Що таке ETF? Види Bitcoin біткоїн-ETF: спотовий ETF, ф'ючерсний ETF. Переваги та недоліки біткоїн-ETF. Історія запуску біткоїн-ETF в США

На момент написання статті Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) розглядає понад 10 заявок на створення біткоїн-ETF, а це говорить про те, що крипторинок може незабаром приєднатися до величезного сектору ETF. Загальна вартість активів під управлінням ETF по всьому світу становить $9.3 трлн, з яких $6.4 трлн — у фондів із США. ETF доступні для багатьох активів та галузей, від сировини та валют до індексів на цілі групи компаній. Завдяки своїй зручності та доступності вони мають попит в інвесторів у США, Європі та, в меншій ступені, Азії.

Подання заявок на запуск bitcoin-ETF саме в США свого часу стало сильним драйвером зростання BTC, оскільки це найбільший у світі ринок, оскільки один успішний ETF в США потенційно має більші наслідки для крипторинку, ніж всі фонди, що торгуються зараз у Європі, Канаді та Австралії.

Що таке ETF?

ETF – це скорочення від Exchange Traded Fund (фонд що торгується на біржі). Суть ETF у тому, що фонд формує інвестиційний портфель, потім ділить його на акції, кожна з яких дає право на володіння часткою всього портфеля. Тобто купівля однієї акції ETF дозволяє інвестувати одразу у цілий портфель, без ручного управління та зберігання активів.

Наприклад, ETF S&P 500 відстежує динаміку фондового індексу, що відображає капіталізацію 500 найбільших акцій США. А золотий ETF відстежує вартість резервів золота фонду та випускає акції під їх заставу.

Відповідно, Bitcoin ETF є фондом, який інвестує в біткоїн або пов’язані з ним активи, потім ділить свій портфель на акції та пропонує їх на біржі. Купівля акції Bitcoin ETF у фінансовому сенсі дорівнює купівлі біткоїна, на відповідну суму, але не вимагає реєстрації гаманця та самостійного зберігання криптовалюти.

Види біткоїн-ETF

Тепер нумо розбиратись, як працює біржовий біткоїн-фонд. Існує два основних типи біткоїн-ETF — з фізичним забезпеченням (спотовий) та ф’ючерсним забезпеченням (ф’ючерсний). Хоча BTC є базовим активом в обох типах фондів, ці інструменти сильно відрізняються.

Біткоїн-ETF з фізичним забезпеченням (спотовий)

Біткоїн-ETF з фізичним забезпеченням слідує концепції традиційного ETF, де компанія-емітент купує BTC і зберігає їх на своїх рахунках. Потім компанія створює фонд, розміщує його на фондовій біржі та випускає акції. Купівля частки в біткоїн-ETF дає право частку BTC, що зберігається на рахунках компанії.

Біткоїн-ETF з ф’ючерсним забезпеченням (ф’ючерсний)

ETF з ф’ючерсним забезпеченням – це похідний фінансовий інструмент, який реагує на майбутні коливання базового активу. Власнику ф’ючерсного біткоїн-ETF не потрібно володіти BTC. Такий фонд торгує за контрактами, що спекулюють на майбутній, а не поточній ціні BTC. Термін дії таких контрактів обмежений, і власник фонду має продати наявні контракти та пізніше повторно їх викупити. Через таку структуру часто виникають розбіжності між фактичною ціною BTC і ціною біткоїн-ETF з ф’ючерсним забезпеченням.

Також є криптоакціонерні ETF

На відміну від криптовалютних ETF, які відстежують ціну конкретних криптовалют, ці ETF зосереджені на інвестиціях в компанії, зайняті у криптовалютній індустрії. Такі ETF дозволяють інвесторам робити ставку на зростання всієї криптосфери, не покладаючись лише на динаміку цін окремих криптовалют, таких як біткоїн.

Переваги та недоліки біткоїн-ETF

Як і в будь-якого інвестиційного продукту, у біткоїн-ETF є свої переваги та недоліки. Різні види ETF мають свої плюси та мінуси, тому ми розглянемо лише основні:

Серед переваг ETF:

До недоліків можна віднести:

Які біткоїн-ETF вже торгуються?

Декілька спотових біткоїн-ETF вже торгуються на біржах ЕС, Канади, та інших країн. На американському ринку зараз є лише кілька ф’ючерсних біржових фондів:

Історія запуску біткоїн-ETF в США

З 2013 року надійшло багато заявок на створення ETF від великих гравців. Усього до 2023 року було зроблено 28 спроб отримати дозвіл SEC на запуск спотового bitcoin-ETF. Усі вони були невдалими. Деякі заявки досі розглядаються. Сама історія запуску спотових біткоїн-ETF у США триває вже 10 років:

Завершальні думки

Інвестування в криптоактиви стало невіддільною частиною роботи для багатьох учасників фондового ринку. Найбільші інвестиційні компанії зацікавлені у наданні спотових біткоїн-ETF, але відповідь SEC залишається негативною.

Попри успішно запущені ф’ючерсні ETF, значні наслідки для криптосфери матиме саме спотовий фонд, який купує BTC з ринку. Такий ETF зможе залучити до крипторинку значну кількість потенційних інвесторів та багатомільярдний капітал.

Наскільки реально такий фонд запустити зараз, питання відкрите. У США спроби зареєструвати спотовий Bitcoin ETF тривають уже 10 років і поки що не увінчалися успіхом. Але цього разу в гру вступили інвестиційні гіганти на кшталт BlackRock та Fidelity, тому ситуація може змінитися.