Як зберігати, обмінювати та витрачати крипту зручно: Trustee Plus, Binance Card, Coinbase Card, Bybit Card, CL Card Powered by Ledger, Wirex

З’явившись у 2009 році як новий та малорозповсюджений клас активів, сьогодні криптовалюта стала популярним способом заробітку й інвестування серед інтернет-користувачів. Близько 5 мільйонів людей володіють цифровими активами тільки в Україні. 

Однак для використання цифрових активів в повсякденному житті потрібні зручні та звичні інструменти, до прикладу — платіжні картки з прив’язкою до криптовалюти. По суті, це аналоги звичайних банківських карток, які дозволяють використовувати крипту для оплати товарів і послуг у звичайних магазинах, ресторанах, онлайн-маркетах. 

Географія роботи й умови використання таких карт залежать від емітента. Однак загальний принцип роботи криптокартки зводиться до того, що вона конвертує цифрові монети у фіатні гроші для подальшої оплати за товари чи послуги й все це в автоматичному режимі.

Поки, на жаль, зручних та безпечних продуктів не так багато, втім в цій статті ми зібрали 7 кращих на нашу думку криптовалютних карток на 2024 рік. Під час формування рейтингу головним критерієм для нас стала репутація емітента, бо від цього напряму залежить безпека ваших коштів. Окрім того, ми врахували, що зараз така картка може бути корисною в будь-якій частині світу, особливо, якщо у вас обмежений доступ до традиційної банківської системи з чим зіткнулися багато українців.

Trustee Plus

Український продукт, емітований криптокомпанією Trustee в партнерстві з MasterCard. Це віртуальна криптовалютна картка за допомогою якої можна оплачувати товари й послуги криптоактивами по всьому світу — вони автоматично конвертуються в потрібну валюту.

Інструмент працює, як звичайна дебетова картка. Плата за поповнення рахунку чи обслуговування не стягується. Додатково команда пропонує реферальну програму й регулярні акції. Курс конвертації крипти в фіатну валюту визначається емітентом картки і його можна переглянути в застосунку Trustee Plus, або на офіційному сайті Mastercard.

Переваги Trustee Plus:

Недоліки Trustee Plus:

Binance Card

Binance Card — це дебетова карта від криптобіржі Binance, випущена для Європейської Економічної Зони (ЄЕЗ). Однак з 20 грудня 2023 року компанія припинить підтримку цього платіжного інструменту в ЄEЗ, тобто фактично інструмент стане недоступним. 

Замість цієї картки Binance анонсувала запуск нового платіжного інструменту сумісно із партнерами “cardB”. Ця карта буде доступна для випуску в країнах колишнього СНД (окрім росії), зокрема і в Україні. 

Переваги Binance Card:

Недоліки Binance Card:

Bybit Card

Ще одна дебетова криптовалютна картка, однак від криптовалютної біржі Bybit. Доступна у вигляді фізично та віртуальної карти та працює на території ЄЕЗ. Продукт прив’язаний до біржового балансу користувача й автоматично конвертує криптовалюту у фіат для здійснення платежів. 

Активація, підтвердження особистості та налаштування карти проводяться через додаток або сайт біржі Bybit. Можливі різноманітні ставки комісій та бонуси залежно від виду картки та поточних акцій. 

Переваги Bybit Card:

Недоліки Bybit Card:

Coinbase Card

Платіжна криптокарта випущена біржею – Coinbase. Підтримує всі криптовалюти, які представлені на цьому майданчику. Для оплати криптоактиви конвертуються в долари США чи стейблкоЇн USDC. За обслуговування карти відповідає компанія Visa. 

Coinbase позиціонує картку як зручний інструмент для платежів по всьому світу, втім доступ до самої платформи, як і її продуктів можливий по суті тільки для резидентів США, тому у мешканців інших регіонів можуть виникнути труднощі при реєстрації чи верифікації.

