщати. Наприклад, один користувач відправляє токени BNB-wBNB LP, які одержувач виводить у BNB і wBNB з пулу ліквідності.

Застава при отриманні позики

Оскільки токени LP надають право власності на базовий актив, їх можна використовувати як заставу. Деякі платформи приймають токени LP нарівні зі звичайними токенами, такими як BNB, ETH або BTC, і дозволяють використовувати їх для отримання криптопозики. Як правило, за допомогою токенів LP можна взяти позику на купівлю стейблкоїнів або інших активів із високою ринковою капіталізацією.

У цих випадках позика повинна мати надмірну заставу. Якщо позичальник не зможе підтримати певний коефіцієнт застави, кредитор може використати токени LP для виведення базових активів та їх ліквідації.

Участь у первинних пропозиціях на DEX (IDO)

IDO – це первинний продаж токенів на DEX. Власники LP токенів на конкретному DEX можуть брати участь в IDO цього DEX для інвестування в новий криптовалютний проєкт.

Реінвестування (фармінг)

Один з найпопулярніших варіантів використання токенів LP – це блокування їх у сервісах отримання доходу (ферми дохідності). Ці сервіси використовують отримані токени LP, щоб заробляти нагороди та генерувати ще більше токенів. Потім сервіс знову вносить їх до пулу ліквідності, дозволяючи вам отримати відсотки.

Хоча цим можна займатися і самостійно, ферми прибутковості справляються із завданням ефективніше. Високі комісії за транзакції поділяються між користувачами, а розподіл активів можна проводити кілька разів на день, залежно від стратегії.

Як токени LP підвищують ліквідність DeFi?

Ліквідність – забезпечує швидку та ефективну торгівлю активом, не викликаючи суттєвої зміни його ціни. Нині біткоїн є найбільш ліквідним активом на крипторинку, оскільки ви можете торгувати ним на багатьох біржах, не впливаючи сильно на його ціну.

Однак простір DeFi зазвичай має низьку ліквідність, оскільки деякі токени доступні лише на одній біржі. Іноді буває складно знайти когось, хто хоче торгувати певним токеном. На додаток, токени, які заблоковані за допомогою стейкінгу в блокчейнах proof of stake (PoS), таких як Solana, не можуть бути використані для інших цілей, що позбавляє ще більше екосистему DeFi ліквідності. Розв’язання проблеми заблокованої ліквідності полягає у використанні пулів ліквідності (або майнінгу ліквідності).

За допомогою AMM токени LP розв’язують проблему обмеженої криптоліквідності, оскільки вони є доказом володіння токенами та можуть використовуватися по-різному.

Ризики пов’язані з LP токенами

Як і у випадку з іншими криптоактивами, володіння токенами LP пов’язане з ризиком. Ось деякі з головних ризиків, пов’язаних із ними:

Непостійні збитки

Надаючи ліквідність, ви можете зазнати втрат, коли сума, яку ви вклали, перевищує суму, яку ви забираєте. Непостійні збитки виникають через зміну цін із часом (ціна на криптоактиви токена ліквідності впали).

Зазвичай пули ліквідності, що містять волатильні торгові пари, більш схильні до цього явища. Щоб знизити ризик непостійних збитків, ви можете вибрати пари стейблкоїнів, які мають меншу волатильність.

Деякі протоколи DeFi захищають власників токенів LP від непостійних збитків шляхом стягнення значних комісій за транзакції. Наприклад, постачальники ліквідності в Uniswap отримують частку у розмірі 0,3% комісії, що стягується з транзакцій в пулі. Таким чином, попри непостійні збитки, ви отримуєте компенсацію внаслідок великих комісій.

Збій смарт-контракту

Пули ліквідності управляються за допомогою смарт-контрактів. Коли ви вкладаєте LP токени у протокол DeFi, ви за замовчуванням довіряєте смарт-контракту мережі. Однак, смарт-контракти можуть перестати працювати або опинитися під загрозою.

У минулому проблеми зі смарт-контрактами вже призводили до втрати коштів. Якщо ваші токени LP заблоковані в смарт-контракті, який вийшов з ладу, ви можете втратити їх та надану вами ліквідність назавжди. 

Проте більшість платформ вводять різні заходи безпеки, наприклад, винагороду за пошук помилок та багів, щоб захистити свої смарт-контракти від хакерів.

Складність у визначенні вартості

При одному погляді на LP токени практично неможливо зрозуміти скільки саме вони зараз коштують. У разі відхилення ціни є ризик зіткнутися з непостійними втратами, а при визначенні доходу також необхідно враховувати відсотки. Подібна невизначеність ускладнює прийняття обдуманого рішення про те, коли варто вийти з позиції ліквідності.

Втрата чи крадіжка

Як і у випадку з іншими токенами, ви можете назавжди втратити свої LP, якщо не зможете отримати доступ до свого криптогаманця. Злодії також можуть отримати доступ до вашого криптогаманця і вкрасти токени. 

Потенційна втрата можливостей

Як тільки ви вирішите помістити свої токени в пул ліквідності, ви можете пропустити інші можливості на ринку. Наприклад, замість того, щоб надавати ліквідність для отримання LP токенів, ви могли б інакше розпорядитися коштами та отримати більше прибутку.