Переваги Coinbase Card:

Недоліки Coinbase Card:

Crypto.com Visa Card

Платіжна криптовалютна карта випущена біржею Crypto.com й емітована Visa. Має досить широку географію роботи, включаючи США, Австралію, Сінгапур, Канаду, Бразилію і ЄЕЗ, а також пропонує цілу лінійку карток різного рівня, кожна з яких має свої бонуси та привілеї. Цим дуже схожа до традиційних банківських карт.

Однак варто враховувати, що це так звана препейд картка, яка не прив’язується до біржового акаунту Crypto.com. Тобто для платежів потрібно попередньо поповнити картку за допомогою криптовалюти або фіату. 

Переваги Crypto.com Visa Card:

Недоліки Crypto.com Visa Card:

Wirex card

Криптовалютна картка, випущена компанією Wirex — відомим постачальника електронного гаманця, зокрема і з підтримкою криптовалют. Працює в ЄЕЗ та Британії і повністю прив’язана до вашого гаманця Wirex. Обслуговуються компанією Mastercard, хоча на сайті заявляють і про підтримку для Visa. 

Головною особливістю є те, що за потреби Wirex може видати вам кредит під заставу криптовалюти, що в якомусь сенсі дозволяє використовувати картку як кредитну. Окрім того, є нативна система кешбеку. 

Переваги Wirex card:

Недоліки Wirex card:

CL Card Powered by Ledger

Криптовалютна картка, випущена постачальником апаратного гаманця для зберігання криптовалют Ledger в партнерстві з Baanx. Обслуговується Visa. CL Card доступна у вигляді пластикової карти яка конвертує цифрові монети у фунти стерлінгів чи євро для оплати товарів і послуг. Працює у Британії та країнах ЄЕЗ.

Варто звернути увагу в першу чергу користувачам Ledger, оскільки картку зручно поповнювати за допомогою апаратного гаманця. 

Переваги CL Card:

Недоліки CL Card:

Завершальні думки

Тепер ви знаєте, які 7 криптовалютних карток будуть мати попит у 2024 році. При виборі майбутнього платіжного засобу для використання своїх цифрових активів порівняйте умови емітента й зважайте на географію роботи. 

Віртуальна валюта Центрального банку (CBDC)

Паперові купюри та монети скоро залишаться у минулому через новий фінансовий інструмент – цифрові валюти центральних банків (CBDC). Уряди та регулятори зараз приділяють набагато більше уваги криптовалютам, намагаючись ухвалити нові законодавства, які дозволять більш жорстко контролювати ситуацію. Проте, як регулятори, так і уряди знають про багато переваг криптовалют, тому продовжують впроваджувати CBDC проєкти по всьому світу.

Станом на березень 2023 року їх вивченням понад 100 країн світу. США та Китай, своєю чергою, вже запустили пілотні програми CBDC у національній криптовалюті. Лише декілька країн повноцінно запустили CBDC, серед них Ямайка, Нігерія та Багами. В цій статті ми розповімо, що таке CBDC, у чому їх переваги, та як криптоактиви можуть витіснити традиційний фіат.

Що таке CBDC?

Цифрові валюти центральних банків (CBDC – Central Bank Digital Currency) – це фіатні валюти, які існують у цифровій формі та випускаються центральними банками. Вони є цифровим аналогом державної валюти, тому залишаються в системі традиційної фінансової системи. Цінність CBDC залежить від довіри до емітента, в нашому випадку національного центрального банку і, зрештою, політичної влади, що стоїть за ним.

Також CBDC не можна вважати стейблкоїнами, тому що цифрові гроші безпосередньо забезпечені центральним банком. Грубо кажучи, це не монетки, які ЦБ випустив під заставу паперових грошей, а повноцінна частина грошової маси. Цифрова валюта не репрезентує гроші, вона є грошима.

Функції CBDC

Існує декілька функцій які може виконувати національна криптовалюта. Вплив CBDC на фінансову систему країни буде залежати від того які функції в нього будуть закладені:

Центральний банк може випустити CBDC для фізичних осіб чи фінансових інститутів. У цьому випадку сценарії використання та сфери застосування нового типу грошей будуть сильно відрізнятися.

Чи зможуть CBDC замінити криптовалюти?

Ні, тому що вони мають різні цілі. Завдання цифрових грошей — бути цифровими грошима, тобто універсальним обмінним товаром та законним платіжним засобом. Криптовалюти в поточному стані — це і засіб для інвестицій, і інфраструктурне рішення для запуску фінансових проєктів. Вони не є загальноприйнятими активами для платежів, хоча все більше бізнесів по всьому світі займаються адопшеном (впровадження криптовалют як методу оплати).

Все ж таки CBDC у теорії зможе трохи спростити роботу з криптовалютами. Наприклад, при легалізації криптовалют Нацбанк може запустити звичайнісінький міст для перенесення цифрових гривень або євро на блокчейн.

Ризики впровадження CBDC

Запуск CBDC перенесе суттєві технологічні ризики на державний сектор і, зрештою, на платників податків, які нестимуть основний тягар експериментальних технологій. 

Кіберзагрози. CBDC вимагає централізацію, яка посилить і кібервразливість та збільшить масштаби атак. Так само як банкрутство будь-якого банку підриває довіру до банківської сфери, CBDC може перенести цей ризик на ЦБ та на політичної влади загалом.

Конфіденційність та захист споживачів. CBDC, особливо якщо вона випущена на рівні роздрібної торгівлі не демократичним урядом, може являти собою посягання на конфіденційність та захист споживачів. В злих руках CBDC може перетворитися на зброю проти громадян, такому як потенційне блокування законних транзакцій людям, які потрапили у немилість.

Проблема децентралізації. Якщо CBDC взагалі має працювати, принаймні у тому вигляді, в якому вона нині задумана, вона повинна працювати на базі блокчейну. У цьому полягає загадка з технологічної, операційної та управлінської точки зору, яка полягає в тому, що децентралізація та розподіл блокчейнів є ключовими. Таким чином, CBDC, випущений і керований центральним органом, ймовірно, буде включати системи із замкнутим циклом або псевдоблокчейни, які, своєю чергою матимуть ті самі потенційні вразливості, для боротьби з якими була придумана технологія блокчейну.

Чи є доречним впровадження CBDC в Україні?

За останні два роки Україна показала разючий приклад диджиталізації та інтеграції громадян у державні сервіси. Число користувачів програми «Дія» з початку повномасштабної війни зросло на 4 млн і зараз становить 18 млн. Тож, наступним витком еволюції цифровізації є використання цифрової валюти центрального банку (CBDC).

Переваги впровадження CBDC в Україні під час війни:

Завершальні думки

CBDC може стати наступним етапом еволюції грошей. Вони можуть зробити поточну платіжну інфраструктуру безпечнішою і прозорішою, а можливо, і швидшою. Водночас додаткові переваги, які компанії або кінцеві споживачі відчують на собі від впровадження CDBC, дуже обмежені. Враховуючи ці стимули, які будуть у державного сектора в результаті впровадження CDBC, можна з упевненістю припустити, що незабаром CDBC буде впроваджено і в Європі.

Досвід провідних країн, якщо він виявиться успішним, переймуть інші, навіть номінально демократичні. У світі, де CBDC є пріоритетним засобом розрахунків, у тому числі транскордонних, більшість фінансових систем стануть дуже прозорими.

Як купити криптовалюту купити біткоїн

Отже, ви відкрили для себе світ цифрових активів та готові вкласти в нього гроші. Для цього потрібно купити свою першу крипту, тобто конвертувати фіатну (національну) валюту у віртуальні токени чи монети. Для цього доведеться вдатися до послуг посередників — оскільки криптоіндустрія децентралізована, тут немає жодної «офіційної компанії» або будь-якої іншої інстанції, яка перерахує вам біткоїни за ваші гроші з картки.