Завершальні думки

До того як ця технологія була представлена, заблоковані в пулах або стейкінгу активи були абсолютно недоступні. Їх не можна було використовувати в інших операціях, а отже така ситуація знижувала загальну ліквідність у системі. Поява активів, що легко конвертуються, в автоматичних маркет-мейкерах розв’язали цю проблему для сфери DeFi.

Тепер одні й самі монети можуть бути використані багаторазово, навіть якщо вони вкладені в DeFi-додаток або систему управління(DAO). Це призвело до відкриття нових способів інвестування, коли достатньо довести володіння коштами, замість того, щоб блокувати їх. Технологія LP токенів і вся екосистема, що виникла навколо DeFi, буде далі зростати та розвиватися, відкриваючи нові інструменти та можливості заробітку.

Що таке пули ліквідності в DeFi і як вони працюють?

Ліквідність будь-якої речі — це можливість швидко продати її за ринковою ціною. Чим простіше обміняти річ на гроші, тим ліквіднішою вона вважається. Наприклад, станки на заводі мають низьку ліквідність — продати їх швидко і за реальною вартістю не вийде. А в грошей абсолютна ліквідність — їх, по суті, міняти на себе не треба, вони самоліквідні.

Пули ліквідності є джерелом життя більшості сучасних протоколів децентралізованих фінансів (DeFi). Вони дозволяють функціонувати багатьом найпопулярнішим DeFi додаткам (dApps) і пропонують криптоінвесторам можливість отримувати дохід від своїх цифрових активів. 

Але що таке пули ліквідності та чому вони відіграють таку важливу роль у DeFi?

Що таке пул ліквідності?

Пули ліквідності – це сховища активів, необхідні для того, щоб об’єднати запаси клієнтів. У класичній фінансовій структурі такі послуги надають банки, які дозволяють робити вклади. Майданчик, який отримав активи, вже самостійно розпоряджається коштами для заробітку, віддаючи обумовлений відсоток вкладнику.

У блокчейні пул ліквідності — це те саме сховище активів, але кошти заблоковані всередині спеціального смарт-контракту. Отримані монети використовують для забезпечення торговельної активності на децентралізованих біржах (DEX). DEX — це біржа, яка не покладається на третю сторону для зберігання коштів користувачів. 

Пули ліквідності необхідні DEX, тому що вони вводять концепцію Автоматизовані маркет-мейкери (AMM). AMM визначають котирування цін на токени та стимулюють користувачів надавати ліквідність торговим парам та отримувати прибуток. Крім того, вони автономні та усувають необхідність у методі створення ринку за книгою заявок, який використовується централізованими біржами (CEX).

Пули ліквідності створюються, коли користувачі блокують свою криптовалюту в смарт-контрактах, які потім дозволяють використовувати цю крипту іншим. Користувачі, що називаються постачальниками ліквідності (LP), додають рівну вартість двох токенів у пул, щоб створити ринок.

Ви можете думати про пули ліквідності як про накопичені краудфандингом резерви криптовалют, доступ до яких має будь-хто. В обмін на надання ліквідності ті, хто фінансує ці резерви, отримують відсоток від комісії за транзакції за кожну взаємодію користувачів. Без ліквідності AMM не змогли б зіставити покупців і продавців активів на DEX, і вся система зупинилася б.

Як функціонують пули ліквідності?

Автоматичні маркет-мейкери (AMM) – це алгоритм, яка забезпечує торгівлю на блокчейні без використання книги ордерів (механізм централізованих бірж). Коли ви купуєте монету на децентралізованій біржі, на іншій стороні немає продавця. Замість цього ваші операції управляються алгоритмом, який керує тим, що відбувається у пулі. Крім цього всього, ціни також визначаються цим алгоритмом на основі угод, які відбуваються в пулі.

Тому, коли ви торгуєте на АММ, ви укладаєте угоду зі смарт-контрактом. Якщо покупець хоче здійснити покупку, продавець для цього не потрібен. Що потрібно покупцеві для покупки токена – це достатня ліквідність у пулі. Будь-хто може бути постачальником ліквідності, щоб його можна було розглядати як вашого контрагента у деякому сенсі. Але це не те ж саме, як модель із книгою ордерів як у CEX, оскільки ви взаємодієте з контрактом, який управляє пулом.

Для чого використовуються пули ліквідності?

Є багато способів отримати вигоду від функцій, які пропонують пули ліквідності. Деякі з найкращих варіантів використання пулів ліквідності:

 1. Фарм ліквідності (Yield Farming або Liquidity Mining)
  Користувачі вносять кошти в пули ліквідності, які потім використовуються для отримання доходу на автоматизованих платформах, що генерують прибуток. Пули ліквідності є базою таких автоматизованих платформ.
 2. Ефективне управління
  Ще один варіант використання пулів це управління. За деяких обставин для висунення пропозиції щодо управління проєктом може знадобитися значна кількість токенів. У цьому випадку, учасники можуть об’єднатися навколо спільної справи, яка, на їхню думку, є важливою для протоколу, створивши пул токенів.
 3. Карбування синтетичних активів
  Пули ліквідності використовуються при створенні синтетичних активів на блокчейні. Ви можете створити синтетичний токен, заклавши деяку заставу в пулі ліквідності та під’єднавши його до довіреного оракула.
 4. Страхування
  Іншим потенційним ринком DeFi є страхування ризиків смарт-контрактів. Багато з цих проєктів DeFi сектору мають в основі пули ліквідності.
 5. Траншування (Tranching)
  Ця передова концепція, запозичена з традиційних фінансів, передбачає поділ фінансових продуктів на основі їх ризиків і прибутковості. Ці продукти дозволяють LP вибирати індивідуальні профілі ризику і прибутковості.

Переваги 

Пули ліквідності – це основа децентралізованих фінансів. Їхні переваги перегукуються з перевагами DeFi-середовища в цілому. Вони включають високу частоту та швидкість транзакцій, скорочення шляхів доступу до фінансування для сервісів та кінцевих користувачів, а також зручність.

Пули ліквідності вдихнули життя в децентралізовані біржі на блокчейні Ethereum. Спочатку біржі DEX були в хиткому положенні через низьку ліквідність. Тож охочих торгувати на DEX-біржах було замало.

Також, робота DEX-ів за моделлю традиційних маркет-мейкерів означала б багаторазове збільшення вартості кожної угоди на біржі, тому що в такому разі довелося б сплачувати одночасно комісію біржі, маркет-мейкерів, а також мережі за газ. Пули ліквідності виправили це, надавши стійкий масив ліквідності, що постійно підтримується, в безпосередньому доступі, що гарантує торгівлю за стабільними цінами в будь-який час.

Недоліки та ризики

Практика надання ліквідності DEX-біржам технічно мало чим відрізняється від стейкінгу або фармінгу прибутковості, тому ризики, пов’язані з нею, схожі на ризики цих практик.

Непостійні збитки (impermanent loss) — якщо ціна закладеної криптовалюти зросте, це може зробити процес надання ліквідності невигідним. Ці втрати можуть бути крихітними, але іноді вони можуть бути величезними. Тому, варто уважно вивчити ринок загалом та вибрані монети зокрема, перш ніж закладати кошти.

Уразливості смарт-контрактів — будь-які програмні протоколи піддаються зламам та хакам. При виборі пулу ліквідності слід орієнтуватися на найбільші та найпопулярніші пули або прийняти ймовірність того, що доступ до засобів може бути скомпрометований або втрачений внаслідок багу чи злому.

Маніпуляції з боку творців пулу — як і будь-які інші елементи DeFi-індустрії, пули ліквідності нерідко використовуються для обману шляхом надання обмеженому колу осіб прав прямого доступу до засобів у смарт-контракті. Провайдерам-початківцям варто проявляти особливу пильність при виборі проекту та пулу.

Висновок

Пули ліквідності — один з основних елементів DeFi-середовища. Вони втілюють головну ідею децентралізації та свободи доступу до фінансів. Пули дозволяють користувачам торгувати безпосередньо зі смарт-контрактом, не чекаючи дозволів та згод третіх осіб. Зробити внесок у пул ліквідності може будь-хто. Ця ініціатива приносить винагороду, нерідко багаторазову. Однак, варто виявляти пильність у виборі пулів.

Децентралізовані додатки (dApps) — це цифрові додатки на основі смарт-контрактів, які працюють на блокчейнах, а не на централізованих серверах. Вони виглядають і працюють подібно до звичайних додатків та пропонують широкий спектр послуг і функцій від ігор до фінансів, соціальних мереж і т.д.

Як випливає з назви, dApps працюють у децентралізованих мережах. Хоча dApps можуть виглядати схожими на звичайні мобільні програми на вашому телефоні, їх серверна система відрізняється. Функціонування dApps залежить від смарт-контрактів в розподіленій мережі замість централізованої системи. Використання блокчейну дозволяє dApp обробляти дані через розподілені мережі та виконувати транзакції.

dApps також часто створюються з використанням платформи Ethereum, як, наприклад одна з найбільш відомих dApp Uniswap (DEX).

dApps схожі на звичайні додатки, оскільки вони використовують той самий інтерфейсний код для відтворення веб-сторінки (Front-End). Але внутрішній код dApp відрізняється. Це те, що робить dApps вільними від контролю однієї людини або організації.

Децентралізовані додатки мають такі загальні характеристики та ключові атрибути:

Не всі dApps працюють у стандартних веб-браузерах. Деякі можуть працювати лише на веб-сайтах із налаштованим кодом для відкриття конкретної програми.

Більшість dApps існує в мережі Ethereum. Він пропонує надійну інфраструктуру для розробників dApp. Але, із розвитком dApps розробники почали будувати їх на інших блокчейнах, зокрема BNB Chain (BNB), Solana (SOL), Polygon (MATIC), Avalanche (AVAX), Cronos (CRO) тощо.