Принцип обміну зводиться до того, що покупець переказує гроші на карту посереднику з розрахунку встановленої ним ціни криптовалюти. Посередник приймає платіж, а потім робить переказ на криптовалютний гаманець свого клієнта. Такий бізнес дуже вигідний, оскільки посередники непогано заробляють на комісіях із конвертації. Але як знайти найшвидший і надійний спосіб купити свою першу криптовалюту? Це можна зробити використовуючи кілька типів посередників:

Купівля криптовалюти на біржі

Багато бірж надають своїм клієнтам можливість купити крипту шляхом банківського переказу. При цьому криптовалюта залишається зберігатися на гаманці криптовалютного користувача всередині біржі, який автоматично присвоюється йому при створенні облікового запису. Головний мінус цього способу покупки — необхідність створення облікового запису та (у більшості випадків) проходження процедури KYC.

Онлайн-гаманці для криптовалют

Цифрові активи також можна купити через мобільні програми криптовалютних гаманців. У Google Play та App Store їх досить багато, але ми рекомендуємо одне з найпопулярніших і найзручніших — це Trust Wallet. Гаманець для величезної кількості різних криптовалют із зручним поповненням через банківську картку.

Купівля криптовалюти через обмінники

Знайти потрібний вам обмінник найпростіше через агрегатори – спеціальні сайти, які сортують обмінники за їхньою репутацією та вигодою для клієнта. Одним із найвідоміших агрегаторів у СНД є платформа Bestchange. Виходячи із запиту, Bestchange формує список обмінників за найближчою до ринкової ціни активу. Вибираємо відповідний для нас виходячи з балансу ціни/кількості відгуків обмінника. Рекомендуємо придивлятися до платформ, які мають як мінімум тисячу відгуків. Це сайти з гарною репутацією.

Купівля криптовалюти на P2P-платформі

P2P-платформи – це централізовані майданчики, на яких незалежні продавці (вендори) можуть розміщувати свої послуги з купівлі/продажу монет. Від агрегатора вони відрізняються тим, що безпосередньо підтримують діяльність вендорів та їх просування, а не лише розміщують інформацію про них. При здійсненні конвертації криптовалюта блокується на спеціальному рахунку депонування і потрапляє на гаманець клієнта у разі, якщо він виконав усі умови продавця щодо переведення йому реальної валюти.

На цей час практично всі шляхи введення валюти в крипторинок проходять через посередників. Вони вимагають підтвердження особистості клієнта, оскільки це стандартні норми безпеки для централізованих платформ із гарною репутацією. В цілому ж, без KYC зараз у крипті досить складно, так що будьте готові, що доведеться часто використовувати своє селфі та фото документів. Проте, практично в кожному великому місті є офлайн обмінники та ви можете купити криптовалюту за кеш уникнувши фінмоніторингу.

Як вивести кошти на Binance P2P?

Що треба мати для початку, вимоги до облікового запису та налаштування облікового запису для P2P торгівлі були описано у попередній статті. (“Як купити криптовалюту на Binance P2P?”)

Для того, щоб продати криптовалюту на P2P, вона повинна бути на балансі вашого гаманця поповнення, а не на спотовому.

Якщо ви здійснюєте депозит у криптовалюти з інших сервісів, то для того, щоб поповнити свій баланс на Binance, перейдіть до “Фіат і спот” і натисніть “Депозит”.

Після того, як ваш баланс буде поповнений криптовалютою, необхідно зробити переказ активів на гаманець поповнення. Для цього натисніть: “Переказ”, вкажіть гаманець поповнення, необхідну суму, яку ви бажаєте переказати на P2P, та підтвердіть переказ.

Як продати криптовалюту на P2P?