Переваги децентралізованих додатків (dApps)

Хоча інтерфейси dApps і традиційних програм можуть виглядати схожими, dApps пропонують численні переваги порівняно з їх централізованими аналогами. Наприклад, веб-додатки зберігають дані на централізованих серверах і один зламаний сервер може вивести з ладу всю мережу програми, зробивши її тимчасово або назавжди непридатною для використання. Централізовані системи також можуть постраждати від витоку або крадіжки даних, піддаючи ризику компанії та окремих користувачів.

dApps, навпаки, побудовані в розподілених мережах без центральної влади. Не маючи центральної точки входу, dApps менш вразливі до атак, що ускладнює зловмисникам злам мережі. Децентралізований характер dApps також означає, що користувачі можуть мати більше контролю над інформацією, якою вони обмінюються. Оскільки жодна компанія не контролює особисті дані користувачів, їм не потрібно надавати реальні особисті дані для взаємодії з DApp.  Натомість вони можуть використовувати криптогаманець для підключення до dApps і повністю контролювати, якою інформацією вони обмінюються.

Ще одна перевага dApps полягає в тому, що розробники можуть легко інтегрувати криптовалюти у свої основні функції, використовуючи смарт-контракти. Наприклад, dApps на Ethereum можуть використовувати ETH як платіж без інтеграції сторонніх постачальників платежів.

Використання децентралізованих додатків (dApps)

dApps можуть застосовуватися майже в будь-якій галузі, наприклад, у фінансах, іграх, медицині, управлінні та навіть у сховищі файлів. 

Наприклад, у фінансовому додатку dApp кредитори заробляють 100% своїх відсотків, на відміну від традиційних фінансів, оскільки немає посередника для оплати у вигляді фінансової установи.

Завдяки dApps кожен може користуватися фінансовими послугами без жодних центральних повноважень і підтримувати повний контроль над своїми активами. DeFi також може принести користь особам з низькими доходами, пропонуючи їм доступ до широкого спектра фінансових послуг за значно нижчою ціною.

Позики є найпопулярнішим видом фінансових послуг, які надають децентралізовані програми. DeFi dApps пропонують миттєве врегулювання транзакцій, мінімальні кредитні перевірки та можливість використовувати цифрові активи як заставу. Користувачі можуть мати більше гнучкості на ринках кредитування dApp. Наприклад, кредитори мають більше контролю над своїми позиками, вибираючи, який токен позичити та на якій платформі. Користувачі також можуть потенційно заробити 100% відсотків, отриманих від позики, оскільки їм не потрібно платити жодних посередницьких комісій.

Децентралізовані біржі (DEX) є ще одним важливим прикладом фінансових dApps. Такі платформи полегшують торгівлю, усуваючи посередників, таких як централізовані криптобіржі. Замість того, щоб передавати свої активи на біржу, вони торгують безпосередньо з іншим користувачем за допомогою розумних контрактів та гаманця користувача. Замовлення виконуються в мережі та безпосередньо між гаманцями користувачів. Оскільки DEX потребують менше обслуговування, вони зазвичай мають нижчі комісії за торгівлю порівняно з централізованими біржами. Деякі популярні DEX включають Uniswap, SushiSwap і PancakeSwap.

Інший кейс, додатки для соціальних мереж, що можуть мати вбудовану систему донатів, використовуючи свій токен. Користувачі можуть показувати рекламу та отримувати платежі у повному еквіваленті, напротивагу компанії посередника, яка бере додаткові відсотки.

В управлінні, dApps можуть надати користувачам змогу відігравати більшу роль в керуванні онлайн-організаціями, запроваджуючи механізм прийняття рішень, орієнтований на спільноту. За допомогою смарт-контрактів користувачі можуть створювати пропозиції для спільноти для голосування та анонімно віддавати свої голоси за пропозиції інших.

Однією з моделей децентралізованого управління є децентралізовані автономні організації (DAO). DAO можна вважати повністю автономними dApps, які використовують смарт-контракти для прийняття рішень без центральної влади. У них немає ієрархії.

Як під’єднатися до dApps?

Щоб взаємодіяти з програмою dApp, вам спочатку знадобиться гаманець, як-от MetaMask, Coinbase Wallet або Binance Chain Wallet, або інші. Для їх налаштування потрібно лише кілька хвилин. Деякі навіть пропонують мобільні версії для легкого доступу. Підключення можна виконати за декілька хвилин, як показано на прикладі dApp Open Sea.

Користувачу потрібно натиснути кнопку або розділ під’єднання гаманця та натиснути кнопку “Приєднати/Connect”. Після підключення необхідно надати доступ для dApp у вашому гаманці та обрати варіанти даних, якими юзер хоче ділитися з додатком.

Підсумки

dApps розширюють функціональні можливості Інтернету, вдосконалюючи звичайні програми за допомогою технології блокчейн. У майбутньому децентралізовані програми можуть вивести на ринок ще більше інноваційних варіантів використання. Як повідомляє DappRadar, до першого кварталу 2022 року dApps використовували майже 2,4 мільйона активних користувачів щодня, і очікується, що інтерес користувачів буде постійно зростати.

MetaMask — це програмний криптовалютний гаманець у вигляді додатка у браузері (Google Chrome, Firefox, Edge або Brave) або додатку на мобільному пристрої (IOS або Android), який базово використовується для взаємодії з блокчейном Ethereum.

MetaMask дозволяє користувачам зберігати криптовалютні активи, надсилати та отримувати криптовалюти та токени на основі Ethereum або інших мереж, а також безпечно підключатися до децентралізованих програм через веббраузер або мобільний додаток.

За даними Bloomberg, станом на листопад 2021 року браузерне розширення MetaMask налічувало понад 21 мільйон активних користувачів щомісяця (джерело).

Гаманець MetaMask — це універсальний продукт на ринку, який підтримує декілька блокчейн-протоколів. Окрім підтримки понад 450,000 монет за протоколом Ethereum, користувачі також можуть зберігати невзаємозамінні токени (NFT) у гаманці та підключати їх до ресурсів, таких як OpenSea.

Мої гроші вже лежать на біржі, для чого мені гаманець?

MetaMask – потужний інструмент для роботи в децентралізованих мережах, роботі з децентралізованими додатками (dApps), найкращий у своєму сегменті гаманець з надзручним мобільним додатком і синхронізацією десктоп/мобайл, та характеристиками безпеки користувачів. Все вищезазначене схиляє користувачів до збереження своїх активів саме на гаманці на противагу централізованим біржам.
Також, час від часу, біржі можуть проводити технічні роботи, які унеможливлюють вивід коштів, або переказ токенів на інші рахунки/мережі, чого немає у гаманців, що зазвичай працюють стабільно.
Загалом, гаманці зарекомендували себе як надійне місце для збереження та роботи з активами, внаслідок чого отримали популярність та довіру від користувачів. 

Як встановити та використовувати MetaMask? Ініціалізація гаманця

Щоб почати використовувати гаманець, вам потрібно встановити додаток для браузера (*використовуємо Google Chrome) або встановити додаток на мобільний.

Після успішної інсталяції, натисніть кнопку «Почати» у діалоговому вікні, що з’явиться. 

Це призведе до опції «Створити гаманець» (Create a Wallet). Також, ви можете імпортувати наявний гаманець, у разі якщо ви вже користувалися додатком (Досвідчений користувач).

Далі вам буде запропоновано створити пароль. MetaMask вважає надійним паролем щонайменше вісім символів, включаючи літери, цифри та символи. Натисніть «Створити» (Create), а потім запишіть Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., яка містить 12 слів.Надійно збережіть Secret Recovery Phrase

Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. (або ж сід-фраза), буде вашим єдиним способом відновлення гаманця у випадку, якщо ви забудете свій пароль, ваш пристрій пошкодиться або якщо ви захочете відкрити MetaMask на іншому пристрої. Натискання кнопки «Далі» (Next) переведе вас на сторінку підтвердження Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., яку рекомендовано зберегти або записати будь-яким доступним способом (Рекомендуємо зберігати фразу у надійних місцях, на кшталт планера. Додатки для збереження паролів можуть буди не надто надійними, які призведуть до доступу до гаманця третіми особами).

Після успішного підтвердження, процес налаштування перенесе вас на останню сторінку, де ви натиснете «Все готово» (All Done) для завершення процесу налаштування. Таким чином, ви автоматично ввійдете у систему, та станете готовим до взаємодії екосистемою Ethereum.


Відео гайд створення гаманця Metamask: youtube.com/watch?v=GNPz-Dv5BjM


Як поповнити гаманець Metamask?

Для поповнення нового гаманця, достатньо скопіювати адресу у центральній частині додатку та відправити токени з будь-якої централізованої біржі, або іншого гаманця. Ви можете знайти свою адресу MetaMask під назвою облікового запису (у форматі 0x12r45…6HJ9).

Будьте уважні! Мережа адрес має співпадати! В іншому разі, токени будуть втрачені назавжди.

Також, користувачі мають змогу купити токени у декілька кліків у самому додатку Metamask за допомогою кредитної карти, Apple Pay, Google Pay або Samsung Pay та банківського переказу.


Як працює Swap? 

Користувачі можуть обмінювати токени безпосередньо з робочого столу або мобільного гаманця у Metamask.
Для початку, знайдіть та натисніть кнопку зі стрілками під назвою «Swap».
Далі оберіть токен, який ви готові «обміняти», використовуючи меню, що розкривається, нагорі екрана. Далі оберіть наступний токен, який ви хочете придбати, у другому меню, що розкривається. Swaps аналізує всі децентралізовані біржі токенів та протоколи обміну токенів, щоб знайти для вас найбільш вигідний курс обміну. 


Вартість і комісії у Metamask

Користувачі сплачують комісію за свої транзакції, яка генерується залежно від того, наскільки швидко потрібно обробляти обмін. Metamask шукає найкращий варіант найдешевшої комісії с базовою швидкістю. Швидкість кожної транзакції потребує різної суми плати за здійснення транзакції. “Swap” у Metamask забезпечують найкращі ціни та автоматично визначають найбільш ефективну опцію для кожної угоди.З користувачів також стягуватиметься комісія за обслуговування в діапазоні від 0,3% до 0,875% за будь-які обміни.