Перейдіть на головну сторінку Binance P2P і виберіть вкладку “Продаж”:

Кожне рекламне оголошення містить інформацію про ціну, доступний об’єм в криптовалюті, який користувач готовий купити, а також, мінімальний і максимальний ліміт за одну транзакцію. Виберіть слушну для вас пропозицію за ціною, обсягом та лімітами, потім натисніть “Продати”.

Зверніть увагу на “Умови угоди”. У цьому розділі вказано додаткову інформацію від покупця. Приділіть особливу увагу даному розділу. Якщо Вам не підходять умови покупця, знайдіть інше оголошення. Якщо умови покупця не суперечать Політиці Транзакцій між користувачами, то вважається, що продавець за умовчанням приймає умови покупця під час відкриття угоди.

Будьте уважні: Користувачам не дозволено стягувати додаткові комісії. Ціна оголошення є остаточною, і повинна включати всі можливі комісії міжбанківських і міжрегіональних переказів. При цьому продавець повинен використовувати лише той метод оплати, який зазначено в оголошенні. У разі ігнорування умов покупця, продавець має право подати апеляцію та відмовитися від проведення угоди.

Виберіть відповідну пропозицію та натисніть “Продати”.

Ви можете вказати скільки криптовалют ви хочете продати, або вказати суму у фіатній валюті, яку ви хочете отримати — у такому випадку, ви побачите скільки монет ви отримаєте за цією ціною. Натисніть “Продати”, щоб розмістити замовлення.

Зверніть увагу:

У ордері, що відкрився, ви побачите час, протягом якого покупець повинен здійснити платіж. Використовуйте вбудований чат для спілкування з покупцем. Після того як покупець здійснить переказ на реквізити, зазначені у вашому акаунті, він відзначить замовлення як оплачений.

Будьте уважні: НІКОЛИ не переводьте активи до фактичного отримання грошей на ваш рахунок. Жодні аргументи, поспіх і навіть надіслані чеки з підтвердженням оплати не повинні спонукати вас перевести активи. Перевірте баланс вашого банківського рахунку через онлайн-банкінг, щоб переконатися у надходженні коштів. Тільки після того, як ви переконаєтеся, що оплата отримана, натисніть кнопку “Підтвердити переказ”.

На цьому етапі скасувати замовлення неможливо. У разі, якщо покупець відзначив замовлення як оплачене, а ви не отримали гроші, то відкрийте апеляцію на замовлення, і служба підтримки розгляне даний випадок, і ухвалить рішення на користь правої сторони. Якщо в процесі розгляду апеляції буде доведено, що покупець не відправив гроші, то замовлення буде скасовано, і ви отримаєте ваші активи.

Що таке стейблкоїни?

Стейблкоїн — це цифрова валюта, яка прив’язана до «стабільного» резервного активу, такого як долар США або золото. Стейблкоїни пов’язують світ криптовалюти та повсякденної фіатної валюти, оскільки їх ціни прив’язані до реального резервного активу. Стейблкоїни майже не мають волатильностіВолатильність - (англ. volatility – мінливість) – статистичний фінансовий показник, який використовується для опису того, наскільки ціна активу змінюється протягом певного періоду часу. порівняно з іншими криптовалютами, таких як біткоїн.

Поєднання стабільності традиційних активів з гнучкістю цифрових активів виявилося надзвичайно популярною ідеєю. Мільярди доларів вартості перетекли в стейблкоїни, такі як Tether (USDT) або USD Coin (USDC), оскільки вони стали одними з найпопулярніших способів зберігання та торгівлі в крипто-екосистемі, здійснення переказів без участі банків чи фінансових посередників.

До найрозповсюдженіших стейблкоїнів належать:

Незважаючи на те, що стейблкоїни є менш волатильними, ніж інші форми криптовалют, вони все ще використовують технології, які можуть мати невідомі помилки або вразливості. Завжди є ймовірність того, що ви можете втратити приватні ключі, які дають вам доступ до вашої криптовалюти, через злом або помилку користувача.

Тим часом стейблкоїни стикаються з високим рівнем невизначеності нормативно-правового регулювання. У листопаді 2021 року звіт, підготовлений адміністрацією Байдена, закликав до додаткового державного нагляду за стейблкоїнами. Хоча такі зміни можуть призвести до додаткового захисту споживачів, вони також можуть по-різному вплинути на різні стабільні монети або призвести до обмежень, які впливають на власників монет.

Фіатні гроші – UAH, USD, EUR

Фіатні гроші (або просто — фіат): валюти, які отримують свою вартість в основному завдяки довірі до урядів, які їх випускають

Простими словами, фіатні гроші — це узаконений платіжний засіб, цінність якого встановлюється урядом. Авторитет уряду є ключовим моментом у визначенні цінності фіатних грошей. Більшість країн використовують систему фіатних грошей для купівлі товарів та послуг, інвестування та заощаджень. Фіат замінив золотий стандарт та інші системи, засновані на товарних відносинах. Весь світ перейшов на розрахунок фіатними грошима в кінці 20-го століття.

Тобто, фіатні гроші — це традиційні валюти, якими люди можуть розрахуватися в магазині. До найбільш відомих відносять долар, євро та гривню 🙂

Відносна стабільність фіатних грошей і здатність центральних банків контролювати пропозицію та керувати економікою є однією з їх найбільших переваг. Однак ці зусилля не завжди є успішними. Деякі критики стверджують, що замість того, щоб забезпечити подушку проти економічних потрясінь, фіатні гроші іноді можуть посилити їх, якщо політики друкують занадто багато грошей.

До переваг фіатних грошей належать:

До недоліків належать:

Фіат та криптовалюта мають схожість через відсутність підкріплення фізичним товаром, але на цьому їх подібності закінчуються. У той час як фіатні гроші контролюються урядами та центральними банками, криптовалюти є децентралізованими переважно завдяки розподіленому цифровому реєстру під назвою Blockchain (Блокчейн).

Іншою помітною відмінністю між цими двома валютними системами є спосіб генерування грошей. Bitcoin, як і більшість криптовалют, має контрольовану та обмежену пропозицію – на відміну від фіатних грошей, які банки створюють в основному виходячи зі своїх суджень про економічні потреби країни.

Як цифрова форма грошей, криптовалюти не мають фізичного аналога, що робить їх майже необмеженими для транзакцій по всьому світу в мережі Інтернету. Крім того, особливості криптовалют значно ускладнюють їх відстежування у порівнянні з системою фіатних грошей.

Слід зазначити, що ринок криптовалют набагато менший, отже, більш волатильнийВолатильність - (англ. volatility – мінливість) – статистичний фінансовий показник, який використовується для опису того, наскільки ціна активу змінюється протягом певного періоду часу., ніж традиційні ринки. Вірогідно, це одна з причин, через яку криптовалюти ще не отримали загального визнання, але в міру зростання та розвитку криптовалюти волатильністьВолатильність - (англ. volatility – мінливість) – статистичний фінансовий показник, який використовується для опису того, наскільки ціна активу змінюється протягом певного періоду часу., ймовірно, зменшуватиметься.

Майбутнє обох форм валюти аж ніяк не визначено. Хоча криптовалютам ще доведеться пройти довгий шлях і зіткнутися з проблемами, історія фіатних грошей демонструє вразливість цієї форми грошей. Це є основною причиною, через яку багато людей вивчають можливості переходу до криптовалютної системи для своїх фінансових операцій.

Одна з головних ідей створення Bitcoin та інших криптовалют є вивчення нової форми грошей, заснованої на розподіленій піринговій мережі (від англ. Peer-to-peer, P2P – сам на сам / віч-на-віч). Швидше за все, Bitcoin був створений не з метою повної заміни фіатної системи, а як альтернативна фінансова мережа, яка, безумовно, може створити кращу систему для кращого суспільства.