Безпека та конфіденційність Metamask. Чи надійний криптогаманець?

Багато в чому підхід MetaMask до безпеки полягає в анонімності користувачів, а не традиційних заходах безпеки. Оскільки програмне забезпечення не є конфіденційним, MetaMask не зберігає жодних даних користувачів. Натомість гаманці захищені паролем, створеним користувачем під час налаштування, біометричними даними на мобільних пристроях і відновленими за допомогою унікальної Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. з 12 слів. Технічна підтримка не може допомогти користувачам відновити їхні паролі, що робить Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. ще більш важливою. Якщо користувач втрачає Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., він ризикує назавжди втратити доступ до свого гаманця.

Яку криптовалюту/мережі/токени підтримує Metamask? 

Metamask підтримує будь-яку мережу, сумісну з мережею Ethereum, наприклад мережі BNB Chain, Cronos і Avalanche. Вам потрібно буде вручну додати ці мережі у свій гаманець Metamask на основі документації, наданої кожною мережею. Мережею за замовчуванням для всіх гаманців Metamask є Ethereum Mainnet. Однак ви також можете вручну під’єднати Metamask до інших блокчейн-мереж, таких як: Polygon, Fantom, BNB Chain, Avalanche, Arbitrum, Cronos, Harmony ONE, Velas, HECO, xDAI.

Відповідно майже усі токени, що знаходяться на вищевказаних мережах, підтримуються гаманцем Metamask Wallet*


Мобільна версія MetaMask

Щоб використовувати MetaMask на Android або iOS, вам потрібно завантажити мобільний додаток MetaMask або у Google Store для Android, або в App Store для iOS та слідувати вказівкам.

Для користувачів iOS мобільний додаток MetaMask можна завантажити тут. Для користувачів Android мобільний додаток MetaMask можна завантажити тут.

Мобільна версія дозволяє синхронізувати мобільний додаток та вебверсію для миттєвого доступу до криптоактивів, виконання транзакцій та інших операцій з криптогаманцем з мобільного девайсу, що робить Metamask одним з найкращих продуктів із сегмента криптогаманців.

Introducing Metamask Mobile: youtu.be/-bk0Ibnk1As

Саммарі 

Завдяки своїй простоті, доступності на різних пристроях, інтеграції з веб-сайтами обміну та NFT, а також підтримці тисяч токенів у кількох блокчейнах легко зрозуміти, чому MetaMask є популярним гаманцем. На більшості сайтів використання гаманця вимагає не більше ніж виконання підказок для надсилання та отримання криптовалюти або торгівлі NFT в Інтернеті. Початківці оцінять можливість негайно придбати, використовувати та обміняти Ethereum, тоді як більш досвідчені користувачі отримають задоволення від коригування своїх максимальних комісій за газ, щоб зменшити витрати на роботу в блокчейні.

FAQ

Як встановити MetaMask?

Перейдіть на MetaMask.io та натисніть кнопку «Завантажити», яка переведе вас у відповідний магазин, щоб завантажити розширення або програму на основі пристрою та браузера, які ви використовуєте.

Як внести / отримати / відправити  ETH або будь-які інші токени?

На мобільному телефоні натисніть кнопку «Надіслати» на головній сторінці або натисніть «Отримати», щоб показати свій QR-код, скопіювати свою адресу або подати запит на оплату. На розширення ви також можете надіслати, натиснувши кнопку «Надіслати». Щоб отримати кошти, скопіюйте свою публічну адресу та вставте її на платформу, з якої ви надсилаєте, або поділіться нею з відправником.

Чи потрібна криптовалюта для використання MetaMask?

Ні. Але, наявність криптовалют у вашому гаманці MetaMask дозволить вам інвестувати, торгувати, грати в ігри, володіти унікальними цифровими предметами (предметами колекціонування NFT) і багато іншого.

Як мені перенести наявні ETH або будь-які інші токени в MetaMask?

Ви можете надсилати ETH і токени з іншого гаманця на новий обліковий запис MetaMask. Просто скопіюйте свою нову адресу MetaMask і перейдіть до наявного гаманця або біржі, щоб надіслати кошти на нову адресу гаманця. Ви можете знайти свою адресу MetaMask під назвою облікового запису (у форматі 0x12r45…6HJ9).

Чому я не бачу своїх токенів?

Можливо, вам знадобиться додати адресу токена до MetaMask вручну, щоб побачити його.

Чи підтримує MetaMask NFT?

Так. На головному екрані вашого гаманця є вкладка «NFT».

Я користувач розширення MetaMask. Як мені використовувати той самий гаманець у MetaMask Mobile?

Ви можете використовувати той самий гаманець MetaMask як Mobile, так і вебверсію.Просто встановіть MetaMask і імпортуйте наявний гаманець за допомогою секретної фрази відновлення.

⚠️ Імпорт наявного гаманця в нову інсталяцію розширення та/або програми MetaMask є єдиним випадком, коли вам потрібно буде ввести Secret Recovery Phrase для відновлення. Якщо будь-яка програма чи розширення несподівано просить у вас секретну фразу відновлення, переконайтеся, що ви перебуваєте в потрібному місці.


Що таке DeFi токени? Їх функціонал та особливості

Токени DeFiDeFi - децентралізовані Фінанси — це узагальнювальний термін, що використовується для позначення сервісів та інфраструктури, що надають децентралізовані фінансові послуги за допомогою смартконтрактів та блокчейн технологій. проектів надають користувачам криптовалют доступ до ряду послуг, подібних до банківських, таких як позики, кредитування та страхування. DeFi токени є частиною децентралізованих платформ, які працюють за допомогою смарт-контрактів. Такі токени покликані трансформувати роботу традиційних фінансових систем, зменшуючи або усуваючи необхідність у третіх особах. DeFi токени надають користувачам доступ до набору фінансових програм і сервісів, побудованих на блокчейні, в якому заблоковані криптовалюти на суму понад 50 мільярдів доларів.

Які токени DeFi є найпопулярнішими?

Більшість токенів DeFi пов’язані з протоколами DeFi, які в деяких випадках майже повністю керуються спільнотою користувачів. Щоб брати участь у процесах прийняття рішень на цих типах платформ, користувачі повинні купувати та зберігати «токени управління». Ці токени мають спеціальні права і дозволяють власникам голосувати за запропоновані зміни платформи.

Власний токен децентралізованої біржі Uniswap (UNI) є найбільшим токеном управління в категорії DeFi. За загальним правилом, користувачі, які мають більше певних токенів, мають більші права голосу, ніж ті, у кого їх менше. Це робиться з припущенням, що ті, хто готовий інвестувати більше в конкретний проект, з більшою ймовірністю захочуть його успіху, а отже голосуватимуть за найбільш відповідні пропозиції для досягнення цієї мети. До найбільших основних токенів управління також належать: PancakeSwap (CAKE), Aave (AAVE) і Maker (MKR).

Токени управління також є спекулятивними активами, як і більшість інших криптовалют. Ви можете торгувати ними на централізованих або децентралізованих біржах, не беручи участі в будь-яких управлінських рішеннях, і їх ціни зазвичай коливаються, як і будь-який інший нестабільний актив.

Навіть якщо ви купуєте токени DeFi через платформи, які не засновані на DeFi, такі як централізовані біржі, наприклад Binance, ви все одно будете наражатися на ризики DeFi, пов’язані з протоколами, які представляють ці токени.

Токени DeFi можуть зазнати значних втрат, якщо базовий протокол буде хакнутим. У жовтні 2021 року ціна COMP, токена управління протоколом кредитування Compound, впала, коли з його скарбниці були виведені мільйони доларів після того, як хакер використав помилку в коді.

Якщо ви хочете інвестувати в DeFi, але ви не впевнені, у який токен інвестувати, ви можете розглянути індексний токен DeFi, наприклад The DeFi Pulse Index (DPI). The DeFi Pulse Index відстежує ефективність токенів DeFi у своєму кошику, таких як UNI, AAVE, MKR та інших. Такий вид токена знижує бар’єр входу для нових користувачів, яким бракує досвіду, щоб отримати доступ до DeFi, і надає досвідченим користувачам доступ до DeFi через один актив.

Що таке блокчейн-мости та як вони працюють?

Блокчейн-міст — це інструмент, який дозволяє переносити активи (криптовалюту / монети) з одного блокчейну на інший і таким чином вирішує одну з головних проблем різних блокчейнів — відсутність сумісності. Дуже часто криптоактиви створюють лише на одному блокчейні, наприклад, лише на Ethereum чи лише на BNB Chain, чи тощо. Мости створюють синтетичні похідні (копії ваших монет), які представляють той самий актив, але вже на іншому блокчейні.

Якщо ви використовуєте блокчейн-міст для відправки однієї монети блокчейну Solana на гаманець блокчейну Ethereum, цей гаманець отримає Wrapped («обернутий») токен, який був «обернений» мостом – перетворений на токен на основі цільового блокчейну. У цьому випадку гаманець Ethereum отримає «мостову» версію Solana, яка була перетворена в токен ERC-20 – загальний стандарт токенів для змінних токенів на блокчейні Ethereum.

У той час,  як мости відкривають нові ринки та працюють у напрямку світлішого міжблокчейнового майбутнього, вони стикаються зі своїми власними проблемами безпеки. Цей факт можна підтвердити величезним хаком на суму $326 мільйонів доларів мосту Wormhole у лютому 2022.

Деякі мости, відомі як односпрямовані або односторонні, дозволяють переносити активи лише на цільовий блокчейн, а не навпаки. Наприклад, Wrapped Bitcoin дозволяє надсилати біткоїн в блокчейн Ethereum – конвертувати BTC в стейблкоїн ERC-20 – але не дозволяє надсилати ефір в блокчейн Bitcoin.

Інші мости, такі як Wormhole і Multichain, є двонаправленими або двосторонніми. Це означає, що ви можете вільно перенести активи в інший блокчейн, а потім повернути назад. Так само як ви можете відправити солану в блокчейн Ethereum, ви можете відправити ефір до Solana блокчейну.

Централізовані та децентралізовані блокчейн-мости

Мости бувають централізованими та децентралізованими. Різниця в тому, хто контролює токени, які використовуються для створення мостових активів. Весь обернений біткоїн (WBTC) зберігає компанія BitGo, що робить цю компанію централізованим мостом. І навпаки, об’єднані активи на Wormhole автоматично утримуються протоколом, тобто він є більш децентралізованим.

Перенесення активів з одного блокчейну на інший блокчейн має безліч переваг. По-перше, блокчейн, на який ви переносите активи, може бути дешевшим і швидшим, ніж його рідний блокчейн. Можна привести в приклад Ethereum, де висока комісія за транзакції та повільна пропускна здатність ускладнюють новачкам участь у децентралізованих фінансах (DeFi). Замість цього новачок може перенести кошти з Ethereum на дешевший блокчейн та оперувати на ньому.

Інші інвестори можуть використовувати мости, щоб максимально використовувати ринки, які існують лише на інших блокчейнах. Наприклад, протокол DeFi Orca доступний лише на Solana, але підтримує обернену версію ETH (ефіру).

Користуватися мостами стає все легше. Багато протоколів DeFi мають інтегровані мости. Це дозволяє користувачам обмінюватися токенами з різних протоколів, не залишаючи платформу.

Розуміння сутності блокчейн-мостів та практичне їх використання є невід’ємною складовою розуміння децентралізованих фінансів (DeFi).

Централізовані (CEX) та децентралізовані (DEX) біржі: в чому різниця?

Централізовані біржі (CEX), наприклад, Binance, — це платформи для онлайн-торгівлі, які здійснюють пошук покупців і продавців за допомогою «книги замовлень». Вони функціонують практично так само, як брокерські рахунки в Інтернеті, тому вони настільки популярні серед інвесторів.

Децентралізовані біржі (DEX), як-от PancakeSwap або Uniswap, — це автономні фінансові протоколи, які працюють на основі смарт-контрактівСмарт-контракт - (англ. Smart contract – розумний контракт) – це комп’ютерний аналог звичайних договорів, спеціальна програма (алгоритм), яка виконує якісь дії при виконанні сторонами угоди певних умов. Smart-contracts надають можливість безпечно обмінюватися криптовалютами, грошима, цінними паперами, а також іншими товарами та послугами безпосередньо між учасниками угоди, без участі посередників. Смарт-контракти також є основою створення та існування нових токенів на базі інфраструктурних блокчейнів. Наприклад, токени блокчейну Ethereum ERC-20 і ERC-721 самі по собі є смарт-контрактами., що дозволяють крипто-трейдерам обмінювати один цифровий актив в інший. Усі транзакції є публічними в блокчейні.

Занурмося в плюси та мінуси кожного типу біржі, щоб дізнатися більше про те, що може запропонувати кожна торгова платформа та чим вони відрізняються.

До плюсів централізованих бірж належать:

До мінусів належать:

Тепер перейдемо до плюсів та мінусів децентралізованих бірж

До плюсів належать:

До мінусів належать:

Торгівля та інвестування в криптовалюту несуть ризики незалежно від того, який тип біржі ви використовуєте. Однак ризики, створювані двома типами торгових платформ, відрізняються. 

До ризиків централізованих бірж належать:

До ризиків децентралізованих бірж належать:

Обидва типи криптовалютних бірж дозволяють користувачам купувати та продавати криптовалюту з відмінностями в таких ключових елементах, як ліквідність, безпека та зручність використання.

Для новачків, які хочуть приєднатися до криптопростору, CEX надають простий і швидкий спосіб торгівлі. DEX, з іншого боку, більше підходять для досвідчених трейдерів, які шукають конфіденційність і повний контроль над своїми цифровими коштами.

DeFi – Децентралізовані Фінанси

DeFi – Децентралізовані Фінанси — це узагальнювальний термін, що використовується для позначення сервісів та інфраструктури, що надають децентралізовані фінансові послуги за допомогою смарт-контрактів та блокчейн технологій. За допомогою DeFi ви можете робити більшість речей, які пропонують традиційні банки — отримувати відсотки на депозит, брати активи під заставу інших активів, позичати кошти, купувати страхування, торгувати деривативами, активами тощо.

DeFi використовує основну характеристику біткоїна — цифрові гроші — і розширює її, створюючи повну цифрову альтернативу Уолл-стріт, але без усіх пов’язаних із цим витрат (оренда офісів, утримання персоналу, операційні витрати). Це має потенціал для створення більш відкритих, вільних і справедливих фінансових ринків, доступних для всіх, хто має підключення до Інтернету.

Зазвичай, користувачі взаємодіють з DeFi через програмне забезпечення, яке називається dapps («децентралізовані програми»). На відміну від звичайного банку, тут не потрібно заповнити заявку чи відкривати рахунок, заповнювати та підписувати тонни макулатури. Всі ці дії відбуваються автоматично за допомогою цифрових підписів ваших крипто-гаманців.

Нижче наведено кілька способів, як люди можуть взаємодіяти із DeFi:

До переваг DeFi належать: